Türk kültüründe çayın kahve kadar yaygın olarak tüketildiği her şehir veya bölgede çay işletmelerinin ve çay kullanıcılarının fotoğraflarını rahatlıkla bulabilirsiniz. Yarı Asyalı, yarı Avrupalı olan bu millette herkesin Türk çayına özel bir düşkünlüğü var gibi görünüyor.

1. Türkiye’de çay kültürü 19. yüzyılda gelişmeye başladı

Türkiye’de çay kültürü 19. yüzyılın sonlarında başladı

kahve tüketmek İngiliz İmparatorluğu’nun Türklerin çok sayıda kahve fabrikası kurduğu Yemen bölgesini işgal etmesinden sonra bol miktarda içecek bulamadıkları için kahve içmeye devam etmek zorunda kaldılar. çaya git.

Aristokrasiden sıradan halka kadar tüm Türkler, bölgenin ılıman sıcaklığı ve çay bitkisi yetiştirme yeteneği nedeniyle Türkiye’nin giderek artan çay malzemesi arzı sayesinde kolayca edinebilir ve tadını çıkarabilir.

Türk kültürünün ayırt edici bir özelliği olan bu içeceği 19. yüzyılın sonlarından itibaren Türklerde içme geleneği geliştirmiştir.

Dünya çapında en çok çayı Türkler içiyor, ancak Uluslararası Çay Komitesi, Türkiye’nin dünya çapında en çok beşinci çayı ürettiğini bildiriyor.

Türk hükümetinin yaptığı bir ankete göre, bir Türk her gün ortalama 3-4 bardak veya yılda 1.300 bardaktan fazla çay içiyor. Kışın, bu sayı bir kerede on içeceğe çıkıyor.

Çayı ilk içen Türk’ün Hoca Ahmet Yesevi’nin olduğu birçok kaynakta bildirilmekle beraber, Türklerin çay ile tanışması ise XIX. Yüzyılda mümkün olur… 1879 yılında, Basra Valiliği’nde bulunmuş Hacı Mehmet İzzet Efendi yayımladığı “Çay Risalesi” adlı eserde, çayın faydalarından bahseder ve sıklıkla tüketilmesini tavsiye eder.

Türk halkının eşsiz ve farklı çay kültürü

Türklerde çay sevgisi son derece güçlüdür.

Türkiye’nin geleneksel çay dükkanlarında Türkler genellikle bir fincan çay ısmarlar, kısa bir yudum içer ve belirli bir hikayeye başlamadan önce doğrudan konuya girerler. Yol kenarında sohbet eden bir grup insan olsa bile, Türkiye’ye gelen turistler en az bir kişinin elinde bir bardak çay tuttuğunu görecektir.

Tho ve ben birlikte bir fincan çayı paylaşmak ritüel gibi görünüyor, ikimizin de kaçırmak istemediği bir nefes gibi. Yaşlılar, en sevdikleri demlenmiş çay ve sigara ile terasta gevşerken harika ve mutlu bir gün geçirebilirler.

READ NOW  Zararlı kimyasallar içermeyen en iyi 10 doğal içme suyu türü

Türk çayı çok çeşitli tatlarda mevcuttur ve çayın kökenini vurgulamak, “monoton” çay üretimini önlemek ve çay tutkunları için geniş bir seçenek yelpazesi sunmak için sıklıkla diğer şifalı bitkilerle karıştırılmaktadır.

Siyah çayın en popüler çeşitleri elma çayı, limon çayı ve nar çayıdır. Bu ülkeye “tanıtılan” birçok sakin ve ziyaretçi, ister iş ister eğlence için burada olsun, hatıra olarak elma çayı almak istiyor.

Elma çayı, tamamen doğal maddelerden yapıldığı için tanen içermez. Ayrıca elma çayı estetik açıdan hoş, lezzetli, yapımı basit ve her damak tadına uygun bir çaydır. Türk elma çayı her yaşta popülerdir ve Türkler tarafından misafirleri evlerinde ağırlamak için sıklıkla kullanılır.

Türk çayı genellikle şekerle servis edilir ve oryantal çayın aksine porselen yerine metal demliklerde yapılır. Çay tüketimi de oldukça farklı ve ilgi çekicidir.

Çay genellikle Türkler tarafından sabah, kahvaltı, öğle yemeği, öğleden sonra ve akşam saatlerinde tüketilir.

1917 yılında Halkalı Yüksek Ziraat Mektebi Müdür Vekili Ali Rıza Erten ve beraberindeki heyet, çay yetiştirilen bölgeyi incelemek üzere Batum’a gider. Doğu Karadeniz’de Rize ve çevresinin toprak ve iklim koşulları itibariyle Batum’la benzerlik gösterdiğini anlatan bir rapor hazırlar ve dönemin Ekonomi Bakanlığı’na sunar. Rapor, I. Dünya Savaşı nedeniyle askıya alınsa da 1924 yılında Rize ve çevresindeki sosyo-ekonomik sorunların tartışıldığı bu dönemde tekrar gündeme alınır. Böylece 1924 tarihli çay, mandalina ve portakal yetiştirilmesine ilişkin 407 Sayılı Kanun çıkartılır. Dönemin Ziraat Umum Müdürü Zihni Derin tarafından başlatılan ilk çalışmalar, Gürcistan’dan getirtilen ilk tohumlarla mümkün olur. Rizeli üreticilere dağıtılan bu tohumlarla Borçka’da ilk deneme üretimleri başlar. Deneme üretimlerinin başarılı sonuçlanmasıyla, 1937’de Batum’dan 20 ton çay tohumu ithal edilir ve ilk mahsul 1938 yılında alınır. Rize’ye ilk çay tohumunu getiren Hulusi Karadeniz ile ilk çay kanununun hazırlanmasında emeği geçen Esat Özoğuz’da bölgede saygıyla anılan unutulmaz isimlerdir. 1930’lu yılların sonunda bölgede birçok küçük ölçekli fabrika kurulmasından sonra çay bugün Rize’nin ekonomisinin vazgeçilmezi haline gelmiştir.

READ NOW  Bilmek isteyebileceğiniz dünyanın en iyi 5 "en pahalı" Kokteyli

2. Türklerin çay keyfi yapmanın eşsiz yolu

Türk halkının eşsiz ve farklı çay kültürü

2 kademeli su ısıtıcısıyla çay yapın

Nasıl keyif alacağınızı tartışmadan önce, sizinle Türk çayı yapmanın gerçekten muhteşem bir yolunu paylaşmak istiyoruz.

Türk çayı, daha önce anlatılan porselenlerin aksine genellikle metal kaplarda yapılır. Bu iki kademeli su ısıtıcısının üst katı genellikle çay tutmak için, alt katı ise su tutmak için kullanılır. Sonuç olarak, en aşina olduğumuz doğu çayı yapma geleneksel yöntemi, su ve çayı birlikte ithal etmeyi içermez.

Türk adeti, çay hazırlama basamaklarının üzerine sıcak su dökmeden önce, biranın alt kattaki su ısıtıcısındaki suyun 30 dakika kadar sürebilen kaynama noktasına gelmesini beklemesi gerektiğini belirtir. Bir fincan çay demlemeden önce suyun dibe çökmesine izin verin.

Çaydanlıktaki su kaynadığında gerektiği kadar su ilave edin ve çay içerken eklemeye devam edin.

Türk çayı Doğu geleneğinde olduğu gibi küçük kabak çay bardaklarında değil, canlı dalgalı lale biçimli bir bardakta servis edilir.

Lale şeklinde bir fincanda çay

Türkler çayı her yudumlarken aynı şekeri kullanırlar ama bunu yapmadan önce dudaklarında tutarak şekerin tatlılığının çayın ucuna ulaşmasını sağlarlar. Çay sıvısı şimdi dilin üzerinde kayar ve harika, keyifli bir fincan çay oluşturur.

Bunu okuduğunuzda şok olmuş olmalısınız, çünkü sonuçta “garip” hissediyorsunuz. Ancak neden Türk puer çayını bu şekilde yudumlamayı denemiyorsunuz? Çay yudumlamanın bu yeni tarzına hemen aşık olacak ve bunu eski moda bir şekilde yapmayı bırakacaksınız.

Türk kültürü çay içmeyi yasaklar, bu yüzden misafirlere çay yaparken bizim gibi asla bir bardak doldurmaz. Çay yaparken demliği fazla doldurduklarını, bunun da daha az su kullanıldığını ve çayı koyulaştırdığını iddia ediyorlar. Tüketmeden önce sıcak su ile karıştırmanızı ve bunu yapmadan önce sadece 1/4 bardak dökmenizi tavsiye ediyorlar.

READ NOW  Türkiye'de kahve keyfi kültürü birçok turisti cezbetmektedir.

Çay tüketicisi katı çayı yudumlamak isterse, dökücü genellikle bir seferde yalnızca yaklaşık 1/2 fincan ve çok nadiren demliğin tamamını bir kerede dökecektir.

Çayı inceltmek için kaynar su ekleyin.

Türklerin çayı doldurmamalarının bir diğer nedeni de çay bardağının kulpu olmaması, doldurmanın zor tutulması, çayın dökülmesinin kolay olması, çayı düzgün içmenin zor olmasıdır, bu yüzden sadece dökün ve su ekleyin ki çay miktarı o kadar fazla olsun. Bardağın ağzından daha az, herkesin daha rahat çay içebilmesi için en az 1 cm.

Türk çay kültüründe misafir davet eden sizseniz bol bol çay demlemeli, her çayın boş olmasına özen göstermelisiniz, ayrıca misafirlerin rahatça içmesi için bardağa çay da dökülmektedir . Türkler özellikle durumdan korkarlar, çay eksiktir, misafirler daha fazla içmek isterler ama işletme sahibi, içilecek kadar çay olmadığı için reddeder.

Misafir iseniz ve çay içerken daha fazla içmek istemiyorsanız, çay bardağını masaya bıraktığınız anda bir çay kaşığını yatay olarak bardağın kenarına koyarak kibar ve kibar bir şekilde reddedebilirsiniz, aksi takdirde ev sahibi senin için daha fazla çay dökecek.

Türkler sokakta çay içerken yanında süt, kek ve özellikle “milli” şeker – Lokum sıkıntısı yok. Eski zamanlarda bu şeker sadece krallar ve soylular içindi, sıradan insanlar onu yiyemezdi çünkü onları yapmak için kullanılan malzemeler hastalıkları tedavi edebilirdi, bu yüzden çok pahalıya satıldı.

Şu anda bu şeker oldukça ucuz, herkes satın alabilir çünkü şekerin ana maddesi, en pahalı maddesi olan lokum yerini mısır nişastasına bırakmıştır. Lokum şekerlemeleri birçok renkle yapılır, badem, fıstık, kestane gibi çeşitli malzemelerle yapılır … çay keyfi çok ilginç ve çekici, pek çok insan aynı anda hem çay içmeyi hem de lokum şekerlemeyi sever.

Meraklı ve Türkiye’de çay keyfi yapmak , gerçek Türk çay kültürünü hissetmek istiyorsanız , bu ülkeyi şimdi bir tur rezervasyonu yapın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir