Ege Bölgesi’nin İzmir’den sonra ikinci büyük şehri olan ve sınırları içinde yer alan Manisa’nın toplam 13.269 kilometrekarelik bir alana yayılmış 17 ilçesi bulunuyor. Deri, gıda, dokuma ve tarımda Türkiye’nin önde gelen şehirlerinden biri olan Manisa, 1,5 milyonun biraz altındaki nüfusuyla bu eğilimi göstermektedir. Manisa, Osmanlılar, Saruhanoullar, Bizanslılar, Romalılar, İranlılar, Lidyalılar, Yunanlılar, Frigler ve Hititler dahil olmak üzere sayısız medeniyete ev sahipliği yaptığı için kültürel çeşitliliği ve tarihi mirasıyla hayranlık uyandırıyor. Manisa gezilecek ve görülecek yerler açısından oldukça zengin bir topluluktur. Osmanlı Dönemi’nde “Şehzadeler Şehri” olarak anılmıştır.

Binlerce yıldır çeşitli medeniyetlerin birbiri ardına yaşadığı ve hüküm sürdüğü Manisa, zengin termal kaynakları, kültürel mirası, antik yapıları ve gösterişli mimarisi ile ziyaretçilerini kendine çekmeyi başarıyor. Tüm müzeleri, camileri, kaleleri, eski şehirleri, kaplıcaları ve diğer turistik yerleri görmek için Manisa tatilinizi en az 3-4 gün sürecek şekilde planlamanız akıllıca olacaktır. İlk günkü gibi olmasa da şehrin en sembolik yapıları arasında sayılan ve varır varmaz sizi ağırlayacak olan Manisa Kalesi kalıntılarını hala görmek mümkün. Ünlü Spil Dağı’nın kuzey yamaçları boyunca uzanan kale kalıntılarını gördükten sonra şehrin tarih öncesi geçmişi hakkında daha fazla bilgi edinmek için Manisa Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Müzede Thyatira, Tabala, Apollonis, Daldis, Attila gibi antik kentlerde yapılan kazılarda ortaya çıkarılan eserler sergileniyor.

Manisa’nın “şifa şehri” olarak bilinen Kurşunlu Kaplıcalarını görmeden bir şehir gezisi eksik kalır elbette. 270 yatak kapasiteli tesislerde ziyaretçiler için çeşitli yemek ve eğlence mekanları bulunmaktadır. Kurşunlu Dere Vadisi sınırları içindeki tesislere tam gün ulaşım sağlanmakta olup, olmaması için hiçbir sebep yoktur. Ayrıca Kurşunlu Kaplıcaları’nın şifalı sularının solunum yolu hastalıkları, cilt ve kadın hastalıkları, sinir sistemi sorunları, eklem ve kireçlenme rahatsızlıkları olan hastaların iyileşmesine yardımcı olduğunu söylemek mümkündür.

Manisa’ya gitmek için plan yaptınız mı? Peki Manisa’ya yöresel yemekleri tatmak için mi yoksa tarihi yerleri gezmek için mi ziyaret etmek istiyorsunuz? Manisa’nın her iki seyahat türü için de beklentileri karşıladığını düşünüyoruz.

Manisa Kebabı

manisa-kebap
Şehrin en bilinen lezzetlerinden biri de manisa kebabıdır. Şehre gelenler, paleti renklendiren bu lezzeti tatmadan asla ayrılmazlar. Dinlenip iyice yoğrulan köfteler şişe düzenleme yöntemiyle pişirilir. Ardından yoğurt ve pide servis edilir. Üzerine ılık tereyağ döküldüğünde harika bir lezzet olduğunu gözden kaçırmayalım.

Alaşehir Kapanışı

Mantı adanmışları toplanır. Mantıdan biraz daha büyük ama harika bir tada sahip olan Manisa’nın Alaşehir Kapanış lezzetinden bahsedelim biraz. kaşık kaşık alabileceğiniz lezzetli bir görünüm. Üzerine yoğurt ve salça serpilerek servis yapılır. Manisa’dan ayrılmadan önce bu spesiyaliteyi yiyin.

Odun Köfte

Manisa lezzeti Odun Köfte bir diğer bilinenidir. Ama lezzetin çıkış yeri Salihli olduğu için bu lezzetin çoğu Manisa’da üretiliyor. Çok hafif bir köfte olan Odun Köfte, sadece biraz un ve tuz ilave edilerek yapılır. Meşe odunu ateşinde hazırlanan bu lezzetin hem kokusu hem de tadı sizi büyüleyecek.

Ekmek Simit

Manisa bölgesi dışındaki bölgelerde bu lezzeti tespit etmek biraz zor olabilir. Manisa’ya özgü simit ekmeğini mutlaka tatmalısınız. Zor ve kendine has bir üretim prosedürü olan Simit Ekmeği. Bu ekmeğin büyük kısmını oluşturan nohutlar un kıvamına gelmesin diye dövülür. Buğday, su ve nohuttan yapılan hamur daha sonra ılık bir ortamda yaklaşık 24 saat mayalanmaya bırakılır. Hazırlandıktan sonra yiyeceklerden yayılan aromanın sizi içine çekeceğini söyleyebiliriz.

Prens Tatlısı

Şehzadeler Şehri veya Şehzadeler Diyarı denilen Manisa’ya özel bir tatlı hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz. Lezzetli ve sağlıklı bir ikram olan Ehzade Tatlıları, şeker yerine kuru üzüm kullanılarak yapılır. Dışarıda da haşhaş süslemeleri görülmektedir. Çayınızın yanına gitmek için bu tatlıyı mutlaka denemelisiniz.

READ NOW  Kastamonu Yemekleri – Kastamonu’da Ne Yenir, Nerede Yenir?

Krkaaç Kavun

Manisa’daki ününe ek olarak ulusal bir üne sahip olan kokulu Krkaaç Kavunu da dahil olmak üzere Manisa, kaliteli ve lezzetli kavunlar üretmesiyle dikkat çekiyor. İster peynirli ve domatesli hafif bir atıştırmalık, ister dondurmalı serin bir tatlı olarak dilediğiniz gibi yiyebilirsiniz. Manisa’ya gittiyseniz ve yılın tam zamanıysa bu lezzeti denemeden ayrılmamanızı öneririz.

Şekerli Pide

Eminiz ki adını görünce tadı nasıl olacak diye merak etmişsinizdir. Standart bir pide hamuru yapılır, ortasına tuzsuz peynir konur ve ardından ekmek pişirilir. Pidenin soğuması beklendikten sonra üzerine bol şeker serpilerek servis edilir. Manisa’ya yolunuz düşerse sorularınızı bir kenara bırakıp bu yeni lezzeti denemenizi tavsiye ederiz.

Sinkonta

Manisa’nın yöresel mutfağını konu alan yazımızda Sinonta’nın merak uyandıran lezzetinden de bahsedeceğiz. Sinonta olarak bilinen balkabağından yapılan yemek, tipik yemeklerden hiçbir farkı olmadığı için denemeniz gereken birçok lezzetten biridir. Pişirilip kızartıldıktan sonra baharatlarla süslenmiş balkabağı servis edilir. Manisa’ya özel hazırlanan yöresel yemeklerden biri mutlaka denenmeli.

Mantar Tatlısı

Mantarın nasıl bir tatlıya malzeme olacağını bilmiyorsanız, Manisa’nın yaratıcı yöresel yemeklerinden mantar tatlısını denemelisiniz. Hamurun içerisine cevizle beraber mantarlar koyulup, kızgın yağda kızartılıyor. Sonrasında şerbetle buluşturulan hamurların üzerine tarçın serpilerek servis ediliyor. Mantarların lezzetli bir tatlıya dönüştürüldüğü tarifi, meşhur olduğu Manisa’da denemelisiniz.

Tahinli Ekmek

Tahinin ve şekerin harika birleşiminden oluşturulan ekmek, yuvarlak şekil verilip tepsilere diziliyor. Fırından çıktıktan sonra soğumasını bekleyip servis edilen tahinli ekmek, daha önce yediğiniz ekmeklerden oldukça farklı bir lezzete sahip.

Kırkağaç Kavunu

Türkiye’de yetişen en lezzetli kavunlardan sayılan Kırkağaç kavunu, yalnızca Manisa’da değil Türkiye’nin her yerinde fazlaca tüketiliyor ve seviliyor. Sıcak yaz günlerinde, içinizi serinletecek kavun içi dondurma da, Kırkağaç kavunuyla yapılabilecek en güzel lezzetlerden.

READ NOW  Kayseri’de Ne Yenir? Sizin İçin 5 Lezzetli Kayseri Yemekleri Listeledik

Mesir Macunu

41 çeşit baharattan yapılan macun, hastalığa şifasıyla ve enerji vermesiyle biliniyor. İlk kez Yavuz Sultan Selim’in eşi, Ayşe Hafsa Sultan’ın hastalanmasıyla dönemin önde gelen hekimi Merkez Efendi tarafından yaptırılmış. Manisa’nın simgesi haline gelen macun için her yıl Manisa’da düzenli olarak mesir macunu festivali düzenleniyor.

Sultan Çayı

Manisa’nın sultanlara layık çayı; Sultan çayı. İçerisinde 11 çeşit baharatla yapılan çay, mesir macunun çay hali diyebiliriz. Genellikle balla servis edilen çay, pek çok hastalığa şifa olduğundan, soğuk algınlığı, yorgunluk gibi durumlarda tercih ediliyor.

Salihli Odun Köftesi

Manisa’nın Salihli ilçesinin meşhur köftesi Salihli odun köftesi, şiş üzerinde ve odun ateşiyle yapılıyor. Kuzu etinden yapılan köfte, kokusuyla da sizi büyüleyecek. Manisa’ya gittiğinizde, merkezde bulunan Sevgi Yolu üzerindeki köftecilerde yiyebilirsiniz.

Akhisar Köfte

Akhisar köftesi Manisa’nın en bilinen köfteleri arasındadır. Köftenin kökeni 1800’lü yıllarda Makedonya’da sokak satıcılarının yaptığı ve daha sonra tüm Türkiye’ye yayılan köftelerden oluşuyor. Kullanılan etin lezzetine, kullanılan baharatlara ve eklenen soğanlara bakılırsa mutlaka denemeniz gereken yemeklerden biridir. Güçlü ve çekici bir kokusu vardır.

 Akhisar Katmeri

Manisa yöresel yemekler yazımızda Akhisar katmerinden bahsetmemek olmaz. Diğer adı Muhacir katmeri olan yemek, Balkanlar’dan göçen Türk yurttaşlarımızın getirdiği hamur işi lezzetlerinden. İncecik açılmış yufkaların arasına isteğe göre malzemelerinin yerleştirilmesiyle sac üzerinde pişen katmer, lezzetiyle büyülüyor.

Akhisar Maden Suyu Ve Gazozu

Manisa’da üretilen maden suyu ve gazozlar, hem diğer illere hem de ülkelere satılıyor. Kula ve Sarıkız markaları Manisa’nın en bilindik maden sularından. Gazoz üretimi de yapan Manisa’nın Dört Mevsim markasıyla bilinen gazozu da, özellikle Akhisar’lı olanların çocukluk anılarını süsleyen detaylardan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir