Heyecan verici ve heyecan verici hobilerden biri raftingdir. Ülkemizde rafting yapıldığı için sporseverler büyüleniyor. sorusunu sık sık soruyorlar. Sizin için en iyi 5 rafting yerinin bir listesini çıkarmak için büyüleyici rafting etkinliğini araştırdık.

Raftingi tarif edin.

Aşırı su aktivitelerinden biri raftingdir. Hem sporu hem de açık havayı sevenler için heyecan derecesinin kuvvetli olduğu bu aktivitenin adı, sal olarak bilinen teknelerden gelmektedir.

Sallar nasıl inşa edilir?

Kayalık ve çalkantılı sularda seyreden teknenin alabora olmaması için debisi yüksek nehirlerde rafting yapılır. Dörtlü veya altılı gruplar halinde oynanabilen bu aktivitede saldaki veya teknedeki katılımcılar tek bir birim olarak kürek çekerek hareket etmeye çalışırlar.

Rafting, nehrin hızına ve coğrafi konumuna bağlı olarak değişen zorluk derecelerine sahiptir. 1’den 6’ya kadar zorluk derecesine sahip yollar vardır. 1. derece en basit olanıdır, 6. derece en zor olanıdır ve uzmanlar genellikle 1. dereceyi sever.

Türkiye’nin 5 Popüler Rafting Lokasyonu Var

Google’da raftingle ilgili en çok sorulan sorular şunlardır: Rafting nerede yapılır? Raftinge nereye gidebilirsin? Rafting yerleri? En çok rafting nerede yapılır? Türkiye’de rafting yapılabilecek alanlar var. Sayfamız mera ile ilgili tüm çözüm ve bilgileri içermektedir.

Fırtına Deresi, Rize

Amlhemşin, yaklaşık 22 kilometre süren 57 kilometrelik Frtna Creek rafting parkurunun başlangıcını oluşturuyor. Bir saat sonra 22 km’lik Frtna Creek rafting parkuru bitiyor. Bu, hem yeşil hem de mavi olan zorlu, heyecan verici ve harika bir deneyim içinde olduğunuzu gösterir. Bununla birlikte, parçanın en yüksek popülaritesi Haziran ve Temmuz aylarındadır. Frtina Creek de Dünya Yaban Hayatı Fonu’nun (WWF) korunması gerektiğine inandığı alanlar arasında yer alıyor.

Doğu Karadeniz Bölgesi’ndeki nehirlerden biri olan Fırtına Deresi (Antik Yunanca: Pordanis; Zan dili: Abovitse) veya daha önce Peruma, Kaçkar Dağları’nın denize bakan yamaçlarındaki derelerin birleşmesiyle oluşmuş. 68 km uzunluğundaki Frtna Çayı, Rize Ardeşen’in 2 km batısında Karadeniz’e dökülüyor. Çay bahçelerinin arasından akan ve kemer köprülerle bezeli Fırtına Çayı boyunca raftinge uygun patikalar bulunuyor. Nehir, spor balıkçılığı yapmak için iyi bir yerdir.

READ NOW  Amasya’da Gezilecek Yerler

Rize – Ardeşen karayolundan “amlhemşin ilçesine” olan mesafe 22 kilometredir. Parkurun başlangıç ​​noktası Amlhemşin’in yaklaşık 1 km güneyindedir. (km: 0) Beşinci kilometre, büyük kayaları aramanız gereken yerdir. 7., 8. ve 9. kilometrelerin her biri riskli geçişlere sahip olduğundan, suyun iyice araştırılması gerekiyor. Batı yamacında 12. kilometrede bulunan Tolikçet Şelalesi bölgeye eşsiz bir cazibe katıyor. Frtna Çayı Karadeniz’e dökülmeden önce uygun bir yerde parkur tamamlanabilir.

Dere yatağı 23 km uzunluğundaki patika boyunca oldukça taşlı ve suyun akışına bağlı olarak 3-4-5 zorluk derecesine sahip bazı alanlar var. Yoğun yağmur zamanlarında dikkatli olun. Storm Creek’te her mevsim nehir aktiviteleri için iyidir.

Çoruh Nehri, Artvin

Çoruh Nehri, Türkiye’nin kuzey doğusundaki Mescit Dağları’ndan doğar, Kelkit-Oruh Fayı boyunca Bayburt, spir, Yusufeli ve Artvin illerinden geçerek Gürcistan’a girer ve Batum’un hemen güneyinde Karadeniz’e dökülür. Türkiye-Gürcistan sınırının birkaç kilometre kuzeyinde.

Arrian’ın Periplus Ponti Euxini’sinde Acampsis (Yunanca: ) olarak anılır; Pliny bunu Bathy’lerle karıştırmış olabilir. Procopius’a göre, Acampsis adını almıştır, çünkü bir kez denize girdikten sonra, içinden geçmek imkansızdı, çünkü o kadar güçlü ve hızlı bir şekilde boşalan akıntısı, önündeki suyu büyük bir rahatsızlığa neden oldu. çok büyük bir mesafe boyunca denize doğru uzanır ve o noktada kıyıya çıkmayı imkansız hale getirir.

Bir zamanlar İngilizce’de Boas, Churuk veya Chorokh olarak anılırdı.

Çoruh Nehri, dünyanın en derin ve en hızlı akan nehridir. Aynı zamanda Türkiye’nin en zor rafting nehri olarak kabul edilmektedir. Nehrin tüm uzunluğu 431 km, 410 km’de ülkemiz sınırları içinde yer almaktadır. Dört farklı zorluk derecesine sahip parkurlar var. Rafting rotası 127 kilometrelik bir araziyi kapsıyor. Popüler aylar Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül’dür. Çoruh Nehri üzerinde genellikle hindi rafting şampiyonaları düzenlenmektedir.

READ NOW  İzmir Halk Plajları

Dalaman Çayı, Muğla

Dalaman Çayı, Gölhisar ilçesinin güney kesiminde Yeşilgöl dağlarından Akdeniz’e döküldüğü için Ortaca ve Dalaman ilçeleri arasındaki sınırı oluşturmaktadır.

Akdeniz bölgesinin tamamı dalaman çayının yetiştirildiği yerdir. Dalaman Çayı’nın hemen kuzeyinde yer alan Bozdalar, Ege ve Akdeniz’in ortak sınırını oluşturur. 2,29 km toplam uzunluğa ve 3500 km2 su toplama alanına sahiptir. Dere, üst kısmındaki dar ve derin vadiden hızla akarken, alt kısmında taşıdığı alüvyonlarla Dalaman ovasını oluşturmaktadır. Ovada akış daha yavaştır. Derenin 26 km’lik bölümü rafting için kullanılıyor ve zorluk derecesi 3 ile 4 arasında değişiyor. Dalaman Havalimanı’nın turizm açısından önemi, yapıldığından bu yana daha da arttı. Üzerine Bereket ve Akköprü barajları yapılmıştır.

Akdalar’dan gelen küçük dereler, kaynağından ayrıldıktan sonra Dalaman çayına karışır. Doğudan Hüsniye ve Gürlek, batıdan ise Gökçay ve Ren çaylarını alır. Yağışların çok olduğu yüksek dağlardaki karstik kaynakları, özellikle geniş olmayan ancak güçlü bir akış hızına sahip olan havzayı besler. En büyük akış, ortalama 43 m3/sn ile 1050 m3/sn’dir. Ağustos ayında debi en düşük seviyededir (10 m3/s). Çay yılda 9.21 hm3 sulama suyu ve 8.54 hm3 içme suyu üretmek için kullanılmaktadır.

Önceleri Holosen’de üç kez yönünü değiştiren dere Köyceiz Körfezi’ne doğru akıyordu. Dalaman Çayı’nın taşıdığı alüvyonlar bu bölgeyi sular altında bırakmıştır. Bu sırada Köyceğiz Gölü okyanustan izole edilmiştir. Bu bölgede bir liman kenti olan Kaunos, modern zamanlarda Dalyanların gerisine düşmüş olsa da. Dalaman ovası güneye doğru akan dere ile dolmaya başlıyor. Eski Pisilis şehri terk edilmiş ve liman işlevini burada da kaybetmiştir. Ovanın dolgu alanında Kocagöl ve Küçükdalyan gölü gibi kıyı set gölleri oluşturulmuştur. Dalaman ovasının yemyeşil topraklarından dere geçmektedir. Yetiştirilen ürünler arasında mısır, narenciye, buğday, pamuk, avokado, incir ve nar bulunur.

Dalaman Çayı, Türkiye’nin en önemli rafting rotalarından biridir. Yaklaşık 8 kilometrelik bir rotaya sahip olan Dalaman Çayı, hem mavinin hem de yeşilin buluşması ile size ünlü bir manzara sunuyor. Ancak raftingin başlangıç zorluk derecesinin 5 olduğunu belirtmekte fayda var. Yıl boyu rafting yapılabilen bu rotada Eylül ve Ekim aylarında sular yükselmeye başlıyor.

READ NOW  Ünye’de Gezilecek Yerler – Ünye’de Mutlaka Görmeniz Gereken 8 Yer

Köprülü Kanyon, Antalya

Isparta’nın Sütçüler ilçesinde başlayıp Antalya’da denize dökülen Köprüçay vadisi Köprülü Kanyon olarak bilinir ve rafting için uygundur.

Rafting alanının başlangıcında ayrıca iki antik köprü vardır; daha büyük, kemerli köprü ustanın kalfası tarafından, daha küçük olanı ise usta tarafından yapılmıştır. Köprülü Kanyon adını bu köprülerden almıştır.

Yaz boyunca her gün 7.000 kişiye rafting yapma şansı sunan bu tertemiz nehrin suyunu içmek çok kolay. Doğal güzelliği, bir yaz tatili destinasyonu olarak çekiciliğine önemli ölçüde katkıda bulunur. Sonuç olarak, kanyon popüler bir turistik yer.

Isparta’nın güneydoğusunda yer alan Kaşmlar yerleşimi, Köprülü Kanyon’un başlangıcını işaret ediyor. Isparta’ya da bağlı olan Karacahisar köyünden çıkan su ve Isparta’nın Aksu ilçesinden çıkan nehir, nehrin ana kaynaklarıdır. Kaşm’dan Antalya’nın Deirmenözü köyüne kadar uzanan kanyon, yaklaşık 25 km’lik küçük vadilerden oluşuyor. Özellikle su seviyesi yükseldiğinde bu bölgeyi yürüyerek gezmek zordur. Ancak yazın yaya olarak geçmek mümkündür. Deirmenözü yerleşiminden sonra tamamen açık olan bir bölgeden nehir geçmektedir. Nehir daha sonra ince vadilere döner. Köprülü Kanyon’daki antik köprüye kadar bu ikinci bölüm devam ediyor. Yine bu bölümde dik yokuşlar, zorlu geçişler ve çarpıcı doğal özellikler var. 1973 yılında derenin etrafına Köprülü Kanyon Milli Parkı olarak bilinen 36.614 hektarlık bir park kurulmuştur.

Sıklıkla arzu edilen bir alan Köprülü Kanyon’dur. çünkü doğal çevresi ve su aktiviteleri dikkat çekiyor. 14 km uzunluğu ile Türkiye’nin en uzun kanyonu olarak da bilinir. Rafting, kano ve kanyon geçişi gibi sporlar özellikle popülerdir.

Melen Çayı, Düzce

Rafting için sıklıkla kullanılan rotalardan biri Melen Çayı. 13 km uzunluğundaki bu parkur keyifli ve güvenlidir. 2 kilometrelik alan, yeni başlayanlar için bir öğrenme ortamı görevi görüyor. Son 11 kilometre boyunca keyif ve heyecan seviyesi artıyor. Güzel bir rafting rotası tamamlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir