Muğla Kültür Mutfağı

Ülkemizin en önemli turizm destinasyonlarından biri olan Mula, deniz, kum ve güneşin yanı sıra tarihi çok eski çağlara dayanan ağız sulandıran yöresel yemekleriyle hem yerli hem de yabancı ziyaretçilerine yöreye hitap etmektedir. Özellikle yaz aylarında turist akınına uğrayan şehir, bu zamanları bu lezzetleri dünyanın geri kalanıyla paylaşmak için harika bir fırsat olarak görüyor. Mula’nın yöresel mutfağında sebze yemekleri, özellikle hamur işleri, tatlılar, sulu yemekler ve kebaplar da yer almaktadır. Bölgeyi ziyaret eden herkes bu sayede damak zevkine uygun farklı lezzetleri tatma fırsatını yakalıyor.

Doğal güzelliğinin yanı sıra kadim bir kültürün de korunduğu bir yer olan Mula, bu bağlamda bu geleneği kendi yerel mutfağıyla gelecek nesillere aktarmanın mutluluğunu yaşıyor. Bugün hala masada bulunabilen birçok bölgesel spesiyalite, büyükbabalardan ve atalardan geçmiştir. Mula bölgesini ziyaret eden gezginler, nefes kesen manzaraların tadını çıkarırken tatillerini uzatabilir ve nefis yemekler ile kendilerini bu kültüre tamamen kaptırma şansı yakalayabilirler.

Mula’ya gitmek için planladığınız bir rota var mı? Peki, Mula mutfağını tatmak veya tarihi yerleri görmek için Mula’yı ziyaret etmek ister misiniz? Mula’nın her iki turizm türünde de beklentileri karşılayan bir şehir olduğunu düşünüyoruz.

Muğla Yöresel Yemekleri

Ökertme Kebabı

mugla-çokertme-kebap
Mula yöresinin bilinen mutfaklarından biri de ökertme kebabıdır. Kızarmış patateslerin üzeri ince dilimlenmiş etle kaplanır. Ancak içerisine eklenen yoğurt ve salça sosu olmazsa olmazdır.

Ekşi Balık

Mula’nın denize sıfır konumu nedeniyle şehrin mutfağında deniz ürünleri bulmak mümkün. Çeşitli şekillerde pişirilmiş balıklar çok çeşitli tatlarda mevcuttur. Ancak ekşi balığı denemelisiniz. Şehirden ayrılmadan bu lezzeti deneyin; genellikle bir güveçte salça, limon ve sarımsakla hazırlanır.

Kefal dolması

Mula’nın bir özelliği de enfes ve hafif bir yemek olan kefal dolmasıdır. Mu’la mutfağının en önemli öğünlerinden biri yöresel otlar ve baharatların karışımıyla doldurulmuş balıktır. Bu lezzet şehrin tüm balık restoranlarında hazır.

READ NOW  Malatya’ da Ne Yenir? Sizin İçin 6 Lezzetli Malatya Yemekleri Listeledik

doldurulmuş meme

Yörüklerin Mu’la mutfağına kazandırdıkları özgün tatlardan biri de içli çöreklerdir. Sofralara göz ve damak şöleni yaşatıyor. Mu’la mutfağının gözdesi olan yemek, Oğlak göğsü ve çeşitli yöresel sebzeler ve baharatlarla yapılır.

Kabak Çiçeği Dolması

Bildiğiniz her şeyi unutun. Hiç içi dolu bir çiçek yedin mi? Kabak Çiçeği Dolması Mu’la’nın yöresel spesiyalitelerinden biridir. Mu’la’ya yolunuz düşerse bu lezzeti mutlaka tatmalısınız.

Kuş üzümü, dereotu ve fıstık içeren bir dolgunun lezzetini düşünün. Kabak çiçekleri ile doldurulur, bir tencereye konur ve su, şeker ve limon suyu ile kaynatılır. Yine de çok önemli bir ayrım var: Çiçekler yemeğin ana bileşeni olduğundan, servis işlemi hassas bir şekilde yapılmalıdır.

Kabuklu deniz ürünleri

Deniz börülcesi Mu’la mutfağında bulunan, hem denizi hem de kırmızı eti ön plana çıkaran hafif ve canlandırıcı bir lezzettir. Deniz börülcesi kullanılarak akşam yemeği, salata ve turşu yapılabilir.

Sündürme

Gergin görünümü ile Karadeniz pudingini taklit eder ve Mu’la mutfağının en harika lezzetlerinden birine sahiptir. Enfes tadıyla dikkat çeken Sündürme, sabahları ve pratik çay saatlerinin ilk tercihi oluyor. Üretiminde turp, nar ekşisi ve sarımsak kullanılmasından dolayı çok hafif bir tada sahiptir ancak yine de lezzetli ve sağlıklıdır.

Bu bağlamda bölgeye gelen ziyaretçilerin ilk denemek istedikleri lezzetlerden biri de özellikle Mula’nın yöresel kahvaltılarında sıcak menü olarak sunulan ündürme’dir. Hemen hemen her Mula evi, hizmet vermesi de oldukça basit olan esneme yaratma yeteneğine sahiptir. Mula’nın bu bölgenin mutfak gelenekleri hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen ziyaretçileri, güne kahvaltı ile başlamalıdır. Sündürme, yöresel tatlar içeren yöresel bir kahvaltı yemeğidir ve yiyenler için oldukça iyidir. Ziyaretçiler, yerlilerin evlerini ziyaret ederek esnemeyi deneyebilir.

 • Nerede Yenir: Genellikle evde yapılan dürüm tarifi elde edilebilir ve evde yapımında kullanılabilir.
 • Nasıl: Tarifi ziyaret edin
READ NOW  Manisa’ da Ne Yenir? Sizin İçin 5 Lezzetli Manisa Yemekleri Listeledik

Milas Çaykaması

Milas mahallesine özel Milas aykama lezzeti için zamanla Mula’nın tüm nüfusu bir bedel ödedi. Ateşin üstündeki bir tepside, yerli Mula mutfağının spesiyallerinden olan, zeytinyağı ile yapılan milas aykaması hazırlanır. Sonuç olarak birçok geniş ailenin tercih ettiği bir lezzettir. Bir tepsi aykama ile 8-10 kişi rahatlıkla doyurulabilir.

Mula’nın en sevilen lezzetlerinden biri olan Milas Aykama, bol vitaminli ve hafif, zeytinyağı ve bol yeşillik ile hazırlanır. Diğer bölgelerden de adını merak eden ve sırf bu lezzeti tatmak için şehre gelen ziyaretçilerin yanı sıra çevre illerden de yerliler var. Ispanak, dereotu, ısırgan otu gibi otların da bulunduğu Milas aykama, inanılmaz sağlıklı ve lezzetli. Mula’dan ayrılmadan önce bu yemeği denemelisiniz çünkü genellikle yerel evlerde hazırlanır.

 • Nerede Yenir: Genellikle evde üretilen Milas ‘aykama tarifi elde edilebilir ve evde yapımında kullanılabilir. Milas ve şehir merkezinde bazı yöresel kahvaltı yemekleri de bulunabilir.
 • Nasıl: Tarifi ziyaret edin

Börülce Ekşilemesi

Fasulye yemeğini andıran börülce ekşisi sadece Mula’ya özgü bir yemek değil, Ege’nin birçok şehrinde çeşitli tariflerle yapılıyor. Dolayısıyla bu yemek bir Ege aromasına sahiptir. Sıcak veya soğuk yenebilen börülce, zeytinyağı ve sarımsakla hazırlandığı için sulu yiyecekler arasında en popüler seçeneklerden biridir.

Deniz fasulyesi ile yapılan yemek lezzetli ve sağlıklıdır. Mu’la’da bulunabilecek en iyi lezzetler arasında kebap ve balıklı menülerden öne çıkan börülce yer alıyor. Börülce ilk alternatif olsa da birçok yerli ve yabancı turist özellikle yaz sıcağında daha hafif bir şeyler tercih ediyor. Ege zeytinyağları ile tatlandırılan börülce, limon aroması eklenerek servis edilir. Kahvaltılarda da sıklıkla yenen ekşi börülceyi tatmak için yöre halkının evlerine gitmelisiniz.

 • Nerede Yenir: Genellikle evde yapılan börülce ekşisi tarifi elde edilebilir ve evde yapımında kullanılabilir.
 • Nasıl: Tarifi ziyaret edin

Ahtapotlu Pilav

Ahtapotlu pilav, Mu’la’nın en ilgi çekici lezzetlerinden biridir. Ahtapotun geleneksel pirinçle birleştirilmesiyle oluşturulan lezzet, özel menülerde tartışılmaz bir şekilde yer alıyor. Ahtapot pilavı, deniz ürünlerinden yapılan ve klasikleşmiş klasiklerin dışındaki lezzetleri denemek isteyenler için büyük bir fırsat olan lezzetli bir yemektir.

READ NOW  Zonguldak Yemekleri – Zonguldak’ta Ne Yenir, Nerede Yenir?

Genel olarak konuşursak, Mu’la ziyaretçileri hafif ve deniz ürünleri yemeklerinin tadını çıkarır. Bu nedenle ahtapot pirinci, herhangi bir restoranda etli bir yemek seçtikten sonra ücretsiz ve hafif bir lezzet olarak uygun bir seçim olabilir.

https://www.instagram.com/korfezrestaurantbodrum/ adresinde yemek yiyebileceğiniz bir yer mevcuttur.

Orta seviye fiyat aralığı

 • Posta Kodu: 32 Neyzen Tevfik Cad., Bodrum
 • Çalışma Saatleri: Pazartesiden cumartesiye 09:00 – 14:00 saatleri arasında açıktır.
 • Telefon: 0252 313 82 48
  Erişim Yol Tarifi
 • Nasıl: Tarifi ziyaret edin
 • Uzaktayken Başka Ne Yemeliyim: Tatlı olarak yöresel tatlılardan bazılarını deneyin ve biraz taze balık yiyin

Çökertme Kebabı

Ertme kebabı Mula’nın yöresel tatlarının en sevileni ve en çok bilinenidir ve ülkemizin hemen her yerinde bulunabilir. Mu’la mutfağının kebap çeşitleri arasında ilk sıralarda yer alan körkertme kebabı, ince patates kızartması üzerine dana etinin tereyağlı sos ile birleştirilmesiyle yapılıyor. Denenmesi gereken spesiyallerden biri dana eti yerine tavukla da yapılabilen kertme kebabıdır.

Lor kebabı olmadan, birçok kişi kebap çeşitlerinin tipik olarak doğu bölgelerinde iyi yapıldığını varsayar. Ancak kraker kebabı bu görüşü yadsınamaz bir şekilde değiştirmiştir. Mula bölgesinde özel günlerde hazırlanan ve oldukça lezzetli olan krakerleme kebabını Mula’ya gelen hemen hemen herkes yemeli.

 • Restoranlar için aşağıdaki instagram hesabı: otantikocakbaşı
 • Fiyat aralığı yüksektir.
 • Arş, Atatürk Cad., No: 46, Bodrum
 • İş günleri: Haftanın her günü 11:00 – 22:30 saatleri arasında açıktır.
 • Telefon: 0252 313 00 58
  Erişim Yol Tarifi
 • Nasıl: Tarifi ziyaret edin
 • Uzaktayken Başka Ne Yiyebilirim? Yemeğinize eşlik edecek leziz yöresel pilavın mütevazı bir porsiyonunu ve onu tamamlamak için yöresel tatlılardan birini seçebilirsiniz. Buradaki çedar mantarları gerçekten harika!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir