Patates Paçası

Patates paçası, patates püresinin yoğurt ve yumurta eklenerek hazırlanan Kastamonu sofralarına özgü bir patates yemeği. Yöreden yöreye de yorumu değişen patates paçanın içerisine kıyma ve pirinç gibi ek malzemeler de eklenilerek servis edilirse şaşırmayın.

Ekşili Pilav

Kastamonu mutfağına özgü bu eşsiz pilavın en değerli yönü Kastamonu’da yetişen siyez buğdayı kulllanılarak yapılması. Sulu kıvamıyla diğer pilavlardan ayrılan ekşili pilav, siyez buğdayından elde edilen bulgura ebegümeci ve yoğurt eklenmesiyle elde ediliyor. Son dokunuş olarak da kızgın tereyağında kavrulan salça eklenerek lezzeti tamamlanıyor.

Siyez Bulgur Pilavı

Siyez bulguru, buğdayın atası olarak da biliniyor. Günümüze kadar genetik özellikleri değişmeden gelen bu bulgur türü, ülkemizde Kastamonu civarinda bolca yetişiyor.

READ NOW  Amasra Yemekleri – Amasra’da Ne Yenir, Nerede Yenir?

Sayamayacağımız kadar çok faydası bulunan bu buğday çeşidi tabi ki de yöresel sofralarda yerini alıyor. Bu özel tahıl pilavı, siyez buğdayının kaynatıldıktan sonra kurutulması ve kırılmasıyla elde ediliyor.

Mıklama

Bizim kıymalı yumurta olarak da bildiğimiz bu yemek tam bir Kastamonu klasiği… Soğanla kavrulan kıymanın üzerine yumurta kırılmasıyla elde edilen mıklama, üzerine eklenen pul biber ve kızdırılan tereyağı ile tamamlanıyor. Kastamonu’ya gelip de bu yöresel yemeği tatmadan olmaz.

Ecevit Çorbası

Aslında hepimizin farklı varyasyonlarını evlerimizde birçok kez yaptığımız bu çorba da Kastamonu mutfağına ait bir yoğurt çorbası. Özellikle kış mevsiminde sıkça sofralarda yer alan ecevit çorbası yoğurt, pirinç, yumurta ve kuru nane ile yapılan lezzetli bir yöresel çorba.

READ NOW  Zonguldak Yemekleri – Zonguldak’ta Ne Yenir, Nerede Yenir?

Etli Ekmek

Etli ekmek dendiği zaman ilk önce Konya’nın nefis pideleri gelir akıllara ama Kastamonu’nun kendine özgü etli ekmeği mutfak kültürüne ayrı bir tat kazandırmış. Lahmacuna benzer bir şekilde yapılır ve kapalı bir şekilde sac üstünde pişer. Kastamonu’ya yolu düşen seyahat severlerin mutlaka deneyimlemesi gereken bir yemek…

Banduma

İsmini küçük küçük kesilen hamur parçalarının hindi suyuna batırılmasıyla hazırlanmasından alan banduma Kastamonu yemekleri arasında en çok sevilen hamur işi. Hamurun sac ya da tavada pişmesinin ardından hindi suyuna batırılmasıyla hazırlanan banduma, üzeri hindi eti ve cevizle tamamlanıyor. Kastamonu’ya gelip de yemeden dönemek olmaz.

Püryan Kuyu Kebabı

Kuyu kebabı olarak da adlandırılan biryan kebabı birçok mutfakta karşımıza çıksa da Kastamonu mutfağındaki bir başka. 1-1.5m derinliğe kazılmış kuyunun içerisinde pişen kuzudan yapılan bu kebap ağızda adeta bir şölen yaratıyor.

READ NOW  Düzce Yemekleri – Düzce’de Ne Yenir, Nerede Yenir?

Simit Tiridi

Kastamonu sofralarının en tanınmış yöresel yemeklerinden olan simit triti, Kastmonu yöresine özel kel simit ile yapılan kıymalı veya kuşbaşı kesilmiş etlerle hazırlanan bir hamur işi yemeği.

Sarımsaklı yoğurtla karıştırılan, kemik suyuna batırılmış simitler üzerine kuşbaşı et veya kıymayla servis ediliyor. Son dokunuş olarak da üzerinde kızgın tereyağı gezdirilen simit tiridi, tadını çıkarmaya hazır hale geliyor.

İnebolu Simidi

Orta Asya’dan Kastamonu’ya gelen ve Osmanlı padişahlarının da sofralarında yer alan, 400 yıllık bir tarihe sahip olan Kastamonu simidi diğer yörelerden farklı olarak böreklik un ile mayalanıp yoğrulduktan sonra simit halkası haline getiriliyor.  Elma pekmezi şurubuna batırıldıktan sonra fırınlanarak hazırlanan Kastamonu simidi susamsız olarak servis ediliyor. Ayrıca Kastamonu simidinin coğrafi işaret belgesi de bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir