Türk hayatında kahvenin yanı sıra çay en tanıdık içkidir, herhangi bir şehirde, çay evlerinin ve çay tiryakilerinin görüntülerini her yerde rahatlıkla görebilirsiniz. Türk çay kültürü , bu yarı Asya, yarı Avrupa ülkesinde herkesin kalbine derinden kök salmış gibi görünüyor.

1. Türkiye’de çay kültürü 19. yüzyılda gelişmeye başladı

Türkiye’de çay kültürü 19. yüzyılın sonlarında başladı

Kahve tiryakisi olan Türkler, Yemen bölgesine çok miktarda kahve ağacı diktiler, ancak bu topraklar İngiliz İmparatorluğu tarafından işgal edildi, Türklerin artık her gün içebilecekleri bol miktarda kahve yoktu, bu yüzden kahve içmek zorunda kaldılar. çaya geç.

Karadeniz’in doğusundaki ılıman iklim çay ağacı yetiştirmek için çok uygundur, bu nedenle Türkiye’de çay malzemelerinin arzı giderek bollaşır, aristokrasiden sıradan halka kadar tüm Türkler kolayca alışveriş yapabilir ve tadını çıkarabilir.

Türkler, 19. yüzyılın sonlarından günümüze kadar Türk kültürünün karakteristik özelliği olan bu içeceği yavaş yavaş bir alışkanlık haline getirdiler .

Uluslararası Çay Komitesi’nin verilerine göre Türkiye’de tüketilen çay miktarı dünyada ilk sırada yer alırken, ülkenin çay üretimi de dünyada 5. sırada yer alıyor.

Ayrıca Türk hükümetinin yaptığı bir araştırmaya göre, bir Türk her yıl yaklaşık 1.300 bardak çay içiyor, ortalama olarak günde 3-4 bardak içiyor, bu sayı soğuk mevsimde artıyor, hatta 10 bardak çay içiyor. bir gün.

Çoğu Türk insanı her sabah uyanır uyanmaz çay içme, kahvaltıda çay içme, öğlen, ikindi ve akşam çay içme alışkanlığına sahiptir.

Türk halkının eşsiz ve farklı çay kültürü

Türklerde çay sevgisi son derece güçlüdür.

Türkiye’deki geleneksel çay dükkanları insanların buluştuğu ve değiş tokuş yaptığı yerlerdir, belirli bir hikayeye başlamadan önce, Türklerin genellikle bir bardak çay ısmarlama, ağızlarını yudumlama ve ardından konuya girme alışkanlığı vardır. Yol kenarında durup sohbet eden bir grup olsa bile, Türkiye’ye gidenler en az bir kişinin elinde çay tuttuğunu da görecektir.

READ NOW  Turistlerin Türkiye'ye Gelirken Denemesi Gereken Garip İçecekler

Tho ile çay içmek bir alışkanlık, kimsenin vazgeçmek istemediği bir nefes gibi görünüyor. Yaşlılar için güzel ve mutlu bir gün, verandada sakince oturup, en sevdiğiniz güçlü çaydan bir fincan yudumlarken ve uzun bir sigara nefesi çektiği zamandır.

Türkiye’de çay çeşitleri son derece çeşitlidir, ayrıca çayın kaynağını zenginleştirmek için çayı diğer bitkisel bitkilerle karıştırırlar, “monoton” çaydan kaçınırlar, çay tiryakileri için birçok seçenek yaratırlar.

En popüler ve en çok tüketilen siyah çay, elma çayı, limon çayının yanı sıra nar çayıdır. Birçok yerli ve turist tarafından “tanıtılan” elma çayı, bu ülkeye turizm veya iş için geldiğinde hediyelik eşya olarak satın almayı tercih ediyor.

Elma çayı başta olmak üzere meyve bileşenlerinden yapılan çaylar hiç tanen içermez, çünkü tamamen doğal elmalardan yapılır, güzel bir tada, renge sahiptir, çekici, içimi kolay, her damak tadına uygundur. genç, yaşlı ve hatta genç, bu yüzden herkes içmeyi sever, Türkler de sık sık Türk elma çayını evlerine misafir davet etmek için kullanırlar.

Şark çayının aksine Türk çayı genellikle seramik malzemeler yerine metal demliklere konulur ve genellikle çayı şekerli içilir. Çayın keyfi de çok özel ve ilginç.

2. Türklerin çay keyfi yapmanın eşsiz yolu

Türk halkının eşsiz ve farklı çay kültürü

2 kademeli su ısıtıcısıyla çay yapın

Çayın tadını nasıl çıkaracağımızdan bahsetmeden önce, Türklerin çayını yapmanın çok ilginç yolunu sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Yukarıda da bahsedildiği gibi Türkler çay yapmak için seramik çömlek değil metal çömlek kullanırlar ve bu su ısıtıcısı 2 kademeli bir tasarıma sahiptir, üst kat genellikle çay depolamak için, alt kat ise su depolamak için kullanılır. Böylece, su ve çay ayrılır, çoğu zaman bildiğimiz geleneksel doğu çayı yapma yöntemi gibi başlangıçta birlikte ithal edilmez.

READ NOW  TÜRKİYE'YE GELİN EŞSİZ CAT CAFE'NİN TADINI ÇIKARIN

Türk kültürüne göre çay yapma sürecinde , bira alt kattaki su ısıtıcısındaki su kaynayana kadar bekleyecek, 30 dakika kadar sürebilir, daha sonra bira kaynar suyu doğrudan üst kata dökecektir. suda, çay dibe çökene kadar bekleyin, ardından çayın tadını çıkarabilirsiniz.

Çay içerken daha fazla eklemek istiyorsanız, su ısıtıcısının altına su dökün, kaynatmak için ocağa koyun ve yukarıdaki gibi tekrarlayın, çok basit.

Türklerin çayı, Doğu tarzı gibi küçük kabak çay fincanlarında değil, canlı dalgalı lale biçimli bir bardakta servis edilir.

Lale şeklinde bir fincanda çay

Türkler çay keyfi yaparken aynı şekeri içerler ama doğrudan çaya şeker koymazlar ama şekeri ağızlarında tutarlar ve sonra çayı içerler, şekerin tatlılığı çayın ucuna derinlemesine işlemiştir. dil, çay suyu geçer bu zamanda çok çekici, harika bir çay meydana getirir.

Bu paragrafı okurken çok şaşırmış olmalısınız, “garip” hissediyorsunuz değil mi? Ama neden bu şekilde Türk puer çay içmeyi denemiyorsunuz, bu eşsiz çay keyfi şeklini hemen beğeneceğinizden ve artık geleneksel şekilde içmek istemediğinizden emin olun.

Çay içmenin yanı sıra Türk kültüründe misafir davet etmek için çay demlerken, bizim genelde döktüğümüz gibi asla bir bardak dolusu dökmezler. Çünkü onlara göre çay yaparken çaydanlığa çok çay koyarlar, su az olduğu için çay çok koyu olur yani dökerken sadece 1/4 bardak dökün ve ardından bardağa kaynar su ekleyin, çay seyreltilir ve sadece içilir.

Çay tiryakisi katı çay içmeyi seviyorsa, akıtıcı genellikle yaklaşık ½ fincan çay döker, nadiren tam çayı doğrudan su ısıtıcısından döker.

READ NOW  Türkiye'de kahve keyfi kültürü birçok turisti cezbetmektedir.

Çayı inceltmek için kaynar su ekleyin.

Türklerin çayı doldurmamalarının bir diğer nedeni de çay bardağının kulbunun olmaması, doldurmanın zor tutulması, çayın demlenmesinin kolay olması, çayı düzgün içmenin zor olmasıdır, bu yüzden sadece dökün ve su ekleyin ki çay miktarı o kadar fazla olsun. herkesin çay içmesini kolaylaştırmak için fincanın ağzından en az 1 cm.

Türk çay kültüründe misafir davet eden sizseniz, bol bol çay demlemeniz gerekir, misafirin çayı her bittiğinde, misafirlerin rahatça içmesi için bardağa çay da döküldüğünden emin olun . Türkler özellikle çay kıtlığı olduğunda endişelenir, misafir daha fazla içmek ister, ancak çay sahibi yeterince çay olmadığı için reddeder.

Misafir iseniz ve çay içerken daha fazla içmek istemiyorsanız, çay bardağını masaya bıraktığınız anda bir çay kaşığını yatay olarak bardağın kenarına koyarak kibar ve kibar bir şekilde reddedebilirsiniz, aksi takdirde ev sahibi senin için daha fazla çay dökecek.

Türkler sokakta çay keyfi yaparken yanında süt, kek ve özellikle “milli” şeker – Lokum sıkıntısı yok. Eski zamanlarda bu şeker türü sadece kralların ve soyluların keyifle tükettiği bir şekerdi, yapımında kullanılan malzemeler hastalıkları da iyileştirebildiği için sıradan insanlar yiyemiyordu, bu yüzden çok pahalıya satılıyorlardı.

Şu anda bu şeker oldukça ucuz, herkes satın alabilir çünkü şekerin ana maddesi, en pahalı maddesi olan lokum yerini mısır nişastasına bırakmıştır. Lokum lokumları badem, fıstık, kestane gibi birçok renk ve çeşitli malzemelerle yapılır … çay ile keyif yapmak çok ilginç ve çekici, pek çok insan aynı anda hem çay içmeyi hem de lokum şekerlemeyi sever.

Meraklı ve Türkiye’de çay keyfi yapmak , gerçek Türk çay kültürünü hissetmek istiyorsanız , bu ülkeyi şimdi bir tur rezervasyonu yaptırın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir