Nevşehir’e gitmek için aklınızda bir rota var mı? Peki Nevşehir’e yerel mutfağı tatmak için mi yoksa tarihi yerleri görmek için mi gezmek istiyorsunuz? Nevşehir bizce her iki turizm türünde de beklentileri karşılamaktadır.

Testi Kebabı

nevşehir-testi-kebap
nevşehir-testi-kebap

Nevşehir’in en lezzetli yöresel yemeklerinden biri de testi kebabıdır. Gerçekte, birkaç kasaba, test kebabı gibi iyi bilinen lezzetler sunar. Ancak test kebabının Nevşehir’e özgü bir lezzete sahip olmasının nedeni testilerin üretildiği yer.

Nevşehir’de turistlerin rağbet ettiği üç bölge var. Avanos, Göreme ve Ürgüp. Avanos bölgesinde testi kebabı için özel testiler yapılır. Geleneksel tandır fırınında yapılması mantıklı olan yemek, artık açık ocak ve fırınlarda hazırlanıyor.

Düğün Çorbası

Anadolu’da kırık pirinç veya ince kıyılmış bulgura dügü denir. Bulgur genellikle ince öğütülür ve soğuk kış günlerinde içimizi ısıtan doyurucu Dugu Çorbasını yapmak için kullanılır. Nevşehir’in esnaf lokantalarında rahatlıkla bulabileceğiniz bu çorbayı mutlaka tatmalısınız.

Kremalı Çorba

nevşehir-süt-çorbası
nevşehir-süt-çorbası

Nevşehir’de ilk ne yenir sorusunun cevabı Sütlü Çorba olabilir. Süt çorbasının çok hafif başlangıcı oldukça iyidir. Bu çorbanın yapımı oldukça basittir ve düğünden de yararlanılarak pişirilir. Kaynayan süte dürum (ince dövülmüş bulgur) ilave edilerek pişirilir. Servis yapılırken üzerine tereyağı gezdirilir.

Soğan

Chili Pie hiç menünüzde bulundu mu? görsel olarak son derece karşılaştırılabilir tatlar. Ancak ampullemenin farklı doldurma ve pişirme yöntemleri vardır. Hamur bazlı bezeler dairesel bir şekilde açılır. Daha sonra yarım daire şeklinde sarılır ve sadece soğan ve baharatlardan yapılan iç harca konur. Yağsız tavada kızartıldıktan sonra tereyağı ile servis edilir. Denemeniz gereken yöresel bir lezzet sizleri bekliyor.

Ayva dolması

nevşehir-ayva dolması
nevşehir-ayva dolması

Nevşehir’in meyve ve etin birleştiği bir lezzet olan Ayva Dolma’dan bahsedeceğiz. Lezzetine hayran kalacaksınız şüphesiz. çünkü yemeğin tadı ayvanın ekşi yapısından gelir. Nevşehir’de bu zahmetli ama harika mutfağı mutlaka denemelisiniz.

READ NOW  Bolu Yemekleri – Bolu’da Ne Yenir, Nerede Yenir?

Kayısı Yahnisi

nevşehir-kayısı-yahnisi
nevşehir-kayısı-yahnisi

Etli Kayısı Yahnisi Tarifi Hazırlanışı

Etli Kayısı Yahnisi Tarifi Hazırlanışı
Etli Kayısı Yahnisi Tarifi Hazırlanışı

Soğanlar soyulmalı ve ardından yarım ay şeklinde dilimlenmelidir. Eti iyice temizleyip süzün. Kuru kayısıları yıkadıktan sonra ortadan ikiye kesin. Fırın için kapalı bir tabağa soğan dilimlerini koyun. Servis yapmadan önce etin üzerine tuz ve diğer malzemeleri serpin.

Fındık büyüklüğünde doğradığınız yağı kayısıların üzerine yayın. Biraz badem ekleyin. Pekmezi ve narekşiyi kaynar suda ezdikten sonra üzerine dökün. Kalıbı tamamen kapatmak için yağlı kağıt veya kapak kullanın. 175 dereceye önceden ısıtılmış ve beş dakika boyunca ters çevrilmiş bir fırında, yemeği en az iki ila üç saat pişirin. Çıkarıp sıcak olarak servis yapın.

Hatırlatma: Bu tarifi hazırlamak için ekşi erik veya kuru üzüm de kullanılabilir. Selçuklular, yemeklere ekşi-tatlı bir tat verme ve meyveli et pişirme geleneğinin ilk ortaya çıktığı dönemdir. Bu pişirme yöntemi, bugün hala Osmanlı mutfağında önemli bir rol oynamaktadır. Genellikle bakır bir tencerede düşük ısıda hazırlanır. Genel olarak “saksı yemeği” nin bir örneğidir. Afiyet olsun!

Kayısı Yahnisi, Nevşehir’e özel yöresel yemeklerden biri. Gerçekten lezzeti damak çatlatan cinsten. Kuru kayısı ve kuzu eti ile yapılan bu lezzet eğer kayısı yok ise kuru sarı erikten de yapılabiliyor. Nevşehir’de esnaf lokantalarında en kalitelisini yiyebileceğinizin garantisini veririz. Bu Nevşehir yöresel yemeğini kesinlikle denemelisiniz

Nevşehir Tavası

Nevşehir Tava Tarifi
Nevşehir Tava Tarifi

Nevşehir Tava Nasıl Yapılır?

 • Önce kiraz domatesleri dilimleyin ve soyun. Biberler de aynı şekilde doğranmalıdır.
 • Ardından domatesleri metal tepsinin dört köşesine dağıtın.
 • Biberleri doğranmış halde üstüne koyun.
 • Kuzu eti ve kuyruk yağının üzerine biberleri koyun.
 • Az miktarda tuz ve karabiber ekleyin.
 • Nevşehir tavası mümkünse odun ateşinde bir, bir buçuk, iki saat pişirilir.
 • Et piştikten sonra tavayla birlikte servis yapın. Güzel bir akşam yemeği ye.

Nevşehir tavası tarifleri nelerdir?

 • Aşırı baharatlı olmasını istemiyorsanız, acı biber yerine acı biber kullanılabilir.
 • Kuyruk yağı eridikten sonra, eti geleneksel bir fırında pişiriyorsa ara sıra atın.
 • Nevşehir fırın tepsilerinin imalatında geniş tepsiler bir seçenektir.
 • Yörede Nevşehir Tavası veya Nevşehir Sinisi olarak biliniyor. Yapması kolay ancak pişerken etrafa yaydığı koku ile beklemeyi zorlaştıran bir yemek. Kuzu eti, sivribiber, domates, soğan, sarımsak ve birçok baharatla hazırlanan yemek odun ateşinde 2 saat ağır ağı pişiyor. Asıl lezzet katan nokta ise ateşin üzerine koymadan yemeğin üzerine kuyruk yağı ekleniyor. Bu lezzeti denemeden şehirden ayrılmayın deriz.
READ NOW  Manisa’ da Ne Yenir? Sizin İçin 5 Lezzetli Manisa Yemekleri Listeledik

Kuru Kaymak

Kuru Kaymak
Kuru Kaymak

Kuru kaymak, kalori içeriği yüksek olan bir kış ürünü olup, Türkiye’de özellikle Nevşehir, Erzurum, Sivas, Malatya gibi Orta Doğu Anadolu illeri ve bunların il, ilçelerinde çok sınırlı miktarlarda üretilmektedir. kışlar nispeten serttir. Geleneksel üretim süreci, en az 50 kg inek sütünün istenen kıvama gelene kadar birkaç saat kaynatılmasıyla başlar. Bu noktada sıvıların buharlaşması sonucu süt 5-6 kg’a düştüğünde, yerel lehçede peşgun olarak bilinen yuvarlak bakır tepsilere konur. Tepsiler daha sonra sıcak közlerin üzerine yerleştirilir ve süt ara sıra ateşi kontrol edilerek sabaha kadar pişmeye bırakılır. Son olarak koyulaşan sütün yüzeyinde kalın gözenekli bir tabaka oluşur: Kuru kaymak adını alan bu yuvarlak tabaka uzun tahta merdanelerle toplanır. Soğuduktan sonra kek gibi dilimlenir ve vitrifiye çömleklere bastırılır. Kuru kaymağı yaza kadar muhafaza etmesi için bal (bir kat krema, bir kat bal) ile muhafaza edilir ve hava ile temas etmeyecek şekilde kap mühürlenir.

Kuru kaymak evde tüketilen ev yapımı bir üründür. Son zamanlarda, yerel ve otantik ürünleri yeniden keşfetme eğilimi göz önüne alındığında, bazı üreticiler web siteleri aracılığıyla satmaya başladılar. Ancak, genel olarak satın almak kolay değildir. Az miktarda nihai ürün elde etmek için üretim süreci uzun zaman alır ve çok fazla süt gerektirir. Ayrıca, üretim tekniği biraz işçilik gerektirir. Geçmişte, Orta Doğu Anadolu’daki çoğu köyden kadınlar, normal kışa hazırlık faaliyetleri sırasında kuru kaymak hazırlarlardı, ancak günümüzde çok az kişi geleneği yaşatıyor. Hijyen düzenlemeleri ve prosedürleri açısından hiçbir üreticinin ticari üretim yapma yetkisi yoktur, dolayısıyla büyük pazarlara ulaşmak mümkün değildir. Üreticiler, komşular, arkadaşlar ve bazı yerel çevrimiçi mağazalar aracılığıyla kuru kaymak satıyorlar. Ek olarak, çiftçilerin ekonomik sorunları göz önüne alındığında, bu alanda üreme de azalmakta ve dolayısıyla sütün mevcudiyeti azalmaktadır.

READ NOW  Amasra Yemekleri – Amasra’da Ne Yenir, Nerede Yenir?

Nevşehir, kuru kaymak lezzetini sadece doğal malzemeler ve asırlık teknikler kullanarak üretiyor. Süt önce tandırda iyice pişirilir. Elde edilen krema bakır bir kalıba yerleştirilir ve uzun bir süre kömür üzerinde kavrulur. Bundan sonra beş gün dinlenme süresi verilir. Ortaya çıkan lezzet damakta enfes.

Köftür

Nevşehir’de Nerede Yemeliyim? Eğer varsa, sorunuzu ele aldığımızı düşünüyorum. Böyle nefis yemeklerden sonra sıra tatlıya gelmişti. Köftür ile bir sona yaklaşalım. Nevşehir’in en bilinen tatlısıdır. Nevşehir bağlarında un eklenip özel beyaz üzümler kaynatılarak yöresel bir lezzet oluşur.

Türk kültürünün klasik tatlılarından biri de İç Anadolu bölgesinde un ve üzüm suyundan yapılan ve kışın atıştırmalık olarak yenen köftedir. Üzüm suyu ve nişastanın kaynatılıp dilimlenip kurutulmasıyla elde edilen lezzetlerden biri de yok olmaya yüz tutmuş ve pek bilinmeyen yöresel bir lezzet olan köftedir.

Tipik olarak kışın pişirilen ve cevizle birlikte yenen bu lezzet Nevşehir, Kırşehir ve Nide illerinde sıklıkla yapılır. Görünüş olarak meyve posası gibi ama meyve posası imalatından farklı olarak piştikten sonra bezlere ince değil, kalın tepsilere dökülüyor. Kuruduktan sonra yaklaşık bir ay boyunca küp şeklinde tatlandırılmaya bırakılır.

Elde edilen üzüm suyunu kaynatmak gerekir. Kaynayan şıraya eşit miktarda un yavaş yavaş eklenir. Un, pekmeze dönüşürken şırayı koyulaştırarak tencerede köfteler oluşturuyor.

Jöle kıvamındaki bu lezzet, kazanda kaynarken bakır tepsilere ve ahşap düz tabaklara dökülüyor. Serin ve güneşli bir bölgeye serinlemek için yerleştirilir. Köfteler dinlenerek soğuyunca donar ve küflenmeye başlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir