Dünyanın en çok bilinen kahve ve kahve kültürüne sahip bölgelerinden biri olan Türkiye, kahve içmeyi sevenlere yabancı değil. Türk insanı kahveyi sadece içip deneyimlemekten ziyade birçok nedenden dolayı sever; ayrıca ritüelde önemli bir rol oynar ve ulusun peygamberlik içeceği olarak kabul edilir.

Türk kahvesi kültürü – UNESCO tarafından tanınan somut olmayan bir kültürel miras

   

Türkiye’de birçok insan kahvesini sever. Bu milleti ziyaret etme şansınız olursa, Türk geleneğine uygun olarak kahvenizi yudumlamak için kendinize biraz zaman ayırmayı unutmayın.

“Cehennem kadar siyah, ölüm kadar güçlü ve aşk kadar tatlı” ile ünlü kahve fincanlarından biri de burada elde edilmesi kolay olan Türk Kahvesidir.

Bu kahveyi içen her insan son derece benzersiz izlenimlere sahiptir ve çoğu Türk mutfağından keyif alır. Bu olağanüstü paha biçilmez kültürel katkı, UNESCO tarafından resmi olarak somut olmayan kültürel varlık olarak kabul edilmiştir.

Burada kahve içen ziyaretçiler de Türk kahvesi fincanlarının masalından çok etkileniyor. Tarihi bilgilere göre, iki Suriyeli tüccar, 1555’te İstanbul’a kahve getirmeden önce “satranççılara ve aydınlara süt sattı”. Bu olay, Türkiye’nin çeşitli kahve çeşitlerini yaratmasında bir dönüm noktası oldu.

O zamandan beri, 16. yüzyılın ilk yarısında, kahvehaneler sürekli olarak her yerde, ancak özellikle şehir merkezlerinde ve şehirlerde ortaya çıkmaya başladı. Kahvehaneler zamanla popülerlik kazanmış ve çeşitli siyasi ve kültürel organizasyonların buluşma noktası olarak hizmet vermeye başlamıştır.

5 Aralık 2013 tarihinde ‘Türk Kahvesi Kültürü ve Geleneği’ UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi’ne alındı. Türk kahvesine yönelik uluslararası farkındalığın büyük ölçüde artmasına katkıda bulunan bu önemli gelişme, Türk kahvesinin etrafında şekillenen zengin miras öğelerinin korunmasına yönelik ciddi bir adım atıldığı anlamına geliyor. O tarihten beri 5 Aralık’ı Dünya Türk kahvesi günü olarak kutluyoruz. Kahve, her ne kadar, bizim topraklarımızdan dünyaya yayıldıysa da sonradan ortaya çıkan pişirme teknikleriyle yapılan kahveler dünya kahve tüketimin çok büyük bir payını oluşturuyor. Dolayısıyla uluslararası platformda Türk kahvesinin yeniden değer kazanmasına dair birtakım gereklilikleri ortaya çıkarması noktasında, bu tarihin bizim için bir dönüm noktası olduğunu söylemek abartılı olmaz.

READ NOW  Güzellik ve hızlı kilo kaybı için en iyi 5 tanıdık içecek


Kahve, Osmanlı İmparatorluğu’nda 17. yüzyılda tüketilmeye başlandı. Türk kahvesi fincanları Türkiye Cumhuriyeti için bir miras olmaktan öteye geçmiş görünüyor; sadece imparatora kahve yapmak için kraliyet sarayında 40 kişiye kadar hizmet etti.

Eşsiz Türk Kahvesi Ritüelleri

Bu milletin birçok vatandaşı, bu dünyadaki tek mutlak yasağın müminlerin alkolden uzak durmaları olduğunu söyleyen Yüce Allah’ın öğretilerine uymaktadır. Yaygın popülaritesi ve bu ulusun temel içeceklerinden biri olarak statüsü nedeniyle kahve.

Türkiye’ye gelin, sadece kültürün tadını çıkarmak için değil, aynı zamanda rahatlamak ve ruhu arındırmak için kahve için.

Türk kadınları, diğer ülkelerdeki kadınların yemek yaparken yaptıkları gibi, nezaketlerini göstermek için kahve yaparlar. Düğünlerde kahve ikramı da zorunludur, çünkü kahve yapmak o kadar önemlidir ki bir ritüel haline gelir ve mahkemeden evliliğe zorunludur.

Kadınlara, temel basit işlemler ve bileşenlerin nasıl seçileceği de dahil olmak üzere, erken yaşlardan itibaren nasıl kahve yapılacağı öğretilir. Başkalarını kullanırken gözlemledikleri yetenekler de itibarlarını nasıl algıladıklarını etkiler. Vietnam’a benzer şekilde, bu ilgi çekici kültürel özellik, resmi toplantılar sırasında tembul fındık ve çayın servis edilmesi gerektiğini belirtir.

İnsanlar hala kahvenin tadını çıkarırken birçok insanın yaptığı gibi sadece yudumlamıyorlar. Türk kahvesi içenler son derece sabırlı olmalı ve kahvenin yavaşça fincana yerleşmesini beklemelidir. Kahve, arkadaşlarla sohbet etmekten daha uzun sürebileceğinden, bireyler toplantılar sırasında kahve içmeyi tercih eder.

READ NOW  Turistlerin Türkiye'ye Gelirken Denemesi Gereken Garip İçecekler

Kahve yapmanın özellikleri – Türk halkının peygamberlik içeceği


Halihazırda birkaç çeşit kahve var, ancak Türkiye’de sadece saf Arabica tüketiliyor. İnsanlar genellikle kavrulmuş ve öğütülmüş bu tür kahveyi kaynatma tarzı kahve üretmek için kullanırlar.

Birçok misafir, çeşitli kahve içecekleri kendi başlarına yapmak için buraya gelir. İstanbul’un başkentinde kahve yapmanın en tipik yöntemi, yarım bardak su, iki yemek kaşığı ince çekilmiş kahveyi uzun saplı bir cezveye dökmeye devam etmektir. Biraz şeker eklenecek ve bu tencere orta ateşte kaynayacaktır. Kahve makinesi sıvıyı kaynamaya başlayınca birkaç dakika karıştırır, ardından bardağı ayırır.

Ancak bu aşamadan hemen hoşlanmazlar, bu yüzden karışımı ayırmadan önce kaynatmaya devam ederler. Küçük bir yudum alsanız bile, kahve telvelerinin çoğu da oldukça benzersiz bir karışımla karıştırıldığından, kahve güçlü bir tada ve kalıcı bir tada sahip olacaktır.

                         Kahve kaynatıldıktan sonra bardağa dökülür.

Fassomancy olarak da bilinen kehanet uygulaması, birçok ziyaretçinin Türk kahvesi kültürüyle ilişkilendirdiği ayırt edici unsurlardan biridir. İşte böyle çalışır: Falcı bir fincan kahve kullanır, üzerine küçük bir tabak koyar ve ardından kahve fincanını ters çevirir.

Falcı, kahve telvesinin tabağa nasıl düştüğüne ve yüzü aşağı dönük olmasına bağlı olarak talihiniz ve geleceğiniz için tahminlerde bulunacaktır. Türkiye’yi ziyaret ettiğinizde, hiçbir bilimsel dayanağı olmayan bir inançtan ibaret de olsa bu farklı kültürü daha yakından tanımaya çalışmalısınız.

Türkiye’de kahve kültürünü özel yapan şeyler

Türk kahvesi kültürü birçok yönden diğer kahve kültürlerinden farklıdır. Doğru aromayı tatmak isteyen Türk kahvesi tutkunları zaman ayırmalı, sabırlı ve rahat olmalıdır.

Kahvenin her gün mutfakta hazırlanıp zarif fincanlarda sunulduğu Batı ülkelerinde olduğu kadar çabuk tüketilemez. Ziyaretçiler, sakinleşmek, yavaş, kasıtlı yudumlar almak ve lezzetin tadını çıkarmak için zaman ayırmalıdır.

Bazı kişiler ritüel Türk kahvesi içerken sabırlı olmayı daha kolay bulur. Kahve içmek için zaman harcamak daha sakin ve zinde olmanıza yardımcı olacaktır.

READ NOW  Bilmek isteyebileceğiniz dünyanın en iyi 5 "en pahalı" Kokteyli

Türkiye’yi gezme fırsatını yakaladığınızda, ülkenin kendine özgü kahve kültürünü deneyimleme fırsatını kaçırmayın!

Soru: Dünya Türk kahvesi günü nasıl ilan edildi?

Girginol: Dünya Türk kahvesi günü 2013’ten evvel Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırmaları Derneği ile Kültür ve Turizm Bakanlığının ortak çalışmasıyla bir dosya hazırlandı. O dosya dahilinde UNESCO’nun Somut Olmayan Kültürel Miras listesine girmesi için bütün tetkikler yapıldı, analizler yapıldı, kültür yapıları, gelenekler her şey incelendi ve 5 Aralık 2013’te UNESCO’nun Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne dahil oldu. Bugüne atıf olarak 5 Aralık’ı Dünya Türk Kahvesi Günü olarak kutlamaya başladık.

Soru: Türk kahvesi yurt dışında yeterince tanınıyor mu?

Girginol: Biraz yavaş ilerliyor diyebiliriz. Dünyada diğer filtre kahvelerin, espresso bazlı kahve türlerinin daha ön planda olduğunu söyleyebiliriz ama Türk kahvesi de yavaş yavaş bu zinciri kırmaya başladı. Hem devletimizin hem Kültür ve Turizm Bakanlığımızın hem de derneğimizin yaptığı çalışmalarla Türk kahvesi yavaş yavaş menülere girmeye, kültür yapısını beraberinde götürmeye ve tadını da farklılık olarak hissettirmeye başladı. Bu anlamda iyi bir dönemdeyiz, tanıtımı yapıldığı, üzerine eğildiğimiz takdirde daha da dikkat çekecek.

Soru: Türk kahvesi yurt dışında nasıl karşılanıyor?

Girginol: Türk kahvesini hem sanatla hem kültürle hem geleneklerle hem tadıyla buluşturmak için geçen sene New York ve Washington’da da birçok noktada Türk kahvesi arabasıyla kültürü aktarmaya çalıştık. Yanında baklavalar, nazar boncuklu çikolatalar gibi geleneklerimiz içinde yer alan eşlikçilerle beraber Türk kahvesini tanıttık. Bu tanıtımların çok başarılı olduğunu düşünüyorum. ABD gibi daha şekerli tatlar, suni, sert olmayan filtre kahve ağırlıklı tercih edilen bir toplumda bile Türk kahvesi doğru sunulduğunda, doğru bir noktaya gidebiliyor.

Ayrıca insanların kahve içtikten sonra fal bakmasının, falın psikolojik terapi yönünün inanılmaz ilgi gördüğünü gördük. İnsanlar fal için bile kahveyi içebiliyor. Kahvenin içilmesi tabi kültürden kültüre, bölgeden bölgeye değişiklik gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir