Kahve içmeyi sevenler için dünyanın en ünlü kahve ve kahve kültürüne sahip yörelerden biri olan Türkiye’de kahvenin hiç de yabancısı yoktur. Türkler için kahve keyfi sadece içmek ve hissetmekle ilgili değildir, aynı zamanda ritüelde önemli yerleri vardır ve Türk halkının peygamberlik içeceği olarak kabul edilir.

Türk kahvesi kültürü – UNESCO tarafından tanınan somut olmayan bir kültürel miras

   

Türkiye’de kahve birçok kişi tarafından sevilir. Bu ülkeye gelme fırsatınız varsa, sadece Türk halkının sahip olduğu ritüellere göre kahve keyfi yapmak için kendinize biraz zaman ayırmayı unutmayın.

Burada kolayca bulabileceğiniz Türk Kahvesi, “cehennem kadar siyah, ölüm kadar güçlü ve aşk kadar tatlı” ile ünlü kahve fincanlarından biridir.

Bu kahveyi içen herkes çok kişisel izlenimlere sahiptir ve en çok Türk milletinin mutfak kültürünü takdir eder. Bu son derece değerli kültürel hediye, UNESCO tarafından resmi olarak somut olmayan kültürel miras olarak kabul edilmiştir.

Türk kahvesi fincanlarının hikayesi de burada kahve içen ziyaretçilerde oldukça fazla etki bırakıyor. Tarihi efsanelere göre 1555’te iki Suriyeli tüccar, “satranççılara ve düşünürlere süt satarak” İstanbul’a kahve getirir. Bu hikaye, Türkiye’de birçok kahve türünün gelişimi için bir dönüm noktasıdır.

READ NOW  TÜRK KAHVESİ KÜLTÜRÜNÜN EŞSİZ ÖZELLİKLERİ

O zamandan beri, 16. yüzyılın başlarında, kahvehaneler yavaş yavaş birçok yerde, özellikle de merkezi alanlar ve kasabalarda ortaya çıktı. Yavaş yavaş kahve dükkanları popüler hale geldi ve birçok kültürel ve politik organizasyonun buluşma merkezi haline geldi.


17. yüzyılın ilk yıllarında bile kahve, Osmanlı İmparatorluğu için bir içecek haline geldi. Kraliyet sarayında, 40 kişiye kadar sadece imparatora kahve yapmak için hizmet veriyordu – Türk kahve fincanlarının sadece bir miras değil, aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihi bir vasiyeti haline geldiği görülüyor.

Eşsiz Türk Kahvesi Ritüelleri

Bu ülkede birçok insan, bu dünyadaki mutlak yasağın müminlerin içki içmemesi olduğuna inanan Yüce Allah’ın sözlerine bağlı kalmaktadır. Bu nedenle kahve birçok kişi tarafından sevilir ve bu ülkede vazgeçilmez içeceklerden biri haline gelmiştir.

Türkiye’ye gelin, sadece kültürün tadını çıkarmak için değil, aynı zamanda rahatlamak ve ruhu arındırmak için kahve için.

Başka ülkelerdeki kadınlar cömertliklerini yemek pişirmede gösteriyorsa, Türk kadınları bunu kahve yaparak gösteriyor. Kahve yapmak çok önemlidir, bir ritüel, saraydan evliliğe kadar gerekli bir gelenek haline gelir ve düğünlerde kahve ikramı da bir zorunluluktur.

Kadınlar, küçük yaşlardan itibaren nasıl kahve yapılacağı, malzemelerin nasıl seçileceği ve temel küçük adımlara kadar eğitilir. Ayrıca, insanların onları yaparken gördükleri beceriler aracılığıyla itibarları hakkında da yorumlanırlar. Bu çok etkileyici bir kültürel özellik, tıpkı Vietnam’da olduğu gibi, tembul fındık ve çay önemli partilerde olmazsa olmaz.

READ NOW  Türk halkının eşsiz ve farklı çay kültürü

Kahvenin tadını çıkarırken, insanlar hala birçok insanın yaptığı gibi sadece içmiyorlar. Türkiye’de kahve kullanıcılarının çok sabırlı olması gerekiyor, yavaş yavaş tadını çıkarmadan önce telvenin fincanın dibine çökmesini bekleyin. Bu nedenle, toplantılarda insanlar kahveyi, arkadaşlarıyla konuşmaktan ve sohbet etmekten daha uzun sürebilen bir içecek olarak seçerler.

Kahve yapmanın özellikleri – Türk halkının peygamberlik içeceği


Şu anda birçok farklı kahve türü var, ancak Türkiye’de insanlar sadece saf Arabica kahvesi kullanıyor. Bu kahve türü genellikle kavrulur ve öğütülür, daha sonra insanlar tarafından kaynatma tarzında kahve yapmak için kullanılır.

Birçok ziyaretçi buraya kendi başına farklı fincan kahveler hazırlamak için gelir. Başkent İstanbul’da kahve hazırlamanın en yaygın yolu, yarım bardak su kullanmak, 2 çay kaşığı ince çekilmiş kahveyi ekleyip uzun saplı bir tencereye koymaya devam etmektir. Bu tencere orta ateşte biraz şeker ilave edilerek kaynatılacaktır. Karışım kaynamaya başladığında kahve makinesi birkaç dakika karıştıracak ve ardından fincanı ayıracaktır.

Ancak bu aşamadan hemen hoşlanmayarak karışımı tekrar kaynatmaya devam ederler ve sonra ayırırlar. Kahve telvelerinin çoğu da çok özel olan harmanla dökülür, kahveye çok güçlü ve kalın bir tat verir, küçük bir yudum alsanız bile uzun bir tada sahip olacaktır.

READ NOW  RAKI – TÜRKİYE'NİN “TÜRKİYE'NİN MİLLİ RUHU”

                         Kahve kaynatıldıktan sonra bardağa dökülür.

Türkiye’de birçok turiste kahve kültürünü hatırlatan benzersiz özelliklerden biri de fassomansi olarak da bilinen kehanet şeklidir. İşlem şu şekildedir: Fincan kahve kullanıldıktan sonra falcı doğrudan fincanın üst kısmına küçük bir tabak kullanacak ve ardından kahve fincanını ters çevirecektir.

Kahve tortuları tabağa düşecek ve farklı şekillerde yüzleri aşağı bakacak – bu görüntülere dayanarak, falcı size iyi şanslar ve gelecekteki olaylar için kehanette bulunacaktır. Bu sadece bir inanç olsa da, bilimsel bir temeli yoktur, ancak bu aynı zamanda Türkiye’ye gelirken keşfetmeye çalışmanız gereken eşsiz bir kültürdür.

Türkiye’de kahve kültürünü özel yapan şeyler

Türkiye’de kahve kültürünü benzersiz kılan birçok ayırt edici özellik vardır. Doğru tadı hissetmek isteyen Türk kahvesi tiryakileri, rahat, sabırlı bir tavır sergilemeli ve yavaş yavaş tadını çıkarmalıdır.

Batı ülkeleri gibi aceleyle kahve keyfi yapamazsınız, burada her gün mutfakta kahve sofistike bir şekilde servis edilir ve sıcak fincanlar üretilir. Ziyaretçilerin oturmak, her yudumu nazikçe yudumlamak ve ağızda kalan tadı hissetmek için zaman planlaması gerekir.

Bazı insanlar için Türk ritüel kahvesinin tadını çıkarmak, sabırlı olmalarına da yardımcı olur. Bir fincan kahve yudumlayarak geçirilen zaman sizi daha rahat ve zinde yapacaktır.

Türkiye’de kahve kültürünü görebilmek , bu ülkeyi ziyaret etme fırsatınız olduğunda kaçırmamanız gereken eşsiz bir özellik!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir