Muş Mutfak Kültürü

Muş, Doğu Anadolu’da etrafı dağlarla çevrili düz bir plato üzerine kurulmuş ünlü bir şehirdir. Muş’ta kışlar oldukça uzun ve soğuk geçer çünkü şehir Doğu Anadolu’nun bu bölümünde hakim olan karasal iklimden etkilenir. Şehrin mutfak geleneği de bu çıkmazdan etkileniyor. Tarım ve hayvancılıkla uğraşan Muşlular, kışı hasat ettikleri ve yazın kuruttukları ürünlerle ilgilenerek geçirirler. Peynir, süzme peynir, hayvansal yağlar ve kavurma gibi yiyecekler de yazın hazırlanır ve kışın sert havalarda yenir.

Mutfağı çok çeşitli olan ülkemizin her ilinde olduğu gibi Muş’un da kendine has lezzetleri vardır. Hayvancılığın gelişmesiyle birlikte et yemekleri eşsiz bir statü kazanmıştır. Et tariflerinde kullanılan baharatların bolluğu, yemek yiyenleri bir lezzet yolculuğuna çıkarıyor. Muş mutfağında et yemeklerinin yanı sıra bölgenin yaylalarında yetiştirilen otların kullanımına da ağırlık verilir. Muş köftesinden hez dolmaya, keşkekten çortiye kadar her şeyi kapsayan Muş yöresel yemek çeşitlerimize göz atın.

Pratik Bilgiler

Muş’ta Satın Alabileceğiniz Yiyecekler: Burada bulabileceğiniz lezzetler arasında Muş ve çevresinde düzenli olarak hazırlanan ve hem sakinlerin hem de turistlerin şehre yedirdiği kahvaltılıklar var. Doğu Anadolu, zengin kahvaltılarıyla ünlüdür. Tuzsuz köy tereyağı, otantik köy manda yağı, otlu tulum peyniri, bal, kuru biber, patlıcan, örmiş peyniri, keçi peyniri, orcik, pekmez Muş’ta alabileceğiniz kahvaltılıklardan bazıları. Şehir merkezinde ve ilçe merkezlerinde, tüm bu malzemeleri alabileceğiniz yöresel ürünler satan mağazalar bulunmaktadır.

Muş’ta en çok bilinen tatlı, şehri ziyaret eden herkesin tatması gereken yöresel lezzetlerden biri olan teter tatlısıdır. Başka tatlılar da var, ancak bunlar genellikle evde pişirilir. Şehir merkezindeki tatlıcılar da paket halinde satın alabileceğiniz çeşitli lezzetler sunuyor. Pastaneler, tatlıların yanı sıra tuzlu kurabiyeler de dahil olmak üzere çeşitli ürünler satmaktadır.

READ NOW  Nevşehir’de Ne Yenir? Sizin İçin 5 Lezzetli Nevşehir Yemekleri Listeledik

Muş’ta Satılık Doğal Ürünler: Muş’ta satılan doğal ürünler ağırlıklı olarak kahvaltılık ürünler, bakliyat, kuru biber ve patlıcan, baharatlar, pekmez çeşitleri ve meşhur örgü peynirlerden oluşmaktadır.

Muş seyahati ayarladınız mı? Peki, Muş’a yerel mutfağı tatmak için mi yoksa tarihi yerleri görmek için mi gezmek istiyorsunuz? Muş’un her iki tatil türünde de beklentileri karşılayan bir yer olduğunu düşünüyoruz.

Muş Yöresel Yemekleri

Hez Dolması

Muş’un en güzel yöresel yemeklerinden biri de Hez dolması. Et ve sebzelerin harmanlandığı bu yemeğin yapılışı bölgeye göre değişiklik gösteriyor. Ancak kıymadan farklı olarak bu lezzet bu alanda kuşbaşı et kullanılarak hazırlanır. Lahana yapraklarına sarılıp tencerede pirinç, kuşbaşı dana eti ve çeşitli baharatlar kullanılarak hafifçe pişirilir. Palette ayrı bir tat bırakan bu lezzeti mutlaka denemelisiniz.

Helimash Çorbası

Helimaş Çorbası’nın ağız büzücü tadı soğuk kış günlerinde içimizi rahatlatır. Lezzeti ve besleyici özelliğinden dolayı yörede keyifle tüketilmektedir. Çorba olarak anılıyorsun ama bir ana yemek kadar doyurucusun. çünkü içinde haşlanmış domuz eti, soğan, mercimek ve nohut var.

Muş Böreği

köpüklü börek
köpüklü börek

Muş mutfağında genellikle diğer yöresel lezzetlerin yerini et yemekleri alır. Ancak et yemeklerinin yanı sıra hamur işleri de meşhurdur. Muş Börei bunların en seçkin ve en leziz örneklerindendir. İnce sarılmış gözleme, kıyma ve soğan ile yapılır.

Köfte mus

Hemen hemen her ilde ilin veya belirli bir bölgenin adını taşıyan ünlü bir köfte bulunabilir. negöl köftesi (bkz: Muş’un tabi ki Muş Köftesi adında kendine has bir köftesi var! Yapılışı uzun süren ama tadı çok güzel olduğu için zahmete değen Muş Köftesi mutlaka denenmeli.

Mus Tarzı Kenger

muş-kenger
muş-kenger

Muş’ta Kenger, baharın ilk işareti olarak kabul edilir. Kenger, ilkbaharda bölgenin üst kesimlerinde büyümeye başlayan, oldukça bilinen ve düzenli olarak yenen bir çim türüdür. Kentin esnaf lokantaları, mutfağı, salatası ve çeşitli diğer öğeleri içeren bu inceliği sağlar.

READ NOW  Bartın Yemekleri – Bartın’da Ne Yenir, Nerede Yenir?

Ukunk

Muş yöresinde az önce de belirttiğimiz gibi et yemekleri oldukça meşhurdur. Bununla birlikte, buna ek olarak, bölgede yetiştirilecek sebze veya bitkiler için de oldukça tipiktir. Uçmak bunların en lezzetlisidir. Kivi tadında olduğu için aslında meyve olarak yenir. Çok hoş bir görünüm veren kahverengi ve koyu kırmızı çiçekleri vardır. İnanılmaz besleyici ve lezzetlidir. yapısının kanser hücrelerine saldırması nedeniyle. C, A, B1, B2, E ve K vitaminlerini içeren bu lezzet kesinlikle denemeye değer.

Cavbelek

Cavbelek
Cavbelek

Yörede “Kurut” olarak da bilinen geleneksel bir yemek olan Cavbelek, Muş’un yöresel yemekleri arasında önemli bir yere sahiptir. Kurut üzerine çiseleyen kurutulmuş yoğurt adını vermiştir. Kuru yoğurt, buğday ve bulgurla hazırlanan bu yemek Muş sofralarında sevilerek yenir.

Başka yörelerde pek bilinmeyen ama Muş sofralarında önemli bir yere sahip olan bu yemeği deneyen herkes geleneksel pilavı unutacak. Pişen bulgur servis tabağına alınır, ortası çukur haline getirilir ve içi ayran şekli verilmiş kuru yoğurtla doldurulur. Üzerine tereyağ ve kekik serpilmeden önce biraz sarımsak ilave edilir. Lezzet açısından öne çıkan ve insanların tekrar denemek istemesini sağlayan bir lezzet var. Muş’taysanız bu lezzeti mutlaka tatmalısınız çünkü diğer şehirlerde bulmak zor.

 • Nerede Yenir: Sıklıkla evde yapılan cavbelek yemeği tarifi kullanılarak evinizde de yapılabilir.
 • Nasıl: Tarifi ziyaret edin

Mırtoğe

Mırtoğe
Mırtoğe

Et yemekleri ile ünlü Muş mutfağında kendine özgü pek çok yemek bulunur. Pek çok kişinin yeni öğrendiği bir yiyecek olan Mrtoge, özellikle Muş’ta kahvaltı sofralarında sıkça karşımıza çıkıyor. Muş mutfağının önemli lezzetlerinden biri olan mirtoge, görünüş olarak omleti andırsa da lezzet olarak farklılık gösterir.

Un ve yağın bir tavada kızartılmadan önce kavrulmasıyla yapılan mirtoge yemeği, Muş’a özgü yöresel lezzetler arasında yerini hak ediyor. Muş’a yolunuz düşerse ve bir kahvaltı masasına denk gelirseniz bu yemeği mutlaka tatmalısınız.

 • Nerede Yenir: Tipik olarak evde üretilen mirtoge tarifi, evde yapmak için elde edilebilir ve kullanılabilir.
 • Nasıl: Tarifi ziyaret edin
READ NOW  Düzce Yemekleri – Düzce’de Ne Yenir, Nerede Yenir?

Herse

Herse
Herse

Muş mutfağında keşkek olarak bilinen yemeğe, Muş mutfağının temel bileşenlerinden biri olan herse denir. Dana eti ve buğdayı ile Muş ve çevresinde düğün, bayram gibi önemli günler için hazırlanan her şeyde ağızda kalan bir lezzet.

Tavuk veya dana eti ile pişirilebilen bu yemeği oluşturmak için önceden haşlanmış et ve önceden haşlanmış buğday tamamen birleştirilir. Şili ile baharatlı bol miktarda tereyağı ile kaplıdır. Lezzetini Muş yaylalarında otlayan hayvanların etinden alır. Muş’ta yöre halkının favorisi olan bu yemek başta olmak üzere her şeyi tatmak önemlidir.

 • Nerede Yenir: Şehrin merkezinde Herse yemeklerini bulabileceğiniz restoranlarda yöresel yemekler servis ediliyor.
 • Orta seviye fiyat aralığı
 • Nasıl: Tarifi ziyaret edin

Kaburga Dolması

Kaburga Dolması
Kaburga Dolması

Et, Muş mutfağının tartışmasız ana unsurudur. Ana malzemesi et olan yemeklerden biri de bu. Hayvancılığın yaygın olduğu Muş’ta özellikle et yemeklerinin önemi dikkat çekiyor. Hem lezzet hem de görünüm olarak farklılık gösteren kaburga dolması bu et yemeklerinin en çekici olanıdır.

Hem Muşlular hem de yöreye gelenler, düğünlerin, şölenlerin ve seçkin misafirlere ayrılan sofraların vazgeçilmezi kaburga dolması keyfine varıyor ve tüketiyor. Bu yemek, kaburgaların kesilmesi, pirinç ve doğranmış ciğerle doldurulması, birbirine dikilmesi ve ardından fırında kızartılmasıyla yapılır. Yapımı zor değil ama el becerisi gerektiriyor. Muş’ta denemeniz gereken yemeklerden biri de bu çünkü ağız sulandıran bir aroması bile var.

Ark Kebap Salonu yemek yemek için iyi bir yerdir.

 • Orta seviye fiyat aralığı
 • Adres: 14 Belediye Cad., Minare Mah., Merkez
 • Çalışma Saatleri: Pazartesiden cumartesiye 09:00 – 23:00 saatleri arasında açıktır.
 • Telefon: 0436 212 65 65
  Erişim Yol Tarifi
 • Nasıl: Tarifi ziyaret edin
 • Gittiğimde Başka Ne Yemeliyim: Akşam yemeğinden önce buradaki ücretsiz çorbalardan birini seçin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir