Şu anda insanlar gazlı meşrubatlar, meşrubatlar… gibi yapay suları göz alıcı renklere sahip ve hemen kullanıma oldukça uygun kullanmaya alışmış durumda. Ancak bu su türlerinin çoğu, sağlığımızı olumsuz yönde etkileyen kimyasallar içerir. Bu nedenle, bugün en iyi liste sizi zararlı kimyasallar içermeyen aşağıdaki doğal içeceklerle tanıştıracak!

Maden suyu

Mineraller, vücudun normal işleyişi için gerekli elementlerdir, besin metabolizması süreçlerinde ve vücudun kardiyovasküler sisteminin düzenlenmesinde katalizörlerdir. Yiyeceklere ek olarak, mineralleri maden suyu ile kolayca takviye edebiliriz . Yeni Sağlık Rehberine göre maden suyunun sağlık açısından büyük faydaları vardır .. Maden suyu doğrudan maden kaynaklarından alınır. Genellikle kaynağında şişelenir. Üreticiler, en doğal maden suyu kaynağını elde etmek için tüketicilerin yararına olacak şekilde dekantasyon, filtrasyon ve ozon açısından zengin hava ile arıtma işlemleri yoluyla demir, magnezyum, kükürt ve arsenik giderecek. Ayrıca üretici, suyu en doğal halde tutmak için karbondioksit dışında başka maddeler eklemez, dezenfekte etmez veya suya bakteriyostatik maddeler eklemez. Bu su formu sağlığımızı olumsuz yönde etkileyen zararlı kimyasallar içermez. Herhangi bir maden suyu kalori ve yağ içermez. Kilo vermenin bir yolunu bulmaya çalışırken, birçok insan vücudu yağlandıran en olası şeyin soda, meyve suyu gibi şekerli içecekler olduğunu unutur. Diğer içme suyu yerine maden suyu kullanın, Diyetteki kalorilerin bir kısmını azaltıyoruz. Sadece bu değil, maden suyu da vücudun nemli ve sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

Menopozdan geçtikten sonra, bir kadının kemikleri yavaş yavaş yaşlanır. Ancak düzenli olarak maden suyu içilerek bu durum kontrol altına alınabilir. Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi tarafından yapılan araştırmaya göre, maden suyundaki kalsiyum içeriği kemik yoğunluğunun korunmasına ve osteoporozun önlenmesine yardımcı olabilir.. Yüksek silika içeriği ile maden suyu cildi daha pembe, pürüzsüz hale getirebilir ve aynı zamanda vücuttaki elastin ve kollajen lifleri arasındaki süngerimsi hücreleri güçlendirerek kırışıklık oluşumunu yavaşlatabilir. Maden suyu içmenin yanı sıra yüzünüzü temizlemek için maden suyu kullanabilir, ardından maden suyuna batırılmış bir pamukla yüzünüzü silip nemlendirici ile sonlandırabilirsiniz. Doktorlar, özellikle maden suyu olmak üzere böbrek taşlarını önlemeye yardımcı olmak için su alımını artırmayı önermektedir. Genellikle böbrek sorunları kalsiyum oksalat taşları nedeniyle ortaya çıkar. Yeterli düzeyde kalsiyum ve magnezyum içeren maden suyu, kalsiyum oksalat taşlarının birikimini azaltmaya yardımcı olabilir. Maden suyu, pankreası uyararak sindirime yardımcı olan, amilaz, proteaz ve lipaz gibi enzimleri serbest bırakan sülfatlanmış mineral iyonları içerir. Aynı zamanda kabızlık, şişkinlik sorunlarını sınırlar ve bağırsaklarda toksin birikimini azaltır.

READ NOW  Dünyanın en ünlü 5 kokteyli

Yeşil çay

Yeşil çay veya yeşil çay da zararlı kimyasallar içermeyen doğal bir içecektir. Taze çay, tehlikeli kanser riskini azaltma , iyi sindirim, idrar söktürücü ve kardiyovasküler hastalıkları önleme etkisine sahiptir . Ayrıca yeşil çay suyunun kilo verme, yaşlanmayı geciktirme, akne tedavisi, ağız temizliği gibi daha birçok güzellik kullanımı vardır… Yeşil çay sadece erkekler tarafından değil erkekler tarafından da sevilir.Kadınlar için yeşil çay etkili bir güzellik iksiri olarak kabul edilir. Ancak çok fazla yeşil çay içmeyin çünkü bu sizin için uykusuzluğa neden olabilir. Yeşil çayın içindeki besinler ile sağlık üzerinde özel bir etkiye sahip olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.Yeşil çay yapraklarındaki kafein, uyku hali ile mücadelede etkili bir etkiye sahiptir, yorgunluk hissini azaltır ve fayda sağlar . Yeşil çay yaprakları, direnci artırmada ve griple mücadelede etkili olan C vitamini içerir . Yeşil çay yapraklarındaki kateşinler, kanser riskini azaltmada ve vücuttaki tümörlerin boyutunu küçültmede etkilidir. Ayrıca kan şekerini düşürmede etkilidir, grip virüslerini öldürme, bakterileri öldürme, kolesterolü düşürme ve ağız kokusuyla savaşma özelliğine sahiptir. Yeşil çay yapraklarındaki B vitaminleri vücuttaki karbonhidrat metabolizmasını desteklemede etkilidir.

Yeşil çay yaprakları güçlü antioksidanlardır, cilt hücrelerini korumada etkilidir. Buna göre, bir cilt yaranız olduğunda, komplikasyon endişesi duymadan bakteri ve antiseptiği kalınlaştırmak ve öldürmek için yeşil çayı çok etkili bir şekilde kullanabilirsiniz. Ek olarak, akne tedavisi veya yüzünüzü yıkamak için suyu kaynatmak için yeşil çay yapraklarını da kullanabilirsiniz. Yeşil çay yaprakları ayrıca kan şekerini düşüren ve kan basıncını daha stabil bir şekilde düzenleyen polisakkaritler içerir. Yeşil çay yapraklarındaki her maddenin kendine özgü etkilerinin yanı sıra çay yapraklarındaki bileşikler de kalp kasının elastikiyetini artırmada, kandaki trigliserit ve kolesterol miktarını azaltmada etkilidir. Daha sonra, yeşil çay yaprakları ayrıca, bakterileri etkili bir şekilde öldürmenin yanı sıra inhibe edebilen ve cinsel organlarda enfeksiyonları önleme yeteneği yaratan %20 ila %30 bileşikler içerir. Yukarıda yeşil çayın etkileri ve yeşil çayın nasıl etkili ve uygun şekilde kullanılacağına dair tüm bilgiler yer almaktadır. Sağlığın korunmasına ve ayrıca doğal içeriklerden gelen güzelliğe gerçekten ilgi duyan biriyseniz, her gün yeşil çay yaprakları için. Buna göre, yeşil çay kullanımını pratikte hızlı bir şekilde uygulayın, böylece tam etkilerini destekleyebilir ve vücudunuzun sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir.

READ NOW  Sese iyi gelen 5 İçecek

Hindistan cevizi suyu

Hindistan cevizi suyu vücudumuz için çok iyi olan doğal bir içecektir. Hindistan cevizi suyunun insan sağlığı için çok iyi etkileri vardır: Hindistan cevizi suyu vücudun ısınmasını ve soğumasını sağlar, kan basıncını düşürmeye yardımcı olur, kardiyovasküler hastalıkları önler, bağışıklık sistemini güçlendirir, böbrek taşlarını önler, etkili mide bulantısı ile savaşır… Ayrıca hindistancevizi suyunun güzellikte de çok iyi bir etkisi vardır: Cildin daha beyaz ve pürüzsüz olmasına yardımcı olur, saç yağını yapar… Hindistan cevizi suyu ayrıca mutfak malzemeleri olarak işlenir, örneğin: Renkli su yapmak et depolamak, meyve suyu yapmak.. Hindistan cevizi tropiklerde çok yetişiyor, bu yüzden Vietnam’da bu ağaçlardan çok yetiştiriyoruz. Taze hindistancevizi suyu, iyi ferahlığı ve satın alma kolaylığı nedeniyle birçok insan tarafından da sevilir. Bu çok iyi bir içecektir çünkü taze hindistancevizi suyu sağlık için iyidir ve çok az yan etkisi vardır. Hindistan cevizi büyük bir ağaçtır, palmiye ailesine aittir ve bilimsel adı Cocos nucifera’dır. Hindistan cevizi doğal olarak hindistan cevizi suyu oluşturur. Hindistan cevizi suyu %94’e kadar su ve çok az yağ içerir. Bu, çeşitli vitamin ve mineraller içeren berrak, çok besleyici bir sıvıdır. Taze hindistan cevizi suyunu hindistan cevizi sütü ile karıştırmamaya dikkat etmelisiniz.

Taze hindistan cevizi suyu, sağlık için çok iyi olan doğal bir içecektir. Birçok çalışma, hindistan cevizi suyunun antiviral, antibakteriyel, antienflamatuar ve antioksidan aktivitelerinin birçok farklı hastalığın önlenmesinde ve tedavisinde birçok fayda sağlayabileceğini göstermiştir. Bu besleyici içeceğin bir dizi etkisi vardır: Kan basıncını, kan şekerini, kan kolesterol seviyelerini düzenleme. Vücuttaki enerji ve metabolizmayı artırın. Ayrıca hindistan cevizi suyu mide ağrısı, dizanteri, hazımsızlık, sindirim bozuklukları, kabızlık, bağırsak solucanları, kolera, idrar anormallikleri, üretral taşlar, böbrek yetmezliği, kuruluk ve kaşıntı, cilt, kırışıklıkların tedavisine de destek olur. Hindistan cevizi suyunun kalorisi ve yağı düşüktür ancak vitaminler, mineraller ve laurik asit, klorür, demir, potasyum, magnezyum, kalsiyum, sodyum ve fosfor gibi diğer besinler açısından zengindir. Aslında, Taze hindistan cevizi suyundaki elektrolitleri dengelemeye yardımcı olan potasyum içeriği, muzda bulunan potasyum miktarının neredeyse iki katıdır. Elektrolit dengesi, kas, dolaşım, sinir ve bağışıklık sistemlerinin işleyişini optimize etmenin yanı sıra vücuttaki sıvıların emilimine ve dengesine yardımcı olmada çok önemli bir rol oynar.

Limon suyu, çarkıfelek meyve suyu

Limon suyu, çarkıfelek meyvesi suyu, limon veya çarkıfelek meyvesinden yapılan, ferahlık için etkili, doğal içeceklerdir. Limon suyu, çarkıfelek meyvesi suyu vücuda gerekli A, C, E vitaminlerini ve demir, potasyum, çinko, bakır gibi bazı mineralleri sağlayarak vücudu serinletmeye, karaciğeri toksinlerden arındırmaya ve kardiyovasküler hastalıkları önlemeye yardımcı olur, kanı düşürür. basınç, böbrek taşlarını ve safra taşlarını önler. Aynı zamanda limon suyu ve çarkıfelek suyu da bağışıklık sistemini güçlendirmeye, antibakteriyel, griple savaşmaya ve kanseri önlemeye yardımcı olur.. Limon suyu, çarkıfelek meyvesi antioksidanlar açısından zengindir. Bunlar vücuttaki zararlı serbest radikalleri ortadan kaldırmaya yardımcı olan bileşiklerdir. Antioksidanlar vücut sistemlerini sağlıklı tutmada önemli bir rol oynar. Bilim adamları, antioksidanların kan akışını, özellikle beyne ve sinir sistemine giden kan akışını iyileştirmeye yardımcı olduğunu biliyorlar. Ayrıca, her ikisi de kalp hastalığı ve Alzheimer hastalığı gibi hastalıklarla bağlantılı olan hücresel stresi azaltır ve vücuttaki iltihabı azaltır. Limon suyunun etkilerinden biri de çarkıfelek meyvesi suyunun bol miktarda lif sağlamasıdır. Lif, herhangi bir diyetin önemli bir bileşenidir, sindirim sistemini düzenlemeye, bağırsak yolunu sağlıklı tutmaya ve kabızlığı ve bağırsak rahatsızlıklarını önlemeye yardımcı olur. Amerikan Kalp Derneği’ne göre, lifin kolesterolü düşürmede ve kalp sağlığını geliştirmede de faydaları vardır. Limonata, Tutku meyvesi suyu, düşük glisemik indeks (GI) değerine sahip tropikal bir meyvedir. Bu, yemekten sonra kan şekeri seviyelerinin çok fazla değişmeyeceği anlamına gelir. Bu diyabetli insanlar için mükemmel bir seçim olacaktır.

READ NOW  RAKI – TÜRKİYE'NİN “TÜRKİYE'NİN MİLLİ RUHU”

Küçük bir 2017 insan çalışması, çarkıfelek meyvesinde bulunan piceatannol adlı bir maddenin metabolizmayı iyileştirebileceğini buldu. Bu, hayvan çalışmaları aynı şeyi gösterdikten sonra yapılan bir takip çalışmasıdır. Araştırmacılar, sekiz hafta boyunca günde sadece 20 mg piceatannol tüketen aşırı kilolu erkeklerin, plasebo alanlara kıyasla, insülin duyarlılığı da dahil olmak üzere metabolik sağlıkta önemli iyileşmeler yaşadığını buldu. Bu, “hakiki” çarkıfelek meyvesinin etkisi olarak kabul edilir. Limon suyu, çarkıfelek meyvesi, vücudu serbest radikallerin neden olduğu hasarlardan korumaya yardımcı olan bir antioksidan olan C vitamini açısından zengindir. C vitamini, vücudun bitki bazlı gıdalardan daha fazla demir emmesine yardımcı olarak bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudun enfeksiyonlarla savaşma yeteneğini geliştirebilir. Ek olarak, bu su türü kalp-sağlıklı potasyum açısından da yüksektir ve sodyum açısından da düşüktür. Çarkıfelek meyvesinin bir etkisi, kan damarlarındaki fazla kolesterolü uzaklaştırmasıdır. Özellikle çok fazla lif içeren çarkıfelek meyvesi tohumlarının tamamını yediğinizde. Lif açısından zengin bir diyet kalp hastalığı riskini azaltabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir