Kastamonu yemekleri ile ilgili yazımda Batı Karadeniz’in en yeşil şehirlerinden biri olan Kastamonu’nun yöresel lezzetlerini ve bu karşı konulmaz lezzetleri tadabileceğiniz yerleri anlattım.

Uzun bir yerleşim geçmişine sahip bir kent olan Kasamonu, Gökrmak Nehri’nin bir kolu olan Karaçomak Çayı’nın vadisinde kurulmuştur. Anadolu’nun en eski şehirlerinden biri olan Kastamonu, Evliyalar şehri olarak da anılır ve Batı Karadeniz Bölgesi’nde yer alır. Bu şehrin arazisinde antik ve Türk-İslam dönemlerine ait birçok tarihi eser bulunmaktadır.

Kastamonu tarihi önemi, doğal güzellikleri ve mutfak gelenekleri ile turistleri kendine çekebilmektedir. Kastamonu sofralarının Anadolu kültürünün yeniden yorumlandığı klasik Karadeniz sofraları olduğunu söyleyebilirim. Mutfak dünyasının en önemli şehirlerinden biri olan Kastamonu, zengin ve özgün mutfak kültürünü deneyimlemeniz için sizleri bekliyor.

Patates Paçası

“Patates paça” olarak bilinen patates yemeği sadece Kastamonu sofralarında servis edilir ve patateslerin yoğurt ve yumurta ile ezilmesiyle yapılır. Patates paçası, kıyma, pilav gibi anlamı yöreden yöreye değişen ekstralarla servis edilmeye hazır olun.

Ekşili Pilav

Bu özel pilavın Kastamonu’da yetişen siyez buğdayından üretilmiş olması onu Kastamonu mutfağına özel kılan en değerli özelliğidir. Sulu kıvamı ile diğer pilavlardan ayrılan ekşi pirinç yapımında siyez buğdayı kullanılır. Bulgur bu yemeği oluşturmak için ebegümeci ve yoğurt ile birleştirilir. Lezzeti tamamlamak için sıcak tereyağı ile kavrulmuş salça eklenir.

Siyez Bulgur Pilavı

Buğdayın selefi siyez bulguru olarak da bilinir. Genetik yapısı eski çağlardan beri değişmeyen bu bulgur çeşidi, ülkemizin Kastamonu yakınlarındaki yöresinde yaygın olarak yetiştirilmektedir.

Tabii ki yerel sofralarda bu özel buğday çeşidi yer alıyor ve bu buğdayın o kadar çok avantajı var ki, hepsini listeleyemiyoruz. Siyez buğdayı kaynattıktan sonra, bu alışılmadık taneli pirinci oluşturmak için kurutulur ve kırılır.

READ NOW  Malatya’ da Ne Yenir? Sizin İçin 6 Lezzetli Malatya Yemekleri Listeledik

Mıklama

Bazen sahanda yumurta olarak da anılan bu yemek, Kastamonu’nun vazgeçilmez yemeğidir. Milama, soğanla sotelenmiş kıyma üzerine yumurta kırılarak yapılır. Daha sonra acı biber ve eritilmiş tereyağı eklenir. Kastamonu’ya gelip bu yöresel yemeği denemeden olmaz.

Ecevit Çorbası

Aslında bu çorba Kastamonu mutfağından bir yoğurt çorbasıdır ve hepimizin evinde çok farklı şekillerde yapılır. Ecevit çorbası, özellikle kış aylarında düzenli olarak servis edilen yoğurt, pirinç, yumurta ve kuru nane ile hazırlanan nefis bir yöresel çorbadır.

Etli Ekmek

Etli ekmek denince çoğu kişinin aklına Konya’nın mükemmel pidesi gelse de Kastamonu’nun kendine özgü etli ekmeği mutfak geleneğine yeni bir tat katıyor. Lahmacun gibi kapalı bir tabaka üzerinde üretilir ve pişirilir. Kastamonu’yu ziyaret edenlerin mutlaka yapması gereken bir aktivite…

Banduma

Kastamonu yemekleri arasında en çok bilinen tatlısı, adını küçük hamur parçalarını hindi suyuna batırarak hazırlama yönteminden alan bandumadır. Banduma, hamurun bir tabakta veya tavada kızartılması, ardından hindi ve ceviz ile doldurulmadan önce hindi suyuna batırılmasıyla yapılır. Kastamonu’ya gelip yemek yemeden ayrılmak düşünülemez.

Püryan Kuyu Kebabı

Kuyu kebabı olarak da bilinen Biryan kebabı, Kastamonu mutfağının bir diğer popüler yemeğidir. Bu kebap kuzudan yapılır ve bir ila beş metre derinliğe kadar kazılmış bir kuyuda ızgara yapılır.

Simit Tiridi

Kastamonu menülerinin en popüler yöresel yemeklerinden biri olan simit triti, Kastmonu yöresine özgü kel simitlerle yapılan, kıyma veya kuşbaşı etle pişirilen bir hamur işidir.

Sarımsaklı yoğurt ile kemik suyuna batırılmış simitlerin üzerine kıyılmış veya kıyılmış et ile servis edilir. Simit tiridi şimdi tamamlandı ve üzerine sıcak tereyağı ile servise hazır.

İnebolu Simidi

Diğer mekanların aksine 400 yıllık Kastamonu simit, hamur unu ile mayalanıp yoğrulduktan sonra simit halkası haline getiriliyor. Orta Asya kökenlidir ve Osmanlı padişahlarının sofralarında servis edilir. Susamsız servis edilen kastamonu simit, elma pekmezi şurubuna daldırıldıktan sonra fırınlanarak elde ediliyor. Kastamonu simitinin coğrafi işaret belgesi de var.

READ NOW  Bolu Yemekleri – Bolu’da Ne Yenir, Nerede Yenir?

Çekme Helva

Çekme Helva

Osmanlı döneminden beri Türk mutfağında önemli bir yer edinen helvaların Türkiye’nin dört bir yanında çeşitleri bulunuyor. Kastamonu yöresinde saray tatlısı olarak da adlandırılan çekme helva birçok aşamadan geçerek sofralarda yerini alıyor. Pişmaniye’den farklı olarak küp küp kesilerek servis ediliyor.

Cırık Tatlısı

Kastamonu sofralarında genellikle banduma yemeğinden sonra servis edilen cırık tatlısı da coğrafi işaretli ürün olarak tescillenmiş. Lokma tatlısına da benzeyen cırık tatlısı, mayalandırılmış hamurun kızartılıp pancar şekerinin eritilmiş hali kullanılarak tatlandırılmasıyla servis ediliyor.

Kaşık Helvası

Un, tereyağı, şeker ve fındık kullanılarak yapılan, yapımı kolay olduğu kadar lezzeti de en üst notada olan bu kaşık helvası da yine yöreyle anılan bir tür tatlı.

İncir Dolması

Osmanlı saray mutfağının aranan tatlılarından biri olan incir dolması Kastamonu’nda sıkça sofralarda yer alıyor. İçi cevizle doldurulan incir, şekerli suyla pişirilmesinin ardından üzerine kaymakla servis ediliyor ve damak tadınızda unutamayacağınız bir lezzet bırakıyor.

Tekeli Simit Fırını

Fırından yeni çıkmış sıcacık bir simitle kahvaltı yapmak istiyorsanız doğru adrestesiniz. Kastamonu’nun meşhur kel simidini Tekeli Simit fırınından alıp bu isteğinizi en lezzetli ve kaliteli şekilde gerçekleştirebilirsiniz. 1967 yılından beri hizmette olan Tekeli Simit fırını Cumhuriyet Caddesi üzerinde bulunuyor. Yerli halk ve turistler tarafından oldukça rağbet gören bu fırının simitlerinden mutlaka denemelisiniz.

İzbeli Çiftliği

Izbeli çiftliği manzarası, bahçesi ve tarihi konağın kahvaltı mekanına çevrilmesiyle güne otantik bir kahvaltıyla başlamak isteyenlere kapılarını açıyor.

Doğanın içinde bir köy ortamında organik ve doğal yiyeceklerle 400 yıllık bir konakta yapılacak sabah kahvaltısıyla, tüm odalarında kurtuluş savaşının izlerini taşıyan bu köy evi aynı zamanda sizi Kastamonu’nun kurtuluş savaşında verdiği mücadele yıllarına doğru bir yolculuğa da çıkarıyor.

READ NOW  Kayseri’de Ne Yenir? Sizin İçin 5 Lezzetli Kayseri Yemekleri Listeledik

Kaya Pide & Kebap

Etli ekmeğiyle olduğu kadar pastırmalı pidesiyle de ön plana çıkan Kaya Etli Ekmek ve Pide Salonu Kastamonu merkeze konumlanmış. Yiyenin bir kez daha yemek isteyeceği türden yemekleri bulunan bu mekanın incecik ve lezzetli pastırmalı ekmeğinin ağızda bıraktığı tat ise unutulmaz.

Tabakoğlu Pastırma

Akıllarda kalan pastırma=Kayseri tabusunu yıkan pastırmacı olarak da bilinen Tabakoğlu Pastırma ve Sucuk el emeği ile gerçekleştirilen kurutma işlemleri ile diğer pastırma ve sucuklara karşı kalitesini ortaya koyuyor. Pastırma ve sucuğun yanı sıra çemen, sarımsak ve çekme helva gibi ürünlerin de satıldığı bu mekanda siz de bol bol yöresel lezzetlerden yiyebilirsiniz.

Eflanili Konağı

Kastamonu merkezde bulunan Tarihi Eflani Konağı, yöresel lezzetlerin tabiri caizse adeta sergilendiği bir restaurant. Sabah kahvaltısından akşam yemeğine, tarihi dokusunu ve iç dekorasyonunu korumuş bu konakta her türlü Kastamonu mutfağı ürünlerini bulmak mümkün. Restaurantın özellikle çorba çeşitleri, simit triti, ekşili pilavı ve sarmaları öneriliyor.

Âlâ Restaurant 

Kastamonu’nun en önemli lezzet duraklarından biri olan Ala Restaurant Kastamonu yöresel ezzetlerini başarılı bi şekilde gezginlerle buluşturuyor. Cumhuriyet ve Nasrullah meydanlarına yakın konumuyla da ulaşımı oldukça kolay olan restaurant Kastamonu yöresel yemeklerinin vazgeçilmezi olan simit tiridi, banduma, ekşili pilav, kebap çeşitleriyle kaliteli ve lezzetli sofralar sunuyor.

Bülbüloğlu Çekme Helva

Kastamonu merkezde bulunan ve Kastamonu’nun meşhur çekme helvasını hem satın alabileceğiniz hem de oturup yiyebileceğiniz kaliteli bir mekan. Geleneksel çekme helvanın yanı sıra birçok yöresel ürünün de satışta olduğu bu mekana özellikle uğramanızı tavsiye ederim.

Tarihi çok eskilere dayanan ve saray tatlısı olarak da adlandırılan bu tanınmış lezzeti yolu Kastamonu’ya düşen tüm seyahat severler mutlaka Bülbüloğlu Çekme Helva’da denemeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir