Karadeniz Bölgesi’nin en bilinen ve sık ziyaret edilen şehirlerinden biri olan Zonguldak’ın mutlaka denenmesi gereken yöresel mutfaklarından Yöresel Zonguldak Yemekleri yazımda bahsettim.

Karadeniz kıyısındaki şehirlerimizden biri olan Zonguldak, limanı ile Türkiye ile Karadeniz ülkeleri arasındaki deniz ticaretinde önemli bir rol oynamaktadır. Türkiye’nin en zengin taşkömürü madenleri de Zonguldak sınırları içinde bulunmaktadır.

Bu kadar önemli bir coğrafi konuma sahip olan Zonguldak, mutfağı ile son derece özgün bir konumdadır. Batı Karadeniz’deki bu küçük köy, kendine özgü bir mutfak geleneğine sahiptir. Halen bir mutfak şehri olarak tanıtılan bu şehrin geleceği bilinmemekle birlikte, böyle bir unvanı hak ettiğinden eminim.

Yöresel Zonguldak Yemekleri

Coğrafi konum göz önüne alındığında Zonguldak bölgesi oldukça eğimli bir alana konumlanmış. Engebeli yüzeyi ve ekilen tarım alanlarının sınırlı olmasına rağmen yetiştirilen ürün yelpazesi oldukça geniş. Zonguldak şehrinde iç ve dış göçlerin artması dolayısıyla mutfak kültüründe de bir önemli değişim söz konusu olmuş.

Yörede sebze ve tahıl ürünleri ağırlıklı bir mutfak varken doğu mutfağına özgü et ağırlıklı birçok yemek de sofralarda görülmeye başlanmış. Bu farklı ve zengin bir kültürle harmanlanmış mutfağı gelin hep beraber keşfedelim.

Uğmaç Çorbası

Bu çorba, adı diğer yörelerde ovmaç ve ogmaç olarak değişse de, Zonguldak mutfağında yapılmış meşhur ugmaç çorbasıdır. Buğday, süt, su gibi temel bileşenlerden yapılan ve nane ile süslenen bu çorbanın Zonguldak sofralarının vazgeçilmezi olduğunu söyleyebilirim.

Pum Pum Çorbası

Bartn’ın yöresel yemekler listesinde yer alan pum pum çorbası, hem lezzeti hem de ismiyle görenleri kendine hayran bırakmaya devam ediyor. Zonguldak’ta inanılmaz sevilen bu çorba, Batı Karadeniz’de hemen hemen her evde yapılır. Mısır unu ile yapılan, içinde pastırma veya kıyma bulunan bu çorba mutlaka denenmeli. Mısır unu, Karadeniz mutfağının önemli bir bileşenidir.

READ NOW  Manisa’ da Ne Yenir? Sizin İçin 5 Lezzetli Manisa Yemekleri Listeledik

Höttürme

Bartn’ın yöresel yemekler listesinde yer alan pum pum çorbası, hem lezzeti hem de ismiyle görenleri kendine hayran bırakmaya devam ediyor. Zonguldak’ta inanılmaz sevilen bu çorba, Batı Karadeniz’de hemen hemen her evde yapılır. Mısır unu ile yapılan, içinde pastırma veya kıyma bulunan bu çorba mutlaka denenmeli. Mısır unu, Karadeniz mutfağının önemli bir bileşenidir.

Pırasalı Mancar

Pırasa, barbunya ve bulgur içeren sağlam ve besleyici pırasa-mangard yemeği için, Zonguldak mutfaklarında tencere kapakları sıklıkla bölünür. Seyahat tutkunları henüz Zonguldak mutfağının yöresel lezzetlerini tatmadıysanız pırasalı mancar harika bir alternatif olabilir.

Kabuklu Fasulye

Zonguldak’ın enfes bir lezzeti olan kabuklu fasulye, yazın kışa saklanan özenle kurutulan fasulyelerden yapılır. Fasulyeye ek olarak, bu öğünde mısır ikame edilir. Yöresel sofralarda sıklıkla servis edilen bu lezzeti mutlaka denemelisiniz.

Zılbıt

Batı Karadeniz bölgesinde, özellikle Sinop ve Zonguldak’ta yaygın olarak bulunan bir bitki olan Zlbt, adı yöreden yöreye değişse de bu bölgelerde oldukça fazla tüketilmektedir. Birçok avantajı olan bu bitkiden yapılan yemekler de bir o kadar sağlıklıdır. Pek görünmüyor ama yumurta ve soğan karışımı ile yapıldığında hem lezzetli hem de sağlıklı oluyor.

Beddam Mancar Yemeği

Tüm Batı Karadeniz Bölgesi’nde olduğu gibi Zonguldak’ta da faydalı otlar yetiştirilmektedir. Levye, pazı, ısırgan, ebegümeci, kırmızı pancar, ıspanak, pırasa gibi çeşitli faydalı sebzelerin kavrulmasıyla yapılan bu yemek, bulgur, zeytinyağı ve salça ile birleştirildiğinde servise hazırdır. Bu bitkilerden onlarcasının bir araya getirilmesiyle yapılan bu yemek tam bir sağlık deposudur.

Tirit

Zonguldak Mutfa’nın geçmişte sofralarda sıkça yer alan Mutfa’nın yerini Tirit almıştır. Bu lezzet, Karadeniz’in çeşitli bölgelerinde gerçek bir akşam yemeği sunuyor. Muhtemelen küçük et ve ekmek karışımlarından biri. “Bunu denemelisin demeliyim” ifadesi kullanılıyor.

Kabaklı Börek

Tüm hamur işlerini unutturacak balkabağı turtası, mutfağın hemen hemen her yerinde karşımıza çıkan en lezzetli balkabağı şekillerinden biridir. Doldurulan hamur, ince kıyılmış ceviz, kabak ve toz şeker ile hazırlandıktan sonra birleştirilir ve rulo haline getirilir. Son olarak şerbetle parlatıldıktan sonra bu lezzetli böreğin üzerine pudra şekeri serpilir. Zonguldak’ın en bilinen lezzetlerinden birine sahip olan bu böreği paletiniz tatmaya devam edecek.

READ NOW  Kayseri’de Ne Yenir? Sizin İçin 5 Lezzetli Kayseri Yemekleri Listeledik

Tenekede Tavuk

Zonguldak yemeklerinin en bilinen ve ayırt edici lezzeti konserve tavuktur. Daha önce hiç bir teneke kutuda pişirilmiş tavuk yemediğinize eminiz. Kutlamaların yapıldığı bu lezzetimiz, ününü fazlasıyla hak ettiği için mutlaka tatmalısınız.

Ereğli Pidesi

Adından da anlaşılacağı gibi, Zonguldak’ı ziyaret ettiğinizde denemeniz gereken lezzetlerden biri de Ereli Mahallesi’nde meşhur olan bu pidenin lezzetidir. Kapalı pideyi özellikle dana kıyma ve çedar küpleri ile denemelisiniz.

Cizleme

Aslında hepimiz bu yemeği daha önce evde yaptık. Krep, ya da değil. Zonguldak’ta bu yemeğe cizleme denir. Evde yaptığımız hamurdan farklı olarak maya ve çok az miktarda şeker ilave edilir. Nefis bir tabakta hazırlanan bu yöresel yemek, Zonguldak sofralarında da yer alır.

Malay

Zonguldak denilince akla ilk gelen belki de Malezya yemekleri oluyor. Lezzeti ile tanınan bu yemek ayrıca Karadeniz mutfağının yaygın bir malzemesi olan mısır unu kullanılarak yapılıyor. Bir bulamaç haline getirilen bu yemek, tereyağı, soğan veya karaciğerin yanı sıra toz şeker ve ceviz eklenerek tatlı veya tuzlu malaya yapılabilir. Ancak, her türü bağımsız olarak test etmenizi öneririz.

Çöpele

Yapması kolay başka bir lezzetli yerel yemeğin zamanı geldi. Sarımsaklı yoğurt ile doğranmış, suda pişirilmiş patateslerin birleştirilmesiyle yapılır. Kullanışlılığı nedeniyle, bir tutam sıcak tereyağı ve acı biberle tamamlanan yemek, sofralarda sıklıkla bulunur.

Cevizli Do

lma

Rendelenip küp küp doğranan soğanlar salça ile karıştırılmadan önce yağda pembeleşinceye kadar kavrulur. Yarım bardak su ekleyin, ardından kaynatın. Bulgurun genleşmesine neden olacak bu ısıtılmış harçtan dökülerek bulgura verilir. Tuz, baharatlar, maydanoz ve ceviz eklenip karıştırılır. Bu yemek, kendine özgü ve otantik olduğu için bölge dışından gelen ziyaretçiler tarafından çok aranan yerel bir spesiyalitedir.

Cevizli Kömeç

Zonguldak mutfağında oldukça geniş bir yer tutan ceviz bu tatlımızda da başrolü üstleniyor. Büyük uğraşlarla hazırlanmış ve dinlenmiş hamurun cevizle buluşturulması ve üzerine çörek otu eklenmesiyle tamamlanan bir tatlı. Yolu Zonguldak’a düşen her gezginin mutlaka denemesi gereken lezzetli mi lezzetli yöresel bir tatlımız.

READ NOW  Amasra Yemekleri – Amasra’da Ne Yenir, Nerede Yenir?

Beyaz Baklava

Baklava denince aklımıza Gaziantep gelmesi oldukça normal. E normaldir de… Peki beyaz baklava denince aklınıza neresi geliyor? Tabi ki de Zonguldak. Zonguldak İle özdeşleşen bir tatlı olan beyaz baklavanın yeri Türk mutfağında çok ayrı. Ağızda dağılan çıtır çıtır Zonguldak’ın beyaz baklavasının tadı da görüntüsü kadar şahane diyebilirim. Bu ikonik lezzeti tüm seyahat severler mutlaka bir gün denemeli.

Meşhur Pideci Hasan Kuru

Ereğli’nin meşhur pidelerinden biraz önce bahsetmiştim. Şimdi de bu pideleri nerede yemeniz gerektiğini önereceğim. Meşhur Pideci Hasan Kuru bunun için en doğru adreslerden. Hazırladığı ve servis ettiği yumuşacık, sıcacık ve çıtır çıtır tereyağlı pideleriyle ağız sulandıran bir mekan. Kıymalı ve kaşarlı kuşbaşılı pidesini de mutlaka yemelisiniz.

Çakaloğlu Değirmen Restoran

Ormanın göbeğinde yeşilin her tonunun arasında, dere kenarında geniş bir alanda konumlanmış çiftlik havasında sıcacık bir restaurant. Açık ve kapalı alan seçenekleri de bulunmakta.  Yöresel yemekleri ve köftesi kadar mezeleriyle de anılan bu mekan özellikle akşam yemekleriniz için güzergahınıza ekleyeceğiniz bir yer olabilir. Peynir eritmesini de tatmanızı özellikle tavsiye ederiz.

Filyos Yakamoz Restoran

Manzarasıyla gözünüzü doyurduğu kadar taptaze balıklarıyla da karnınızı doyuracak mükemmel bir mekan. Günbatımı saatlerinde ayrı bir keyifli olan bu restaurant balık ve mezeleriyle yerli ve yabancı birçok insanı mekanına çekmekte. Özellikle barbun, mezgit, hamsi gibi balıkları tercih çokça ediliyor.  Karidesinin de tadının bir başka olduğu bu restorana mutlaka bir akşam yemeği için uğramalısınız.

Falım Pide

Ereğli yöresel lezzetlerinden kapalı olarak yapılan Ereğli pidesini yapan başka bir mekan Falım pide. Salaş ambulansıyla insanları çeken ve kendilerini rahat hissetmelerini sağlayan bu mekanın pideleri de bir o kadar güzel.

Nazar-ı Ala Restoran

Deniz kenarında, Karadeniz’in panaromik manzarasıyla çevrilmiş bu restaurantta Zonguldak’ın birçok yöresel yemeğini bulabilirsiniz. Günün her saatinde tercih edebileceğiniz bu restoranın özellikle kuzu ciğeri oldukça meşhur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir