Türk mutfağında içecek denilince çoğu kişinin aklına Türk çayı ve kahvesi gelir ama bunlar Türkiye’nin en ünlü ve popüler içeceklerinden sadece ikisi. Türkiye ülkesinde daha birçok ilginç ve tuhaf içecek var, lütfen aşağıdaki bilgileri hemen inceleyin.

1. Ayran

Turistlerin Türkiye'ye Gelirken Denemesi Gereken Garip İçecekler

Serin Ayran ile tüm ısıyı atın

Ayran, kullanıcılara doğal bir ferahlık hissi veren serin bir içecektir, bu nedenle Türkiye’de her yaz yetişkinler ve çocuklar tarafından sevilir.

Türk mutfağı tarihinde , göçebe Türk boylarından gelen, birçok göç, göç ve ticaretten sonra yavaş yavaş bir yemek haline gelen Ayran, eski kökenli bir içkidir. bölgeler.

Çoğu kişi zevk aldıktan sonra Ayran’ı sulandırılmış yoğurt, buzla karıştırılmış yoğurt olarak tanımlar. Ekşi bir tada sahiptir, tuz eklendiği için biraz tuzludur, ancak şeker içermez, bazı bölgelerde insanlar Ayran’ı garip ve ilginç bir yağlı aroma ile efervesan yapmak için Ayran’a biraz krema ekler.

Ayran tazeliği nedeniyle her yörenin, yörenin, restoranın, restoranın menüsüne göre kebap, kek ve daha birçok ana yemekle birlikte sıklıkla kullanılır…

Ayran yukarıda da paylaştığımız gibi bir yaz içeceğidir, bu nedenle yazın Türkiye’ye seyahat eden turistler bu içeceğe sadece restoranlarda, otellerde değil, sokakta da, ucuz ve satın alması ve tadını çıkarması kolay bir içecek olarak kolayca çıkacaktır.

2. Salgam

Turistlerin Türkiye'ye Gelirken Denemesi Gereken Garip İçecekler

Güçlü renkler ve tatlar içeren içecekler

Salgam, Türkiye’nin güneyindeki Adana bölgesinden kaynaklanan, Türkiye’de de çok popüler bir geleneksel içecektir.

Salgam 2 ana bileşenden yapılır: siyah turp ve mor havuç.Siyah havuçlar tuzlanır, baharatlanır, karıştırılır ve fermente turplarla birlikte preslenir, böylece koyu kırmızı veya mor bir renge sahip olurlar.Güçlü lezzet, genellikle soğuk bir içecek olarak servis edilir. büyük bardaklar.

READ NOW  RAKI – TÜRKİYE'NİN “TÜRKİYE'NİN MİLLİ RUHU”

Bu çok sağlıklı bir içecektir, Türkiye’de hem kadınlar hem de erkekler Salgam içmeyi sever.

Türk halkı Salgam’ı kebap yemeklerinin yanında sıklıkla kullanır. Pek çok kişi de sarhoşluk hissini yatıştırdığını, sizi daha rahat ve uyanık hale getirdiğini düşündüğü için rakı ile birlikte içmeyi tercih eder.

3. Merhem

Turistlerin Türkiye'ye Gelirken Denemesi Gereken Garip İçecekler

Salep Türkiye’nin en sevilen kış içeceğidir

İçecek Türklerin kendileri tarafından yapılır, Salep özellikle kışın satılır, yazın bu içeceği bulmak zor olacaktır, bu nedenle kış aylarında Türkiye’yi ziyaret ederseniz, yudumlamak için 1 Salep bardağı sipariş ederseniz harika olur. soğuk havalarda kendinizi hemen sıcacık ve enerjik hissedeceksiniz.

Salep için fark yaratan, Orchis orkide bitkisinin yumrulu köklerinden yapılan bir toz olan Salep tozudur, kökleri topladıktan sonra, yıkanır ve kökler sertleşene kadar ısıtılır, kurutulur ve ince bir toz haline getirilir.

Salep tozu şekerli süt ile karıştırılır, bir tencerede koyulaşana kadar ısıtılır, biraz portakal çiçeği aroması, gül suyu ilave edildikten sonra bir bardağa dökülür, biraz tarçın tozu serpilir ve Salep bardağı eşsiz ve lezzetli tadıyla tamamlanır. Meşhur Osmanlı mutfağından gelen köklü bir içki.

Popülaritesi ve eşsiz tadı nedeniyle İngiltere ve Almanya pazarlarını da fethetmiş olan Salep, bu ülkelerde yaygın olarak tüketilmekte ve genellikle kafelerde kahve ve çaya alternatif olarak sunulmaktadır. Bu bilgi Salep’i merak etmenize yetiyor mu? Türkiye’ye seyahat ederken Salep’i denemeyi unutmayın.

4. Şerbet

Şerbet aynı zamanda sıcak bir yaz içeceğidir.

Tarihçilere göre şerbet dünyanın ilk meşrubat içeceğiydi. Bu yazın en sevilen Türk içeceğinin Arapça kökenli olduğu kabul edilen Şerbet, Arapça’da “içki” anlamına gelen “Şerba” kelimesinden türetilmiş bir kelimedir.

READ NOW  Türk halkının eşsiz ve farklı çay kültürü

Şerbet tatlı, soğuk bir tada sahiptir, temel bileşen su ve şeker ile birlikte çiçek, meyve veya bitki özlerinin bir karışımıdır. Çiçek, meyve, bitki özlerinin en çok limon, gül, nar, şeftali, nane ve demirhindi seçildiği.

Hafif tatlar, içeceğin ilk yudumunda insanlara hoş, serin bir his yaratan, bu nedenle Osmanlı İmparatorluğu’ndan beri şerbet, özellikle Türkiye’de alkol sınırlaması emri geldiğinde çok güçlü bir şekilde tüketilmektedir. , bira.

Ramazan ayı boyunca, Türkiye’ye yalnız seyahat eden turistler , insanların sofralarında düzenli olarak beliren şerbet yemeklerini ve karışık meyveleri görebilirler. Türkiye’deki önemli günlerde insanlar ayrıca şerbeti lüks kristal kaselerde saklamayı severler.

Daha da ilginci, Şerbet sütü artırmaya yardımcı olacak birçok besin içerir, bu nedenle Türkiye’de emziren kadınlar süt üretimlerini artırmak için Şerbet içmeyi severler.

5. Sira

Sira şaraba oldukça benzer bir tada sahiptir.

Osmanlı İmparatorluğu döneminde Sira, şarapla çok benzer bir tada sahip olduğu ve bu içeceğin fermantasyon işlemi de şarapla aynı şekilde yapıldığı için Müslüman sofrasında şarabın yerine kullanılırdı. Bitmiş ürün.

Şurubu yapmak için kullanılan malzemeler, büyük miktarda fruktoz nedeniyle üzüm ve yüksek tatlılık esas olarak üzüm veya elmadır. Sira’nın rengi pişmiş toprak rengine çok benzer, iyi sindirime yardımcı olur, bu nedenle Türkler tarafından yemekten sonra sıklıkla kullanılır.

Kebapla servis edilen sira süper mükemmel, Türkiye’ye seyahat ederken bu iki yemeğin tadını çıkarırken bu iki yemeğin cazibesine karşı koyamayacaksınız .

6. Boza

Boza hafif ekşimsi bir tada sahiptir, çok uyarıcıdır, kışın sıcak tutmak için iyidir.

Boza, Türkiye’de de oldukça popüler bir kış içeceğidir. Ezilmiş leblebi, biraz tarçın ve şeker ile karıştırılmış fermente bulgurdan yapılır.

READ NOW  TÜRK KAHVESİ KÜLTÜRÜNÜN EŞSİZ ÖZELLİKLERİ

Krem veya sarı renkte, hafif ekşimsi bir tada sahip ancak neredeyse hiç alkol içermeyen içecek, yazın bu içeceği bulamazsınız ancak kış gecelerinde sokak satıcıları, restoranlar ve satıcılar tarafından satılır. Kafeler çok sık hizmet vermektedir.

Boza’nın 8000 – 9000 yıl öncesine kadar çok uzun bir geçmişi var, tarih kitaplarına göre ilk hizmeti eski Mezopotamya topraklarındaydı. Bugün Türkler hala bu içeceği kullanıyor ve genellikle ormandaki askerler tarafından vücut için sıcaklık ve enerji sağlamak için kullanılıyor.

7. Kuzey

Rakı güçlü bir tada sahiptir ve genellikle Meze ile servis edilir.

Hanoi’deki Türk gezi sitelerinin “mutlaka içecek” listesinin hiçbiri , Türklerin çok ünlü bir geleneksel içeceği olan Rakı’yı görmezden gelemez.

19. yüzyılın başlarında Osmanlı halkı hala şaraba çok düşkündü ancak özgür ortam “açılınca” rakı şaraba tercih edildi, özellikle 19. yüzyılın sonlarında Rakı’nın sesinin popülaritesi gerçekten patladı.

Güçlü aromalı rakı, geleneksel olarak kuru üzümlerin her zamanki gibi damıtılması ve ardından ürünün standart Rakı aromasına ulaşana kadar yeniden damıtılmasıyla üretilir. Bu içecek Meze veya deniz ürünleri, balık gibi soğuk yemekler, domates, salatalık, kişniş gibi sebzeler ile servis edilir…

Türk mutfağı son derece zengindir ve yemek tutkunu bir gezgin iseniz, bunun gibi “ana akım” versiyonu ile son derece tuhaf içeceklerin tadını çıkarmak için Türkiye’ye bir gezi kaçırılmaz. Türkiye’ye ucuz bir tur rezervasyonu yapmak için şimdi vttravelplus.com’a katılın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir