Türkiye’yi ziyaret etme fırsatınız varsa, bir zamanlar UNESCO tarafından insanlığın somut olmayan kültürel mirası olarak onurlandırılan kumda demlenen kahvenin tadını çıkarma fırsatını kaçırmayın. Avrasya Meslek Rehberi (HNAAu) ile Türkiye’de kahve yapmayı öğrenelim.

Kum Kafe Nedir? Kum Kahvesinin Kökeni

Türk kahvesi çok uzun bir süredir, 800 yıldan fazla bir süredir var. Alkollü içeceklerin yasaklanmasıyla kahve daha popüler hale geldi ve buradaki insanlar için tanıdık bir içecek haline geldi. Kum kahve Yemen’de doğdu, daha sonra Orta Doğu’da popüler oldu, hatta Kuzey Afrika ve Doğu Avrupa’ya tanıtıldı. Bu kahve demleme yönteminin dünyanın en eskisi olduğu söylenir. 2013 yılında UNESCO, Türk kum kahvesini insanlığın kültürel mirası olarak tanıdı.

Kum kahve, diğer türler gibi kahve çekirdekleri kullanılarak kum üzerinde demlenen kahve olarak adlandırılır. Ancak kumlu kahve kaynar su yerine son aşamada su ekler, ardından kumda kaynar. Kahve makinesi, sıcaklığı sabit tutan, geniş bir tabana ve dar bir ağza sahip olan ve Cezve/İbrik adı verilen uzun, yalıtımlı bir tutamağa sahip küçük metal bir fincandır. Bu tasarım ile kahve dökülmeyecek, kahve makinesi ellerini yakmayacak.

READ NOW  Türk halkının eşsiz ve farklı çay kültürü

” alt=”” aria-hidden=”true” />Kahve yapmak için özel aletler

Türkiye’de kumda kahve yapmak için özel aletler (Fotoğraf: İnternet)

Kum Kafenin Özelliği Nedir?

Özel tasarlanmış kum kahve makinesi ve benzersiz tasarımının yanı sıra işin sırrı kumda. Kum iyi bir ısı tutma malzemesi olduğu için uzun süre sıcak kalır ve ısı eşit olarak dağılır. Böylece kahve asla kaynatılmaz, sadece köpürmelerine izin verin, böylece kahve kalınlaşacak, lezzet daha güçlü olacaktır. Bu nedenle Türkiye’deki kahvenin diğer ülkelere göre daha çekici bir tada sahip olduğu düşünülmektedir. Kullanılan kahve çekirdekleri özenle seçilir, özel baharatlarla birleştirilir, bu nedenle burada kahve fincanları çok lezzetlidir.

READ NOW  Türkiye'de kahve keyfi kültürü birçok turisti cezbetmektedir.

Türk kahvesinin özelliği, benzersiz hazırlama sürecidir. Her fincan kahve, son derece çekici olan ince bir kahverengi köpük tabakasına sahiptir, barmen onu yumuşak bir şekilde manipüle eder ve kahve taşmak üzereyken çabucak alır.

Türkiye’de Kum Kahve Yapmanın Tadını Çıkarın

Önce kahve orta derecede öğütülür, ardından Cezve veya Ibrik’e konur ve soğuk su eklenir. Bundan önce kahveye şeker ve diğer baharatlar eklenerek ayrı bir tat oluşturulacaktır. Kahve, alttaki fırın tarafından eşit olarak ısıtılan bir kum tavasında ısıtılacaktır. Ardından, fincanın 2/3’ü kuma batacak şekilde su ısıtıcısını sıcak kuma hafifçe bastırırlar.

” alt=”” aria-hidden=”true” />Kum üzerinde kaynamış kahve

Kumda pişen kahve çok güzel bir kahverengi renge ve aromaya sahiptir (Fotoğraf: İnternet)

Kahvenin kaynadığını, köpürdüğünü gördüğünüzde hemen kaldırıp soğumaya bırakmalı ve ardından kuma gömmelisiniz. Kahve çok köpürdüğünde daha az köpük dökerler, kahveyi koyulaştırmak için kaynatmaya devam ederler. Bu işlem bardağa dökülmeden önce 2-3 kez tekrarlanabilir.

READ NOW  RAKI – TÜRKİYE'NİN “TÜRKİYE'NİN MİLLİ RUHU”

” alt=”” aria-hidden=”true” />

Bir fincan kum kahve keyfi Türkiye’de geleneksel bir kültürdür (Resim: İnternet)

Ayrıca Türk kahvesi de burada çok popüler bir kehanet yöntemiyle ilişkilendiriliyor. Kahve telvesinin kalan şekilleri, içicinin geçmişini ve geleceğini temsil edecek. Bu nedenle, kahveyi içmeyi bitirdikten sonra, aşağıda kalın bir kalıntı tabakasının göründüğünü göreceksiniz. Bu olduğunda bardağı çatalla kapatın, bir dilek tutun ve ters çevirin. Fincan soğuduktan sonra Falcı (ilahi falcılar) şekilleri okuyacaktır.

Vietnam’da filtre kahve, İtalya’da Espresso kahve varsa, Türkiye’de kum kahveden bahsetmemek mümkün değil. Kahve aslında günlük yaşamla ilişkilendirilir ancak her yerde farklı işleme yöntemleri olacaktır. Bu yüzden kahve aromalarının çeşitliliği ve yarattıkları büyük ilham hiç bitmedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir