Kış yaklaşırken gidilecek en iyi yerler hangileridir? Temel kavramlardan biri bir sorgudur. Hem yaz hem de kış aylarında milletimize yoğun bir ilgi var. Tüm yıl boyunca talebi karşılar ve hem yerel hem de uluslararası ziyaretçileri ağırlar. Kış tatili yerleri arıyorsanız ve tüm mevsimi ara vermeden geçirmek istemiyorsanız bir araya gelin! Sizin yararınıza, en çarpıcı turistik yerlerin bir listesini bir araya getirdik.

İşte kışın ziyaret etmeyi düşünmek isteyebileceğiniz 10 yer. Eğlenceli kış aktiviteleri, muhteşem manzaralar ve eğlenceli mekanlar için öneriler almaya hazır olun.

Bursa – Uludağ

Kış aylarında mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri de Uluda’dır. 2.543 m rakımı ile Bursa ili sınırları içerisinde yer alan Türkiye’nin en büyük kış ve doğa sporları kompleksidir. Türkiye’nin en büyük kayak merkezi olan Uludağ, hem yerli hem de yabancı ziyaretçileri cezbetmektedir. En büyük kayak pistlerine sahip olan Uluda’da ayrıca snowboard, kızak ve kar motosikletinin keyfini çıkarabilirsiniz. Ancak tüm bu avantajlarının yanı sıra soluduğunuz temiz dağ havası ve gözlerinizi parlatacak farklı bakış açısıyla ilginizi çekecek bir lokasyon. Kış şenliklerine katılmak da iyi bir fikirdir.

Takvimler not edilmelidir. En kısa zamanda Bursa gezisi olacak. Şehirlerarası bir otobüse biniyorsanız, Uluda’ya gitmek için iki seçeneğiniz var: ya taksiye binin ya da otel bölgesine gitmek için teleferik kullanın. Teleferikten manzaraya hayran kalacağınıza eminiz.

Nevşehir – Kapadokya

Yaz veya kış fark etmeksizin bir şehir her mevsim ancak bu kadar güzel olur. Bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış ve bu medeniyetlerin izini hala üzerinde barındıran bu nostaljik bölgenin sizi de büyüleyeceğine eminiz. Özellikle şehrin ruhunu taşıyan kaya otellerde kalırsanız sizin için çok daha keyifli bir atmosfer olacaktır.

READ NOW  Düzce’de Gezilecek Yerler

Kışın Balayına Gidilecek Yerler” aratmasının bir numaralı cevabı olan Kapadokya’da doğa yürüyüşü, gün batımı veya gün doğumu, Türk geceleri ve tabi ki balon turu yapmanız gerekenler arasında.

Bolu – Yedigöller

Her mevsim Yedigöller’i farklı gösteriyor. Ancak kış aylarında mistik bir nitelik kazanır. Konumu itibariyle her şehirden ulaşılabilen bu harika bölgeyi daha önce ziyaret etmiş olsanız bile kışın geri dönmenizi tavsiye ederiz. Yedigöller bungalov evleri mükemmel konaklama seçenekleridir. Doğayla iç içe 2-3 gün geçirmek size büyük ilham verebilir.

Erzurum – Palandöken

Doğuya yönelince akla ilk gelen yerlerden biri de elbette Erzurum Palandöken. Palandöken’in zirvesi 3185 metre yüksekliğe çıkıyor. Yaklaşık altı ay boyunca karla kaplı kalabilir. Kayak merkezleri ve sosyal aktiviteler açısından oldukça hareketli bir atmosfer sunmaktadır. Ancak şehir merkezine yakınlığı, en çekici yönlerinden biridir. Bu sayede günlük ziyaretlerinizde çok zaman kazanacaksınız. Ayrıca, acıktığınızda ve yorulduğunuzda şehir merkezine gidip kendine özgü Erzurum Ca Kebabını tatmanız yeterli.

Kayseri – Erciyes

Kayseri’nin güney kesiminde halen mevcut olan Erciyes Dağı, eskiden bir yanardağdı. Erciyes Büyükşehir Belediyesi’nin yatırım yaptığı Erciyes Kayak Merkezi, özellikle kış sporları tutkunlarını doyuracak bir tesise sahip. Erciyes Dağı ile havalimanı arası 30 kilometre olup, şehir merkezine oldukça yakındır.

Doğu Ekspresi

Doğu Ekspresi
Doğu Ekspresi

Uzun mesafeli yolculuklardan hoşlanıyorsanız ve hiç trene binmediyseniz kesinlikle binmelisiniz. 25 saat sonra kendine özgü çayırları, gölleri, nehirleri ve dağları göreceğiniz Kars’a ulaşabilirsiniz. Tren Ankara’dan kalkıyor, ancak isterseniz farklı bir rota ile yolculuğa katılabilirsiniz. Burada kapsamlı bilgileri keşfedebilirsiniz.

Trabzon – Uzungöl

Trabzon – Uzungöl
Trabzon – Uzungöl

Şüphesiz milletimiz Karadeniz bölgesine seyahat etmelidir. Dağları, denizi, gölleri ve yaylaları ile kendine özgü topografyaya sahip bir millettir. Tabii Karadeniz denilince akla ilk gelenler arasında Uzungöl gelir. Uzungöl, yıl boyunca ziyaretçilerini ağırlıyor ve kışın olağanüstü manzaralar sunuyor. Ayrıca soğuk kış günlerinde yakınlardaki bir spa merkezi, sıcak havuzlar ve hamamları keşfedebilirsiniz. Ancak Uzungöl Bungalov Evleri, konaklama için harika bir alternatif olacaktır.

READ NOW  Gideros Koyu – Kastamonu

Yerel Romeyka lehçesinde eraho olarak da bilinen Uzungöl, Türkiye’nin Trabzon ilinde, Trabzon ilinin güneyinde, Aykara ilçesinde yer alan bir göldür. Göl kıyısındaki yerleşimin adı Uzungöl’dür. Büyüleyici göl, köyü ve çevresindeki vadi, zamanla çok sevilen turistik yerler haline geldi. Göl, Aykara ilçe merkezine 19 kilometre, Trabzon il merkezine ise 99 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Haldizen Çayı vadisinde, dere yatağını doğal bir baraja çeviren heyelan sonucu oluşmuştur.

Bölge, özellikle doğal ortamıyla ünlüdür.

Yatırımcılar, mevcut turist patlamasının bir sonucu olarak köyde çok sayıda otel, restoran ve hediyelik eşya dükkanı açtı. Ulaşım altyapısı da geliştirildi. Gölün dalgalarının yakındaki sahil yollarını ıslatmasını önlemek için hükümet, 2008 yılında gölün kıyı şeridi boyunca beton bir duvar inşa etti. Çevreye verilen zarardan endişe duyan yerel halk ve ekolojistler, gölün devasa bir yapay havuza dönüştürdüğünü iddia ederek bunu protesto ettiler. .

Rize – Ayder Yaylası

Rize’nin günümüzde en kalabalık bölgesi, Amlhemşin İlçesi’nin 19 kilometre güneydoğusunda bulunan Ayder’dir. 1218 metre rakımlı ve metrelerce yükseklikten Frtna Çayı’nın sesiyle akan Gürgendibi ve Gelintülü Şelaleleri yakındadır ve buradan yürüyerek ulaşılabilir. Aynı zamanda diğer birçok ilginç yer için geçiş noktasıdır. Kuzeyden Kaçkar Dağları’na çıkışların başlangıç noktasıdır. Yaylada bungalovlardan geleneksel yayla evlerine, aile pansiyonlarından otellere kadar çeşitli konaklama alternatifleri bulunuyor. Yayla, her türlü altyapı hizmetini tamamlamış olduğu için bir kuyumcu kasabası görünümündedir. Farklı flora ve faunasının yanı sıra, çam ağaçlarının ortasında şaplak bir şekilde uzanan kaplıcası ve Kaçkar manzarasıyla ünlüdür. Yaylada denenecek tatlardan biri de Ayder Balı.

1350 m yükseklikteki Ayder Yaylası, antik ladin ve kayın ormanlarıyla kaplı bir yayladır. Ek olarak, çeşitli rahatsızlıkları tedavi ettiği söylenen kaplıcalara sahiptir. Kendine özgü manzarası ve onarıcı suları ile Karadeniz’i kışın ziyaret edebilir misiniz? Ayder yaylasının bu soruya olumlu yanıt verdiğini düşünüyoruz.

READ NOW  Ünye’de Gezilecek Yerler – Ünye’de Mutlaka Görmeniz Gereken 8 Yer

Kocaeli – Kartepe

Kocaeli – Kartepe
Kocaeli – Kartepe

Tercih sebeplerinden biri de özellikle Kartepe’nin konumu. Yalova, Bursa, İstanbul vb. şehirlerden gelen günübirlik turistler için ideal bir lokasyondur. Ayrıca sakin ve sakindir. Alabalık lokantaları, çeşitli kahvaltı seçenekleri ve kendine özgü manzarasıyla Kartepe’nin herkese sunacağı çok şey var.

1600’lü yıllarda Köseköy olarak bilinen Kartepe kuruldu. 1920’lerde Yunanistan ile Türkiye arasındaki nüfus mübadelesi anlaşmasının ardından Rum Türkleri Köseköy’e taşındı. Daha sonra insanlar Karadeniz kıyısından Köseköy yakınlarına da yerleşiyorlardı. Sanayi bölgesi olarak nüfus artışı nedeniyle 1970 yılında ilçe merkezi olarak belirlenmiştir. 2008 yılında komşu kasabalarla birleşerek adını Kartepe olarak değiştirmiş ve Kocaeli İli’nde ilçe merkezi statüsüne kavuşmuştur. Büyükşehir Kocaeli şu anda Kartepe belediyesini bir şehir içi belediye olarak tanıyor.

Kış Tatil Yerleri Olarak Termal Tatil Seçeneği

Kışın kar ve beyazla kaplı dağ ve orman manzaralı alanlarda, stresten ve şehrin koşuşturmacasından uzaklaşabilirsiniz. Hem kış turizmi açısından popüler olan bölgelerde hem de çevredeki tatil noktalarında kışın tatil yapabilirsiniz. Son zamanlarda Türkiye’de kış tatilleri popülerlik kazandı. Bunun sonucunda oteller ve sağladıkları olanaklar çeşitlenmeye başladı.

Kayseri, Bursa, Erzurum gibi tam da kış tatili denilince aklınıza gelen şehirler. Kış tatili için Bolu Abant gibi dört mevsim farklı doğal güzellikler sunan bir şehri de tercih edebilirsiniz. Son dönemde oldukça popüler hale gelen Doğu Ekspresi ile karlı arazinin nefes kesen manzarasını seyrederken farklı noktalara seyahat edebilirsiniz. kışın gidilecek yerler.

Your quest for “places to holiday in winter” will be satisfied by the numerous locations on our list. However, our nation is home to a large number of spas and thermal hotels that will keep you toasty during the chilly winter months. So the question “Where to vacation in winter?” arises. The question’s response is actually a brief thermal vacation. Let’s now briefly discuss the places we suggest;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir