Hamdi Restoran (İstanbul)

Mısır Çarşısı’na (Eminönü) sadece birkaç adım mesafede bulunan Hamdi Restaurant, barbekü sevenler için ideal bir mekandır. Sıradan bir restoran olmanın ötesinde, Hamdi ayrıca Haliç, Galata Kulesi ve Eminönü pazarına bakan güzel manzaralara sahiptir. Ancak, manzaranın keyfini çıkarmak için pencerenin yanındaki koltuklar her zaman “satılır”, bu nedenle en iyi koltuklara sahip olduğunuzdan emin olmak için önceden rezervasyon yaptırmanız gerekir. 

Restoranın imza yemeklerinden biri de kebap. Dana eti, domates, soğan, sarımsak, biber, kekik, ketçap ve avokadodan yapılan kebabı, toprak çömlek içinde üç ila dört saat süren kömürde pişirilir.

Servis yaparken: Garsonlar çömleği kıracak, böylece içindeki yemeğin ne kadar pişmiş ve lezzetli olduğunu ilk elden görebileceksiniz. Ayrıca Hamdi Restaurant’ta dana ve kuzu kıymasının dolmalık biber, tuz ve karabiberle karıştırılmış kebabı var. 

READ NOW  Denemeniz Gereken 6 Lezzetli ve Ünlü Türk Restoran

Halil Usta ve İmam Çağdaş (Gaziantep)

Gaziantep’in güneydoğusunda iki ünlü restoran, Kebapçı Halil Usta ve İmam Çağdaş bulunuyor. 1972’den beri hizmet veren Halil Usta, kendini işine adamış, profesyonel kadrosuyla eski bir restoran. Sonuç olarak, restoran, yemek kalitesi konusunda yemek yiyenler tarafından her zaman güvenilirdir ve haklı olarak da öyledir.

Ama aynı zamanda bu nedenle, restoranda her gün öğleden sonra 3 civarında et biter. Yani yemek için paranız yok ama önceden masa ayırtmanız gerekecek. En dikkate değer yemek kuslemedir – hoş kokulu bir şekilde ızgara yapılan ancak her bir lifin yumuşaklığını her zaman koruyan bir kuzu türü. 

READ NOW  Türk lokantaları için bir rehber

Eski Halil Usta’nın aksine İmam Çağdaş Restaurant büyük ve modern bir güzelliğe sahip. Öne çıkan favoriler arasında yoğurt ve patlıcan püresi ile servis edilen ali nazik – kömürde ızgara kuzu eti yer alıyor. Ayrıca altı ezmeli tike kebabı güveç gibi hazırlanan bir yemektir, her tabakta kuzu eti domates ve pul biberle servis edilir. Ve son olarak baklava, doyurucu bir barbekü öncesi midenizi dolduracak lezzetli bir tatlıdır. 

Cercis Murat Konağı (Mardin)

Cercis Murat Konağı 19. yüzyıldan kalma taş bir kale içinde yer alan bir restorandır.Restoran, mutfak kültürü de dahil olmak üzere birçok farklı kültürü barındıran mistik bir diyar olan Mardin’in geleneksel yemeklerini sunmaktadır .

Ve ilginç bir nokta da, pek çok yerli Türk’ün hatırlaması zor isimlere sahip oldukları için yemeklerin isimlerini bile hatırlayamıyor olmalarıdır. Örneğin: alluciye, incasiye ve himmisiye, ancak bunlar denemeye değer spesiyaller. 

READ NOW  İstanbul'un en seçkin Türk restoranları

Restoranda kazan kebabı açık büfe olarak sunulacaktır. Her et türü piştikten sonra kase gibi durabilen kaşık benzeri bir nesneye konur, sadece çok uzun sapı vardır. Daha sonra garnitürler, baharatlar ve dip soslar bir daire şeklinde dizilir. Yemekler şunları içerir: kıyma, ızgara kuzu eti, domates, soğan, Patlıcandan yapılan kazan kebabı gibi yerel kebaplar, kıyma, domates, soğan,… 

Türkiye ilginç bir kültüre sahip bir ülkedir. Izgara et diyorlar ama yemekleri hiç kuru değil, her et parçası her zaman yumuşak ve nemli. Yemeğin üzerindeki baharatlar her zaman zengindir, birçok lezzetle karıştırılır. Bu ülkenin mutfak kültürü, hazırlamak için gitmeye değer!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir