1-Asarkaya Kent Ormanı

Tahmin edebileceğiniz üzere Ünye’de yeşil ve mavinin eşsiz uyumunun ortaya çıkardığı harika manzaralardan ve bu manzaraları izleyebileceğiniz yerlerden bol bol var. Peki bu işi en iyi nerede yaparım derseniz size ilk olarak Asarkaya Kent Ormanı’nı tavsiye ederim.

Fotoğraf tutkunlarının deklanşörlerine abanacağı, selfie çılgınlarının telefonlarını ön kameradan çıkaramayacağı Asarkaya Kent Ormanı, Ünye’de gezilecek yerler listesinin ilk sırasında yer alıyor. Üstelik burası sadece sunduğu görsel şölen ile değil, doğa ile başbaşa kalacağınız anlar için de ideal bir destinasyon.

Her ne kadar şehir dışında olması buraya ulaşımı biraz zorlaştırsa da seyahat severlerin listelerine mutlaka eklemelerini tavsiye ederim.

Asarkaya Kent Ormanı’na Nasıl Gidilir ?

Fatsa istikametine doğru 4 kilometre kadar gittikten sonra sağda kent ormanına giden yolu gösteren tabelaları takip etmeniz yeterli. Toplu taşıma ile ancak belli bir yere kadar gidebiliyorsunuz. O yüzden özel araç veya taksi ile gitmek şart.

READ NOW  Ihlara Vadisi – Kapadokya’nın Eşsiz Güzelliği

2-Ünye Kalesi

Listeye yine şehir merkezinin biraz dışında kalan bir yer ile devam ediyorum. Amasya Kral Kaya Mezarları’nın ufak bir kopyası olarak nitelendirebileceğim Ünye Kalesi’ni bu listeye sokan şey sadece tarihi önemi değil.

Dik bir kayaya kurulmuş olan kale, Ünye şehir manzarasını kuş bakışı olarak izleyebileceğiniz en güzel noktalardan biri.

Ünye Kalesi’ne Nasıl Gidilir?

Kale Ünye-Niksar yolu üzerinde bulunuyor ve şehir merkezine uzaklığı 6 kilometre. Özel araçla rahatça ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca şehir merkezinden kalkan dolmuşları da kullanabilirsiniz.

3-Çamlık

Çamlık, Ünye sahil şeridinin en özel noktalarından biri. Karadeniz’in kıyısında, çam ağaçlarının arasında huzur dolu bir yürüyüş yapmanıza imkan veren bu yer, Ünye’de gezilecek yerler listesinin vazgeçilmezlerinden.

Yürüyüşünüzü bitirdikten sonra deniz fenerinin altında bulunan kafede denize nazır bir şeyler içmek de cabası.

4-Çakırtepe

Çakırtepe, Ünye’de manzara izlemek için en iyi yerlerden biri. Şehre hakim konumu sayesinde gezginlerin uğrak noktalarından biri olan tepe, sadece manzarası ile değil, restoranları ile de meşhur. Meşhur Karadeniz pidesinin Ünye versiyonunu tadıp midelerinize bayram ettirirken bir yandan da manzara izlemenin tadı en güzel burada çıkıyor doğrusu.

READ NOW  Düzce’de Gezilecek Yerler

5-Ünye Japon Anıtı

Japonya’da batan Ertuğrul Fırkateyni’nde şehit olan 540 Türk denizcisi ve içlerinde bulunan Ünyeliler’in anısına yapılan Ünye Japon Anıtı, 2014 yılında birçok Türk ve Japon diplomatın katılımı ile açılmış. Ünye Japon Anıtı’nın açıldığı yerin Kurtuluş Savaşı sırasında Ünye’den yapılan deniz savunmasında topların bulunduğu yer olması anıta ayrı bir anlam katıyor.

Ünye Japon Anıtı’nın bulunduğu yerde Türk-Japon dostluğunu anlatan bir çok metnin yanında Japon kültürünü yansıtan enteresan heykellerde mevcut.

Kısacası burası Ünye gezilecek yerler listenizde yer edinmesi gereken bir durak. Biraz önce anlattığım Çamlık’ın hemen yanı başında olduğu için otomatikman listenize girmiş oluyor zaten.

6-Kilise

Hey gidi dünler hey. Bu gözler, tarihi bir kilisenin düğün salonu olarak kullanıldığını gördü! Evet yanlış okumadınız düğün salonu. Üstelik içerisinde Hristiyan adetleriyle düğünler falan da yapılmıyordu. Baya baya bildiğin, düğünü yapanın yöresine göre kimi zaman çiftetelli çalınan, yeri geldiğinde ankara misket oynanan ama en çok da horon tepilen bir düğün salonu…

READ NOW  Gideros Koyu – Kastamonu

Neyse ki şimdiler de kıymeti az da olsa anlaşılmış ve restore edilip davul zurna seslerinden kurtarılmış, kültür merkezi olarak kullanılmaya başlanmış. Daha çok sergi gibi kültürel etkinliklerde kapılarını açan kilisenin içerisinde pek fazla tarihi obje yok.

Yine de dışarıdan bir kaç kare almak isterseniz Ünye gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

7-Kadılar Yokuşu

Osmanlı İmparatorluğu Dönemi’nde Ünye’de pek çok kadı yetişirmiş. Hatta o dönemlerde pek çok şeyde olduğu gibi kadılıkta da babadan oğula geçen bir gelenek hüküm sürmekteymiş. Ünye kent meydanına çok yakın olan bu yokuşta zamanla bir çok kadı kendine yer edinmiş.

Günümüzde Kadılar Yokuşu olarak adlandırılan bu sokakta eski tarihi konakları görebiliyorsunuz. Taş döşemeli yolu ve konak giriş kapılarının göz alıcı güzelliğine Ünye Belediyesi’nin son zamanlarda yaptırdığı restorasyonlar da eklenince Ünye gezilecek yerler listenize Kadılar Yokuşu’nu eklemeniz kaçınılmaz oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir