Kayısı ve Bulgur Cenneti! Malatya Yemek Rehberi

Önemli ticaret yolları üzerinde bulunan Malatya şehrinde M.Ö. Birçok kaynak, kentin adının kökenine bakıldığında Malatya’nın balın şehri olduğunu iddia etmektedir. Kültepe’deki kalıntılarda Melita, Hitit kalıntılarında Maldia olarak bilinir. Bu harfler bal anlamına gelir. Bugün diğer dillerde Malatya olarak geçmektedir. Kayısısıyla öne çıkan bu şehirde kayısı festivaline katılmak için her yıl Temmuz ayında Malatya’yı ziyaret edin.

Doğu Anadolu Bölgesi’nin en gelişmiş ili olan Malatya, kuru meyveleriyle ünlüdür. Malatya, coğrafi konumu nedeniyle fındık ve pekmez besin zincirinin en tepesinde yer almaktadır. Malatya mutfağı kendine has lezzetleri ile ünlüdür. Et ve bulgurla şekillenen bu alan, küresel kültür tablosunun bir temsilidir. Bulgur, hemen hemen tüm yemeklerde yaygın olarak kullanılan bir malzemedir. İddiaya göre 70’den fazla çeşit bulgur köftesi var.

Böylesine çeşitli bir mutfak hakkında daha fazla bilgi edinmeye ne dersiniz? Malatya yemeği için açık bırakılan kapıdan girer misiniz? Cevaplar evet ise başlayalım!

Malatya’ya gitmek için aklınızda bir rota var mı? Peki Malatya’ya tarihi yerleri keşfetmek için mi yoksa yerel mutfağı tatmak için mi gelmek istiyorsunuz? Malatya’nın her iki seyahat türü için de beklentileri karşıladığını düşünüyoruz.

Malatya’da Nerede Yemek Yenir? 10 Meşhur Mekanda Harika Malatya Lezzetleri

Malatya Kömbesi

Kömbenin tadı Anadolu’nun her yerinde bulunabilir. Ama karşılaştığımız diğer Kömbelerden farklı olarak Malatya yöresinde üretilen Malatya Kömbesi farklı yaratılıyor. Yufkanın arasına sıkıştırılmış kuşbaşı dana eti ile yapılan Malatya’ya özgü bu lezzeti çok seveceksiniz.

Bu nefis lezzet Malatya’nın kafe ve pastanelerinde bolca bulunur. Ama yanına bir bardak çay aldığınızdan emin olun. Sabah ve öğle yemeğinde yerini bulmak kolaydır ve yemekten keyif alabilirsiniz.

READ NOW  Bartın Yemekleri – Bartın’da Ne Yenir, Nerede Yenir?

Vurdu

Malatya’da bulgur sıklıkla tüketilir. Bulgurun diğer birçok geleneksel Malatya yemeğinin yanı sıra bu yemekteki rolünü tartışacağız. Doldurucu ve sağlıklı bir yemek olan Grrk, Malatya restoranlarında sunuluyor. Yörede çok sevilen bu yemek kıyma, bulgur ve patatesle yapılan minik köftelerden oluşuyor.

Kayısı, kavrulmuş

“Kayısı ülkesi” Malatya’da kayısıyı kullanmanın pek çok yolu vardır. Osmanlı mutfağında tabii ki meyve ve eti birlikte pişirmeye alışkınız. Ancak Malatya’nın kavrulmuş kayısıları eşsizdir. Kayısı, soğan, domates ve kuşbaşı dana eti birlikte pişirildiğinde nefis bir ziyafet yaratır. Denemeden Malatya’dan ayrılmamanızı tavsiye ederiz. Daha da iyisi, tarifi isteyin. Çünkü bu lezzet damak çatlatan bir çeşittir.

Kiraz Yaprağı Sarma

doldurma ve sarma. Bizim milletimizde kabul edilemez iki tür vardır. Bayramlarda, ziyafetlerde ve düğünlerde etli veya etsiz, bulgurlu veya pirinçli çeşitli dolmalar kullanılarak lezzetli lezzetler üretilir. Evet, çok konuştuğunu söylediğinde haklısın. Ancak biz sohbetimize devam edeceğiz çünkü Malatyalı değilseniz muhtemelen hiç tatmadığınız Vişne Yaprağı Sarması adlı bir lezzetten bahsedeceğiz.

Genellikle bulgurla yapılan dürümler piştikten sonra yoğurt ve eşsiz bir sos ile servis edilir. Ancak hazırlanması sırasında erik şurubu ilave edildiğinden oldukça ekşi bir tada sahip olduğunu belirterek başlayalım. Malatya’da mutlaka denemeniz gereken lezzetlerden biri.

Kara Çorba

“Kara Çorba” olarak bilinmesine rağmen, ana yemek kadar besleyicidir. Yerliler nohut bazlı tadını hem besleyici hem de tedavi edici buluyor. Siyah nohuttan üretilen bu farklı Malatya lezzetini mutlaka deneyimlemelisiniz. Şehrin göbeğindeki esnaf lokantaları, başlamak için harika bir yer olacak. Özellikle kışın Malatya’daysanız içinizi ısıtacaktır.

Numaralı Elma Köfte

“Elma köftesi mi?” diye sorabilirsiniz. Ama önyargıdan uzak durun. Malatya lezzeti Elmalı Köfte, bir ağız dolusu ile tüm önyargılarınızı ortadan kaldıracak. Ekşi veya ekşi elma ile pişirilen köfteler, daha önce hiç yaşamadığınız bir lezzet şöleni vadediyor. Basitçe söylemek gerekirse, burada devam eden bir kelime oyunu var. Daha önce anlatılan köfteler kıymadan ziyade bir çeşit bulgur olan parçalanarak hazırlanır.

READ NOW  Zonguldak Yemekleri – Zonguldak’ta Ne Yenir, Nerede Yenir?

Ahmet Bey Yöresel Ev Yemekleri

Malatya’da yöresel mutfak geleneğine değer veren ve en iyi şekilde koruyan yerlerden biri de Ahmet Bey Yöresel Ev Yemekhanesi. Buraya varır varmaz kendinizi evinizde hissedeceksiniz. Bu samimi ve samimi restoranda anne-kız yemeğini ve bulgur köftesini mutlaka denemelisiniz. Malatya tabağını kullanabilir ve her yemeğin tadına bakabilirsiniz.

Adres: 41/A Eczacı Odası, Kernek Mahallesi Merkez Beşkonaklar Caddesi, Battalgazi

Telefon numarası: 0422 321 20 00

Beytepe Et Lokantası

Malatya’da yöresel mutfak geleneğine değer veren ve en iyi şekilde koruyan yerlerden biri de Ahmet Bey Yöresel Ev Yemekhanesi. Buraya varır varmaz kendinizi evinizde hissedeceksiniz. Bu samimi ve samimi restoranda anne-kız yemeğini ve bulgur köftesini mutlaka denemelisiniz. Malatya tabağını kullanabilir ve her yemeğin tadına bakabilirsiniz.

Adres: 41/A Eczacı Odası, Kernek Mahallesi Merkez Beşkonaklar Caddesi, Battalgazi

Telefon numarası: 0422 321 20 00

Harika balık yemek istiyorsanız Ali Amca’nın Yeri’ne gitmelisiniz. Burada çeşitli balık bazlı yemeklerin tadına bakabilirsiniz. Balıklı pizzayı hiç denemediyseniz, artık Ali Amca’nın Yeri’nin nerede olduğunu biliyorsunuz. Malatya’da doğayla iç içe bir ortamda taze balık yemenin keyfini yaşamak istiyorsanız, kiremitte çedarlı balık en popüler yemeklerden biridir.

Adres: 114/B Doanşehir, Malatya, Sürgü Mahallesi, Kahramanmaraş.

Telefon numarası: 0422 521 61 97

Öz Çakı Kebap Salonu

Malatya’nın hiçbir yerinde yapılan yemeklerin tadına doyamayacaksınız. ZAK Kebap Salonu’nu ziyaret edenler etin lezzetine doyamıyor. En az yağ ile yapılan kebap çeşitleri damak tadında kalıcı bir etki bırakıyor. Malatya’da “kebap” denince gözünüz hemen “z ak” Kebap Salonu’nu tarar!

A. Kadir Eriş Sokak No. 9, Ferhadiye Mahallesi, Malatya Merkez, Malatya

Telefon numarası: 0422 323 12 46

Hasbihal Et

Malatya’nın Hasbihal Et’i, ete sihirli dokunuşların yapıldığı bir mekan. Etin lezzetini klas ve ağırbaşlı ortamında bir kez tattığınızda, kısa sürede unutmayacağınızdan eminiz. Hasbihal Et, salata sosundan, tatlıdaki antep fıstığına kadar her şeye tam not vereceğiniz özgün lokasyonunda sizleri içtenlikle ağırlamaktan mutluluk duyar. Malatya’da lokum tadında dana eti burada bulabilirsiniz!

READ NOW  Bolu Yemekleri – Bolu’da Ne Yenir, Nerede Yenir?

Aşağıdaki adres Battalgazi, Malatya’dadır: zzetiye Mahallesi Atmal Sokak 10/A

Telefon numarası: 0422 326 14 44

Eymen Lahmacun

Lahmacun’la aranız nasıl? Malatya’da güzel ve lezzetli bir lahmacun arıyorsanız Eymen Lahmacun’u önerebiliriz. Çıtır çıtır hamuru sayesinde nefis bir lahmacun ziyafeti çekeceksiniz. Burada yumuşak ciğer isteyenler midelerini şımartıyor. Anadolu mutfağını tadabileceğiniz davetkar bir mekan Eymen Lahmacun!

Adres: Gazi İlkokulu, Malatya, Saray Mahallesi Beşkonaklar Caddesi No. 1

Telefon numarası: 0422 321 16 21

Uğra Lokantası

Ura Lokantas, Malatya sokaklarında bulunabilecek köhne ama samimi bir mekan. Gerçekten döner yemek isteyenlerin bir araya geldiği bu noktada, rahatsızlıkları gideren ve yok eden lezzetli çorbalar da sunuluyor. Döner kebap yemek isteyen tüm ziyaretçileri Ura Lokantaş’a bekliyoruz! Esnaf restoran spesiyalleri denenmeli!

Yer: Malatya, Türkiye, Kışla Caddesi İstanbul Pasajı No. 36

Telefon numarası: 0422 323 46 39

Malatya Kaburga Sofrası

Kaburga dolması için Malatya’da ünlü bir mekan tavsiye edelim. Bu işi en iyi yapan yerlerden biri de Malatya Kaburga Sofrası. 2 şubesinde kaburga lezzetini tatmak isteyen ziyaretçiler, yöresel sunumuyla öne çıkan bu lezzet durağında yapabilirler. Çok çeşitli yerinde Malatya yemeklerini tatmak için.

Adres: Bina Altı No. 17/C, Eski Buğday Çarşısı 2, İre Pazar, Sokak S.O.S.

Telefon numarası: 0422 325 17 26

Hacıbaba Et Lokantası

Etin hakkını veren mekanlardan biri de 1940 yılından bu yana aralıksız olarak faaliyet gösteren Hacbaba Sinan Et Lokantası. Tandır, kaburga, kağıt kebap, irmik tatlısı gibi hizmetler tam not alacak. Vedat Milor’un da takdire şayan bulduğu Hacbaba Et Lokantaş’ı keşfetmenin tam zamanı.

Adres: 19/B Halfettin Sokak, Merkez/Battalgazi, Halfettin Mahallesi, Malatya

Telefon numarası: 0422 321 39 41

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir