İslami yılın dokuzuncu ayına denk gelen manevi Ramazan ayı, Müslümanların ruhlarını arındırmaları ve Tanrı ile ilişkilerini iyileştirmeleri için bir şans olarak hizmet eder. Ve bu yerlere seyahat etmek tam da bunu yapmanıza yardımcı olacak! Ramazan boyunca uygulanan zengin kültür ve gelenekler, sizi mübarek ayın güzelliğine tamamen kaptıracak.

Ramazan ayında seyahat etmeyi hiç düşünmediyseniz, fikrinizi değiştirmek üzere miyiz?

Not Bazı İslam ülkelerinde, Ramazan ayında mağazaların ve restoranların çalışma saatleri önemli ölçüde değişebilir, bu yüzden gitmeden önce araştırma yaptığınızdan ve bir kez daha kontrol ettiğinizden emin olun. Facebook topluluğumuza uğrayabilir ve oradaki diğer gezginlere de Ramazan boyunca seyahat etmeyle ilgili ipuçları olup olmadığını sorabilirsiniz!

Abu Dabi, BAE

Abu Dabi, BAE
Abu Dabi, BAE

Abu Dabi, özel Ramazan ayı boyunca inanılmaz bir şehir ve daha da fazlası. Hayatın tipik temposu yavaşlarken ve özellikle günün sıcak saatlerinde dükkanlar kapanabilirken, yine de kutsal ayın özel anlamını kitlelere hatırlatmak için düzenlenen turistik aktivitelerin yanı sıra etkinlikler de düzenleniyor.

Ulu Cami’yi ziyaret edin ve diğer Müslüman kız ve erkek kardeşlerin Ramazan ve Bayramı nasıl kutladıklarını kendiniz deneyimlerken, yerel deneyime dalmak için oradaki yerel toplulukla iftar yapın. Arap mutfağı ve süslü minderler ve İran halıları gibi mücevherleri bulabileceğiniz meclis tarzı çadırları mutlaka ziyaret edin . Bundan daha özgün olamaz

Şiraz, İran

Şiraz, İran
Şiraz, İran

Dünyanın en güzel ve tarihi yerlerinden biri olan Şiraz, İran’ın eski başkentidir. Ziyaretçilerin UNESCO miras alanlarına hayran kalabilecekleri ve zengin tarihleri ​​hakkında bilgi edinebilecekleri popüler bir destinasyon haline geliyor . Görülmesi gereken yerlerden biri, görsel olarak çarpıcı ve büyüleyici olan Nasir Al-Mülk Camii (Pembe Camii olarak da bilinir). Ve sadece oruç ayında daha iyi olabilir!

4000 yıldan daha eski olan Fars kültürünün hazinesi ile burada Ramazan boyunca yapabileceğiniz sayısız şey var . Yerel kültüre dalın ve Vakil Çarşısı’ndaki manzaralara ve seslere hayran kalın!

READ NOW  Düzce’de Gezilecek Yerler

Bandar Seri Begawan, Brunei

Bandar Seri Begawan, Brunei

Güneydoğu Asya’daki en az değer verilen seyahat noktalarından biri Brunei’nin başkentidir ve bu güzel ülkenin sunabileceği çok şey var! Şehir hayatının koşuşturmacasından bir nefes alın ve kendinizi Tasek Lama Dinlenme Parkı’nın güzelliğine bırakın. Borneo’nun bu küçük saltanatında yağmur ormanlarının tadına da varabilirsiniz.

Yerel hayata bir göz atmak için Kampong Ayer (Ayer Köyü) ve Tamu Kianggeh (Kianggeh pazarı) gibi yerleri ziyaret edin. Gününüzü nehre bakan Omar Ali Saifuddien Camii’nde iftar ve Teravih ile bitirmeden önce Gerai Ramazanlarına bir uğrayın .

Cape Town, Güney Afrika

Cape Town, Güney Afrika
Cape Town, Güney Afrika

Tüm yıl boyunca turistler için bir mıknatıs olan Cape Town, Güney Afrika’daki en büyük Müslüman topluluğa sahiptir ! Baskın Müslüman topluluk, Bo-Kaap’ta ( koekisterler bir zorunluluktur) ve yalnızca Bo-Kaap’ta 9 caminin bulunduğu Athlone’da ve şehir merkezinde daha da fazla görünür. Tarihi öneme sahip bir yer olan Bo-Kaap, birçok helal restoranın bulunduğu renkli (tam anlamıyla) bir mahalledir – Müslümanlar için mükemmel!

Bunu bilmiyor olabilirsiniz, ancak pek çok Müslüman, serin iklimi ve daha kısa oruç süreleri nedeniyle Ramazan ayında Cape Town’u ziyaret ediyor. Ama hala ikna olmadıysanız, Cape Town’un savurganlığa değmesinin 13 nedeni daha var mı?

İstanbul, Türkiye

İstanbul, Türkiye

İstanbul antik kentinin benzersiz bir kimliği var – bozulmamış zengin bir antik geçmişe sahip ama bir o kadar da modern. Tarihi İslam mimarisinin dünyanın en güzel örneklerinden birini sunan, insanların yıl boyunca ve Ramazan ayı da dahil olmak üzere buraya akın etmesi şaşırtıcı değil . Akşam karanlığında, şehrin Sultanahmet Camii yakınındaki kamusal alanları Türk mutfağı ve dini kitaplar satan satıcılarla dolup taşacak. Ayrıca halka açık Kuran okumaları da var!

Gün batımından önce Boğaz’da Sultanahmet Camii’ne doğru yürüyün ve ezan sesini dinleyin. Gerçekten gerçeküstü bir deneyim mi? Ve bir ömür boyu unutulmaz Ramazan gezisini tamamlamak için geceyi camide yerlilerle birlikte dua ederek geçirin!

Marakeş, Fas

Marakeş, Fas

Ramazan’ı Fas’ta geçirmek kesinlikle eşsiz bir deneyim olacak. Fas’ın sunduğu ve yalnızca Ramazan ayında sunulan tüm yiyeceklere şaşıracaksınız? Kendinizi en popüler Fas lezzetleriyle şımartmak için en iyi yerler kesinlikle çarşılarda!

READ NOW  Ünye’de Gezilecek Yerler – Ünye’de Mutlaka Görmeniz Gereken 8 Yer

Ülkenin dört bir yanında biberle kaplı camilerinde iftar için Fas topluluğuna katılın . Oruç ayı boyunca hava oldukça sıcak olsa da, bu deneyimi asla unutamayacaksınız – orucunuzu açma zamanını gösteren topların sesini duyduğunuzda değil! ?

Kahire, Mısır

Kahire, Mısır

Tüm yıl boyunca turistlerin uğrak noktası olan Kahire, Ramazan ayında daha da büyüleyici! Özel ay boyunca sokakları ve evleri süsleyen çok sayıda fener ve ışık olacak. Camilerinde oruç açmak, yerel halkla kaynaşmak ve başka hiçbir ülkeye benzemeyen geleneksel yemeklerini tatmak için büyük bir şans.

Kahire geziniz, akşam karanlığında en lezzetli yemekleriyle ziyafet çekebileceğiniz ve en eşsiz hediyelik eşyaları alabileceğiniz yerel pazarlarını ziyaret etmeden tamamlanmış sayılmaz mı?

Bandung, Endonezya

Bandung, Endonezya

‘Java’nın Paris’i’ lakaplı bu muhteşem şehir, yıl boyunca serin bir iklime sahiptir. Deniz seviyesinden 768 metre yükseklikte olup, en soğuk sıcaklıkları yaşamanıza olanak tanır – bu da onu Ramazan’ınızı geçirmek için harika bir yer haline getirir. Gün boyunca Cimahi Şelalesi, Tangkuban Perahu ve Kawah Putih’te (Beyaz Göl) huzurlu bir sığınak arayın. Ardından, kendi Syawal kostümünüzü tasarlamak için güzel tekstiller aramak için Pasar Baru Ticaret Merkezi’ne gidin!

Hayırseverlik ve gerçek nezaket kutsal ayda ruhun bir parçasıdır ve Endonezya’daki dost canlısı insanlar da sizi onlarla iftar etmeye davet edebilir! Akşamları yemek yemek, dua etmek ve alışveriş yapmak için bir araya gelen aile ve arkadaşlarla canlı olur

Kuala Lumpur, Malezya

Kuala Lumpur, Malezya

Ramazan, Kuala Lumpur’u ziyaret etmek için mükemmel bir zaman! Ağırlıklı olarak Müslüman bir ülke olduğundan, birçok camide teravih ve Kuran tilaveti gibi birçok İslami etkinlik var.

Havadaki şenliği aydınlatan gece pazarlarını kaçırmamalısınız. Bu çarşılar ülkenin hemen her köşesinde bulunabilir! Masjid India, Bukit Bintang ve Kelana Jaya’dakileri kaçırmayın. Attarlar, seccadeler ve Malay geleneksel kostümleri gibi özel yiyecekler ve öğelerden oluşan bir kaleydoskop satan satıcıları görmeyi bekleyin. Bayram şekerlerini atıştırırken atmosferde ıslanırken buradaki titreşimlerin tadını çıkarın!

Avustralya/Yeni Zelanda

Avustralya Yeni Zelanda

Avustralya ve Yeni Zelanda büyük Müslüman topluluklara sahip olmayabilir, ancak Müslüman toplulukların ne kadar sıkı sıkıya bağlı ve iyi kalpli olabileceğinden bahsetmeyi hak ettiklerini düşünüyoruz! Hangi şehirde olursanız olun, Müslüman dostu yemek seçeneklerinden asla çok uzakta değilsiniz ve doğal manzaralarının hayranlık uyandıran görkemi, size o alçakgönüllülüğü, minnettarlığı ve Tanrı’nın eserine hayranlığı hissettirecek.

READ NOW  Kış tatil köyleri, Türkiye'deki en iyi ve en güzel kış tatil yerlerinin incelemeleri

Oradaki Müslüman toplulukların yakınlığı, camilerin ay boyunca teravih namazları ve hatta mümkünse iftar seansları düzenlemesiyle sadece Ramazan ayında artıyor. Etrafta iftar açlığınızı giderecek ramazan pazarları veya pazarlar olmasa da, güney yarım kürede kışın (en azından mayıs ve haziran aylarında) serin havası ve daha kısa gündüz saatleri bunu telafi ediyor.

Singapur

Singapur

Singapur da Müslüman çoğunlukta bir ülke değil, ancak dini uyuma olan bağlılığı, onu Müslümanların Ramazan’ı kolaylıkla geçirebilecekleri bir yer haline getiriyor. Her mahallede en az bir cami var ve onlar da ay boyunca teravih namazları, İslami dersler veya ekstra namazlar düzenliyorlar.

Bu ay boyunca ortaya çıkan sevilen mevsimlik cazibe merkezlerinden biri de Ramazan pazarlarıdır. Geylang Serai’deki çarşı muhtemelen en büyük ve en ünlü olanıdır, ancak diğer mahallelerdeki daha küçük çarşılar ay boyunca Singapur’a şenlikli bir dokunuş getirir. Burada hayalinizdeki her yemeği bulabilir, hatta bayram kıyafetleri, mobilya ve aksesuarları için son dakika alışverişi yapabilirsiniz.

Mecca

Mekke

En iyisini sona saklıyoruz! Ramazan ayında gidilecek en gerçeküstü yer, Kutsal Şehir Mekke’den başkası değil. Burası gerçekten hiç uyumayan şehir ve oradayken – eminiz ki siz de uyumak istemezsiniz? Ramazan’ı dünyanın en saf ve en kutsal yerinde geçirmek gerçekten büyük bir nimet ve hayatınızda en az bir kere yaşamanızı kesinlikle tavsiye edeceğimiz bir şey☺️

Mekke’nin sunduğu güzel ibadet alanlarının üstünde, camide Ramazan pazarları ve toplu iftarlar düzenleniyor. Dünyanın dört bir yanından erkek ve kız kardeşlerinle basit bir yemek yemek, uzun süre tutacağın en tatlı duygu olabilir!

Nihayetinde mübarek ayda seyahat etmek, ancak mübarek ayın gerçek anlamını ve amacını bozmadığı, aksine zenginleştirdiği zaman iyidir. Manevi pusulanız sizi nereye götürürse götürsün, umarız bu destinasyonlar size o muhteşem ve unutulmaz Ramazan’ı verir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir