Türk mutfağında içecek denilince akla genellikle Türk çayı ve kahvesi gelir, ancak bunlar Türkiye’de en çok bilinen ve yaygın olarak kullanılan içeceklerden sadece ikisidir. Türkiye’de bulunan çeşitli ilginç ve tuhaf içecekler hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, lütfen aşağıdaki ayrıntıları inceleyin.

1. Ayran

Turistlerin Türkiye'ye Gelirken Denemesi Gereken Garip İçecekler

Serin Ayran ile tüm ısıyı atın

Ayran, kullanıcıya doğal bir ferahlık hissi veren serin bir içecektir, bu nedenle Türkiye’de her yaz yetişkinler ve çocuklar tarafından sevilir.

Türk mutfağı tarihinde , Türk göçebe kavimlerinden gelen, birçok göç, göç, ticaretten sonra yavaş yavaş bir yemek haline gelen Ayran, eski kökenli bir içkidir. .

Ayran’dan sonra çoğu kişi Ayran’ı sulandırılmış yoğurt, buzla karıştırılmış yoğurt olarak tanımlar. Ekşi bir tadı var, biraz tuzlu çünkü tuz eklenmiş ama şeker yok, bazı bölgelerde insanlar Ayran’ı garip ve ilginç bir yağlı aroma ile efervesan yapmak için Ayran’a biraz krema ekliyor.

Ayran, tazeliği nedeniyle her yörenin, yörenin, restoranın, restoranın menüsüne göre kebap, kek ve daha birçok ana yemekle birlikte sıklıkla kullanılır…

Ayran bir yaz içeceğidir, bu nedenle yaz aylarında Türkiye’ye seyahat eden turistler bu içeceği sadece restoranlarda, otellerde değil aynı zamanda sokakta da kolayca bulacaktır, ucuz ve satın alması ve zevk alması kolaydır.

2. Salgam

Turistlerin Türkiye'ye Gelirken Denemesi Gereken Garip İçecekler

Güçlü renkler ve tatlar içeren içecekler

Türkiye’nin güneyindeki Adana ilinden geleneksel bir bira olan Salgam, Türkiye’de bir başka popüler geleneksel içecektir.

READ NOW  Evde lezzetli kokteyller yapmanın en iyi 5 yolu

Kara turp ve mor havuç şalgam üretiminde kullanılan iki ana malzemedir. Siyah havuçlar tuzla birlikte sıkılır, baharatlanır, karıştırılır ve fermente edilerek zengin bir koyu kırmızı ve mor renk elde edilir. Güçlü lezzet; servis edilir; sk sk çarşısı. büyük boy gözlükler

Türk erkekleri ve kadınları, son derece sağlıklı bir içecek olan salgam içmeyi severler.

Türkmenistan’ın skla kebap yemeklerinde salgam bulunur. Sizi nasıl daha az sarhoş ve bilinçli hissettirdiği ve nasıl daha sakin hissettirdiği gibi örnekler sunarlar.

3. Merhem

Turistlerin Türkiye'ye Gelirken Denemesi Gereken Garip İçecekler

Salep Türkiye’nin en sevilen kış içeceğidir

Yazın bulmak zor olduğu için öncelikle kışın ikram edilen içeceği Türkler kendileri yapıyor. Türkiye’yi kışın ziyaret ederseniz, yudumlamak için bir bardak Salep sipariş ederseniz harika olur. Dışarısı donduğunda, hemen sıcak ve enerjili hissedeceksiniz.

Orchis orkide bitkisinin yumrulu köklerinden, kökleri toplandıktan, temizlendikten, ısıtıldıktan ve ince bir toz haline getirilmeden kurutulduktan sonra üretilen salep tozu, Salep’i diğer ürünlerden ayıran özelliğidir.

Salep bu ülkelerde yaygın olarak yenir ve sıklıkla kafelerde kahve ve çayın yerine sunulur. Salep, popülaritesi ve kendine özgü tadı nedeniyle İngiltere ve Almanya pazarlarına da başarıyla hakim olmuştur. Bu bilgiler Salep’e olan ilginizi çekmek için yeterli mi? Türkiye’ye yolunuz düşerse Salep’i tatmayı unutmayın.

4. Şerbet

Şerbet aynı zamanda sıcak bir yaz içeceğidir.

Şerbetin yaratılmış ilk alkolsüz içecek olduğu iddia ediliyor. Kökleri Arapça olan ve Türkiye’nin en sevilen yaz içeceği olduğu söylenen “şerbet” ismi, Arapça “içki” anlamına gelen “sırp” kelimesinden türetilmiştir.

READ NOW  Dünyanın en ünlü 5 kokteyli

Şerbet tatlı, buzlu bir tada sahiptir ve ana bileşenleri su, şeker ve çeşitli meyve, çiçek ve bitki özleridir. Limon, gül, nar, şeftali, nane ve demirhindi en sık kullanılan çiçek, meyve ve bitki özleridir.

Osmanlı İmparatorluğu’ndan bu yana, özellikle alkol sınırlaması emrinin ortaya çıktığı Türkiye’de, şerbet, içeceğin ilk yudumunda hoş ve soğuk bir his veren hafif tatlar nedeniyle yoğun bir şekilde içilir. bira.

Türkiye’yi Ramazan ayında yalnız başına ziyaret eden turistler, sofralarda sık sık şerbetlere ve karışık meyvelere şahit olabiliyor. Türkiye’de şerbet genellikle özel günlerde gösterişli kristal kaselerde saklanır.

Daha da şaşırtıcı bir şekilde, Türkiye’deki emziren anneler, yardımcı olabilecek çeşitli minerallere sahip olduğu için süt tedarikini artırmak için şerbet içmeyi severler.

5. Sira

Sira şaraba oldukça benzer bir tada sahiptir.

Sira, şaraba son derece benzer bir tadı olduğu ve aynı fermantasyon sürecinden geçtiği için Osmanlı İmparatorluğu boyunca Müslüman sofralarında şarabın yerine kullanılmıştır. bitmiş öğe.

Yüksek fruktoz içeriği nedeniyle, şurubu üretmek için kullanılan üzümler genellikle üzüm veya elma gibi çok tatlı meyvelerdir. Türkler sirayı yemekten sonra sıklıkla kullanırlar çünkü rengi sindirime yardımcı olur ve pişmiş toprakla oldukça benzerdir.

Türkiye’yi ziyaret ettiğinizde bu iki öğünün tadına baktığınızda, servis edilme sırası ideal olduğu için cazibesine karşı koyamayacaksınız.

6. Boza

Boza hafif ekşimsi bir tada sahiptir, çok uyarıcıdır, kışın sıcak tutmak için iyidir.

Boza Türkiye’de kış aylarında tercih edilen bir içecek. Ezilmiş leblebi, fermente bulgur, şeker, tarçın ve az miktarda nohut içerir.

READ NOW  TÜRK KAHVESİ KÜLTÜRÜNÜN EŞSİZ ÖZELLİKLERİ

Yazın krem veya sarı renkli, tadı biraz ekşi olan ama alkolü yok denecek kadar az olan bu içeceği bulamazsınız, ancak soğuk kış akşamlarında sokak satıcılarından, lokantalardan ve tüccarlardan temin edebilirsiniz. Kafeler genellikle yemek sunar.

Tarih kitaplarına göre Boza’nın 8000-9000 yıl öncesine dayanan çok eski bir tarihi var. En erken kullanımı eski Mezopotamya bölgesindeydi. Bu içecek bugün hala Türkler tarafından kullanılmaktadır ve askerler sık sık ormanda vücutlarını ısıtmak ve enerji vermek için kullanırlar.

7. Kuzey

Rakı güçlü bir tada sahiptir ve genellikle Meze ile servis edilir.

Çok iyi bilinen bir geleneksel Türk içeceği olan rakı, Hanoi’deki Türk tatil yerlerinin “içilmesi gereken” hiçbir listesinde göz ardı edilemez.

Serbest ortam “açıldığında”, özellikle rakı sesinin popülaritesinin gerçekten arttığı 19. yüzyılın sonlarında, tercih edilen içecek olarak rakı şarabın yerini almaya başladı. 19. yüzyılın başlarında Osmanlı halkı hala şaraba aşırı düşkündü.

Güçlü bir tada sahip rakı, genellikle kuru üzümlerin normal şekilde damıtılması ve ardından sıradan rakının lezzetini elde etmek için sonucun yeniden damıtılmasıyla yapılır. Bu içecek tipik olarak soğuk mezeler veya balık, kabuklu deniz ürünleri ve domates, salatalık ve kişniş gibi sebzeler gibi mezeler ile servis edilir.

Gurme bir gezgin iseniz, bunun gibi “ana akım” bir versiyonla gerçekten tuhaf bazı kokteylleri tatmak için Türkiye’ye bir geziyi kaçırmamalısınız. Türk yemekleri oldukça zengindir. Türkiye’ye düşük maliyetli bir tur rezervasyonu yapmak için bugün VtripPlus’a katılın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir