Mavi ve yeşilin birleştiği, ziyaretçi ruhunu beslediği Ünye’de gezilecek yerler yazımda bu Karadeniz bölgesinde turistlerin mutlaka görmesi gereken yerleri anlattım.

Karadeniz’de gezeceğiniz en güzel beldelerden biri bence Ordu’nun Samsun’a komşu olan Ünye bölgesi. Ünye bazen Karadeniz incisi olarak anılır. Doğal yapısı değişmeyen ilçenin kıyı şeridinin aslan payının sağlanmasının hayati önem taşıdığına inanıyorum.

Nasıl oldu bilmiyorum ama Ünye, betona en çok değer verilen bölgelerden biri olan aziz milletimizde o sahil şehrini savunmayı başardı. Bu nedenle betona kapılmadan günümüze kadar gelen Ünye plajını ziyaret etmekte fayda var.

Belki de uzun süredir bu ilçede yaşadığım için bana öyle geliyor. Sonuçta, bir kuzgun görünüşte bir şahine benzer. Ama yine de aşırıya kaçtığıma inanmıyorum. Doğu Karadeniz’e seyahat eden her seyahat tutkununun mutlaka görmesi gereken yerlerden biri de Ünye’dir.

Ayrıca, gezgin dostu bir bölgedir. Görülecek siteler listesinde çok fazla yer yok ve oraya ulaşmak zor değil.

1-Asarkaya Kent Ormanı

Ünye, tahmin edebileceğiniz gibi, yeşil ve mavinin özel uyumuyla ortaya çıkan birbirinden güzel manzaralar ve bu manzaraları seyredebileceğiniz lokasyonlarla dolu. Yani bu görevi en iyi nerede yapabilirim derseniz, öncelikle Asarkaya Kent Ormanı’nı öneririm.

Ünye’de gezilecek yerler listesinin başında, fotoğrafçıların kepenklerine kadar yarışacağı, selfie tutkunlarının telefonlarını ön kameradan çıkaramayacakları Asarkaya Kent Ormanı yer alıyor. Ayrıca bu konum, doğayla baş başa kalmak istediğiniz dönemler ve verdiği görsel şölen için mükemmel.

Şehir dışında olduğu için buraya gelmek biraz zor olsa da yine de ziyaretçilerime burayı listelerine almalarını tavsiye ediyorum.

Asarkaya Kent Ormanı’na Nasıl Ulaşabilirim?

Fatsa istikametinde 4 kilometre gittikten sonra trafiği şehir ormanına yönlendiren sağdaki tabelaları takip etmek yeterli. Belirli bir yere yalnızca toplu taşıma ile erişilebilir. Sonuç olarak, ya bir taksi ya da özel bir araç gereklidir.

READ NOW  Kış tatil köyleri, Türkiye'deki en iyi ve en güzel kış tatil yerlerinin incelemeleri

2-Ünye Kalesi

Listedeki bir sonraki yer, şehir sınırlarının biraz dışında. Amasya Kral Kaya Mezarları’nın küçültülmüş hali olarak nitelendirebileceğim Ünye Kalesi’nin listemize alınması tarihi öneminden çok daha fazlasıdır.

Ünye şehrini yukarıdan görebileceğiniz en güzel yerlerden biri, bir uçurumun üzerine inşa edilmiş kaledir.

Ünye Kalesi’ne nasıl erişebilirim?

Kale, Ünye-Niksar güzergahı üzerinde, şehir merkezine 6 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Kişisel otomobil ile oraya ulaşmak kolaydır. Şehir merkezinden kalkan minibüsler de bir diğer seçenek.

3-Çamlık

Ünye sahil şeridindeki en eşsiz yerlerden biri amlk. Ünye’de yapılacaklar listesinde mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri de Karadeniz’in kıyısında çam ağaçları arasında huzur içinde dolaşabileceğiniz bu lokasyon.

Yürüyüşünüzü tamamladığınızda deniz fenerinin altında bulunan kafeye uğramanızda ve su kenarında bir şeyler içmenizde fayda var.

4-Çakırtepe

Ünye’de güzelliğin içine çekilecek en güzel yerlerden biri de akrtepe. Şehirdeki hakim konumu nedeniyle tepe, popüler bir ziyaretçi destinasyonudur. Tepe, manzarasıyla ünlü olmasının yanı sıra restoranlarıyla da ünlüdür. Burada en güzel fonu hayranlıkla seyrederken, meşhur Karadeniz pidesinin Ünye versiyonuyla ziyafet çekebilirsiniz.

5-Ünye Japon Anıtı

Çok sayıda Türk ve Japon yetkilinin katılımıyla Japonya’da batan Erturul Fırkateyni’nde şehit olan 540 Türk denizci ve aralarında Ünye halkının anısına inşa edilen Ünye Japon Anıtı 2014 yılında adandı. Ünye Japon Anıtı’nın açılışının, Kurtuluş Savaşı sırasında Ünye’nin deniz savunmasında kullanılan silahların bulunduğu yere denk gelmesi, anıta yeni bir önem kazandırıyor.

Ünye Japon Anıtı’nın bulunduğu alanda Türkiye-Japonya ilişkisini öne çıkaran sayısız sözün yanı sıra Japon kültürünü betimleyen dikkat çekici heykeller de bulunuyor.

Sonuç olarak Ünye’de yapılacaklar listenize eklemeniz gereken bir destinasyon burası. Az önce belirttiğim “amlk” veya “tam yanında” öğeye yakın olduğu için anında listenizi oluşturur.

6-Kilise

Hey, düne devam et. Bu gözler, resepsiyon alanına dönüştürülen eski bir kiliseye tanık oldu! Doğru duydunuz – düğün salonu. Ayrıca, Hıristiyan tarzı evlilikler yoktu. Oldukça aşina olduğunuz bir düğün salonu. Düğün kutlamasının yerine bağlı olarak, horon en sık dövülür. Diğer zamanlarda ankara mermeri oynanır.

READ NOW  Güzelcehisar Köyü – Bartın

Neyse ki restore edilerek davul ve korno seslerinden korunarak kültür merkezi olarak kullanılmaya başlandı. Şimdi biraz da olsa saygı duyuluyor. Sergilere ve diğer kültürel etkinliklere de ev sahipliği yapan kilisenin içerisinde çok fazla tarihi eser bulunmuyor.

Yine de dışarıdan fotoğraf çekmek isterseniz Ünye seyahat programınıza eklenebilir.

7-Kadılar Yokuşu

Osmanlı İmparatorluğu döneminde çok sayıda kadı Ünye’de eğitim görmüştür. Aslında o dönemde pek çok şeyde olduğu gibi kadıda da babadan oğula geçen bir gelenek hâkimdi. Ünye şehir meydanına son derece yakın olan bu tepe, birçok kadıya ev sahipliği yapmaktadır.

Günümüzde Kadılar Yokuşu olarak bilinen bu cadde üzerinde eski tarihi evler görülebilir. Ünye Belediyesi’nin son dönemde yaptığı onarımlar, taş döşeli yolun nefes kesen güzelliği ve evin giriş kapıları düşünüldüğünde Kadlar Yokuşu’nu Ünye gezilecek yerler listenize eklemek kaçınılmaz oluyor.

8-At Çiftliği ve Binicilik Tesisleri

Ünye gezinize farklı bir macera eklemek isterseniz Ünye At Çiftliği ve Binicilik Tesisleri’ne bir uğramanızı tavsiye ederim. Şehir merkezinin biraz dışında kalan tesis, ziyaretçilerine tesisi gezme ve at binme deneyimini yaşama fırsatı sunuyor.

9-Ünye Atatürk Parkı

Ünye Atatürk Parkı

Ünye’de denize nazır bulunan en güzel parklardan biri olan Atatürk Parkı, Karadeniz’in kıyısında hoşça vakit geçirebileceğiniz yerlerden biri. Ayrıca parkın içerisinde bulunan restoranda bir şeyler yiyip içme imkanınız da var.

Belediyenin şehrimize yeni kattığı güzel yerlerden biri de Ünye Atatürk Parkı. 60.000 metrekareyi kapsıyor. Yaz aylarında çok sayıda turist görmektedir. Parkta oyun parkı, basketbol ve futbol sahaları, iyi bir restoran, çay bahçesi, yürüyüş ve koşu parkurları, göl üzerinde yüzer köprü, su yatakları, kamelyalar ve oyun alanı bulunmaktadır.

Konum, okyanus kıyısındaki Han Boğazı’nın hemen karşısındadır. Sürekli renk değiştiren 100 adet aydınlatma sayesinde bölge geceleri gerçekten çok güzel görünüyor. Üç boyutlu Ünye yazısı eklenene kadar bir bileşen daha eksikti. Tamamen yuvarlak bir forma sahip restoranı oldukça ilgi çekici. Kuruluşta polis memurları güvenlik görevlisi olarak görev yapmaktadır. Şehrimizin güzelliğine güzellik katan güzel parkı kullanırken lütfen dikkatli ve düzenli olunuz. Alan bir zamanlar çam ağaçlarıyla kaplıydı ve zemin çamurla kaplıydı. Devlet Sahil Yolu’ndan kolayca görülebilmesi nedeniyle, park ve deniz amansız bir şekilde buraya çekilir. Belediyemizin sağladığı imkanlardan memnunuz.

READ NOW  İstanbul Fotoğraf Çekilecek Yerler

10-Ünye İskelesi

Ünye iskele

Şehir merkezinde bulunan iskele, Ünye’nin en çok ilgi gören noktalarından biri. Her gezginin mutlaka bu iskelenin sonuna kadar yürüyüp Karadeniz’in engin sularını izleyerek Ünye gezisine ruhlarını dinlendirecek birkaç dakika katmalarını tavsiye ederim.

Ünye iskelesi meşhurdur. Şehrin insanları sahil yolu yürüyüşlerinin finalini burada yapar.
Üzüntüye, strese, heyecana, sabırsızlığa doğal ilaçtır. Siz de buraya ister tek gelin ister çift, bu meşhur iskelede oturup gün batımını ardından da şehrin ışıklarını izlemeden bu diyardan dönmeyin.
Bir de unutmadan, iskelenin en ucunda durup ufukta olmayan gemilere selam veren şehrin delisi ama belki de hepimizden akıllısı Murat’ı görürseniz şaşırmayın.
Bugüne kadar kendisinden başka kimseye zarar verdiği görülmemiş, duyulmamış.
Bırakın o olmayan gemileri çağırmaya, siz de manzaranın tadını çıkarmaya devam edin…

Bonus: Ünye’de Denize Girilecek Yerler

Hepimizin bildiği gibi Karadeniz’de pek deniz mevsimi olmaz. Özellikle de Doğu Karadeniz’de her an yağmur yağma ihtimali olduğu için denize girebileceğiniz zaman aralığı çok kısıtlı olur. Ancak fırsatını yakalarsanız tadına da doyum olmaz.

O yüzden Ünye’de denize girilecek yerleri de paylaşmak istedim. Seyahatinizi yaz aylarında yapacaksanız, fazladan zamanınız olacaksa, bir de güzel havayı denk getirebilirseniz, Ünye’de Karadeniz’in serin sularına kendinizi bırakabileceğiniz yerleri aşağıda listeliyorum.

  • Uzunkum
  • Çınarsuyu
  • Ayanikola
  • Çamlık

Yukarıda Ünye’de gezilecek yerler nereler sorusunun cevabını mümkün olduğunca detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Yazımı beğendiyseniz, aklınıza herhangi bir şey takıldıysa veya geri bildirim yapmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yazın ve bana gönderin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir