Ah güzel İzmir. Yaklaşık 1,5 ila 2 yıldır zorlu bir pandemi süreciyle uğraşıyoruz. Bu süre zarfında bazılarımız tatile giderken, bazılarımız evde kalmayı tercih etti. Hepimiz için yorucu ve moral bozucu bir dönem oldu. Ancak yavaş yavaş eski rutinimize dönmeye başladık. Bu bunaltıcı günlerde hepimiz buz gibi sulara dalma dürtüsünü paylaşıyoruz. Ama nereye gideceğim başka bir endişe. Bu sorguya İzmir’den başlayarak bir çözüm aradık. İzmir halk plajları ile ilgili sayfamızdır. Okumak için şerefe!

Ancak benim hala evdeyim ve gitmek istemeyenlerdenseniz kusura bakmayın. Oturduğunuz yerden, mükemmel makalelerimizden İzmir hakkında çok şey öğrenebilirsiniz. İzmir’in turistik yerleri hakkındaki yazımızı okuyabilirsiniz. İzmir’de ne yiyeceğinizden emin değilseniz, nefis İzmir lezzetlerine bir göz atın.

zmir’deki halk plajlarından bahsediyoruz ama zmir’de oldukça popüler ve aktif olan özel plajlar ve koylar da var. Ancak bugün ele alacağımız asıl soru şu: İzmir’in en güzel plajı hangisi? İzmir’de nerede yüzebilirim? İzmir’de deniz serbest mi? Liste oldukça geniş olduğu için başlayalım.

ÇEŞME ILICA’DA PLAJ HALKI

İzmir’in en sevilen halk plajlarından biri de İlca Plajı. Çeşme merkeze yaklaşık 2 kilometre uzaklıkta olması nedeniyle. Erişilebilirliği ve sıcak bir yaz gününde serin suyu nedeniyle İzmirliler bu plajı düzenli olarak kullanırlar.

Ilıca Halk Plajı: Ücretsiz mi?

Çeşme Ilıca Halk Plajı’na giriş ücretsizdir. Ancak, şezlong veya şemsiye kiralamak istiyorsanız, bunu nispeten az parayla yapabilirsiniz. Şezlong ve şemsiyeler yaklaşık 15 TL’ye kiralanabiliyor.

READ NOW  Rafting Nerede Yapılır? En Güzel Rafting Yapılan Yerler Nerede? İşte İlk 5 Yer !

ALTINKUM PLAJI ÇEŞME

Altınkum Plajı: Neden? çünkü plaj, adı ile uyumlu olarak altın sarısı kumunu alıyor. Berrak suyu ve muhteşem mavisi ile Altınkum Plajı sizleri ağırlamaya hazır. Ancak şunu da unutmayalım ki su oldukça sessiz ve dalgasız olsa da yine de soğuktur.

Çeşme Altınkum Plajı’nı Nerede Bulabilirim?

Altınkum Plajı oldukça erişilebilir. İzmir otobüs biletinizi aldıktan sonra önce Esme Otogarında ineceksiniz. Otogardan kalkan toplu taşıma araçları sizi Altınkum Plajı’na götürebilir.

PLAJ ÇEŞMEALTI

Bir günlük deniz kaçamağı yapmak isteyenler, hem deniz hem de erişilebilir olması nedeniyle genellikle Eşmealt Plajı’na giderler. Bu, hafta sonu kalabalığının neden bu kadar yoğun olduğunu açıklıyor. Bu mafya için hazır olmalısın.

DALYAN KOCAKARI PLAJI

Tatildeyken kalabalıktan ve kaostan hoşlanmıyorsanız bu plaj tam size göre. Nedenini sorguluyorsun. Dalyan Kocakar Plajı bu nedenle tüm beklentilerinizi fazlasıyla karşılayacaktır. Huzur, sükunet ve eşsiz güzelliği ile sizi kendinizden çok uzaklara taşıyacak bir doğası var.

Dalyan Kocakari Plajı ücretsiz mi?

Kocakar Plajı halk plajıdır, dolayısıyla giriş ücretsizdir. Ancak, isterseniz şezlong ve şemsiye kiralamak için cüzi bir ücret ödeyebilirsiniz. Hem şezlong hem şemsiye kiralamak 10 TL.

ESKİ FOA’DA HALK PLAJI

Eski Foça Halk Plajı’na ulaşım oldukça kolaydır. Bununla birlikte, bu plajla ilgili bilmeniz gereken birkaç önemli gerçek var. Okyanusun suyu gerçekten soğuk. Deniz kestaneleri de ünlüdür. Bu nedenle okyanusa her girdiğinizde deniz ayakkabısı kullanın. Mavi bayraklı plajlardan biri olan Eski Foça Halk Plajı, düzenli ancak kısıtlı bir yerleşim planına sahiptir. Sosyal imkanlar açısından çok uygun bir konumdadır.

Eski Foça Halk Plajına Nasıl Gidilir?

Eski Foça Plajı oldukça erişilebilir. İzmir otobüs biletinizi aldıktan sonra önce Esme Otogarında ineceksiniz. Otogardan kalkan toplu taşıma araçları sizi Altınkum Plajı’na götürebilir.

READ NOW  İstanbul Fotoğraf Çekilecek Yerler

YENİ FOA’DA HALK PLAJI

İzmir’in en sevilen plajlarından biri de mavi bayraklı plajlardan biri olan Yeni Foça Halk Plajı’dır. çünkü uzun bir sahil şeridine sahip ve ulaşımı kolay. Plaj sosyal donatılar açısından oldukça etkilidir ve güzel, temiz su sunmaktadır.

Yeni Foça’da Sahil Halkı Ücretli mi?

Plaja giriş ücreti yoktur.

MORDO’DA BİR İNSAN PLAJI

Mordoan Halk Plajı’ndan bahsediyoruz, ancak yakınlarda başka plajlar da var. Manal Plajı, Kocakum Plajı ve Ardıç Plajı birkaç örnektir. Bu bölgede birçok mavi bayraklı plaj bulunmaktadır. Ancak, suyun gerçekten soğuk olduğunu söylemeye gerek yok.

Çark Plajı – Alaçatı

Her yıl yerli ve yabancı özellikle sörf tutkunlarının gözde mekânı ve Çeşme’nin en ünlü plajı olan Çark Plajı ücretsiz plajlar arasındadır. 4 mevsim aldığı rüzgâr ve tokat gibi çarpan dalgalarına sörf yapmayı sevenler bayılıyor. Mavinin bütün tonlarının bezendiği berrak ve sığ bir denizi vardır. Beyaz ince kumlu sahilinde uzanıp koyunda sörf yapanları seyredebilir ya da kitap okuyabilirsiniz. Sizlere huzuru ve eğlenceli beraber yaşatacak geniş bir çevreye sahiptir. Eğer dinlenmek için değil eğlenmek için geldiyseniz sörf okuluna yazılabilir ya da ortalama plaj ücreti 100 TL olan eğlence mekanlarına giriş yapabilirsiniz.

Altınkum Halk Plajı – Çeşme

Çeşme’nin en batısında yer alan bu plaj adını güzel altın kumlarından almıştır. Ücretsiz plajın yanında pek çok ücretli eğlence yerleri de mevcuttur. Sakız Ada’sını manzaranıza katarak sakin bir gün geçirebilirsiniz. Bulutlarda gezindiğinizi hissettirecek kumsalı ve ılık ılık kıyıya vuran deniziyle içiniz huzur dolup taşacak. Etrafta 15 TL’ye şezlong ve şemsiye kiralayabileceğiniz yerler mevcut. Yakınlarda bulunan Kösem Zeytinyağı Müzesi ve Çeşme Kalesi de gezebileceğiniz güzel yerlerdendir. Çeşme Kalesi’nin yakınlarında bulunan Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılmış olan 45 odalı bir kervansaray günümüzde otel olarak kullanılmaktadır. Eğer tarihi mekanlardan hoşlanıyorsanız konaklama için güzel bir tercih olabilir. İzmir halk plajı listesinde Altınkum plajına da değindiğimize göre gelelim son plajımıza.

READ NOW  Amasya’da Gezilecek Yerler

Pırlanta Plajı – Çeşme

Kamp severler ve sörfçülerin uğrak mekanlarından biri ve ücretsiz plajdır. Plaj Çiftlikköy’de bulunmaktadır ve Altınkum plajı ile karıştırılmaktadır. Çiftlikköy’ü geçip sağ taraftan aşağı indiğinizde plajı rahatlıkla bulabilirsiniz. Denizi berrak ve tertemiz olduğu zamanlarda görmek isterseniz Mayıs ve Eylül aylarında gelmelisiniz. Tatil dönemlerinde aşırı kalabalık olduğundan haliyle deniz kirlenmektedir. İncecik kumlarla kaplı sahili ve deniz kabuklarının ortama kattığı neşeyle cennetin dile gelmiş halidir. Deniz seviyesi sığ olduğundan çocuklar ve yeni yüzme öğrenenler için oldukça idealdir. Kitesurf ve Windsurf gibi sporlara uygun rüzgâr ve dalgayı bünyesinde bulunduran plaj meraklılarını beklemektedir. Çevrede bu sporların eğitimlerini alabileceğiniz yerler de mevcuttur.

URLA’DA HALK PLAJI

Urla Halk Plajı’nda dalgalı su. Erişimi basit olsa da sunduğu sosyal olanaklar özellikle etkili değildir. Yiyeceklere izin verilmez. 15 TL giriş ücreti var. Şezlong ve şemsiyeler her biri yaklaşık 10 TL’ye kiralanabiliyor.

SEFER H S A R KKUM PLAJI

Seferihisar Akkum plajı her yıl yerli ve yabancı ziyaretçileri ağırlamaktadır. Sosyal imkanlar açısından oldukça etkilidir. Bölgede, kabul edilebilir konaklama yerlerine gitmek kolaydır. Okyanus temiz ve lekesiz. Ancak kıyıda hem kayalık hem de kumlu plajlar var. Bu yüzden deniz ayakkabısı almayı unutmayın.

Seferihisar Akkum Plajı’na ücretsiz giriş?

Seferihisar Akkum Plajı’na giriş ücretsizdir. Ancak, şezlong veya şemsiye kiralamak istiyorsanız, bunu nispeten az parayla yapabilirsiniz. Şezlong ve şemsiyeler yaklaşık 10 TL’ye kiralanabiliyor.

DİKLİ BELEDİYE HALK PLAJI

Mavi bayraklı plajlardan biri olan bu plaj, Dikili ilçe merkezinin biraz dışında kalıyor. Sahili muhteşem ve tertemiz. Sosyal imkanlar açısından da kullanışlı bir lokasyondur. Plaj oldukça geniştir. İzmir’in plajlarının çoğunun aksine deniz oldukça ılıktır. Şüphesiz ziyaret etmek ve takdir etmek için bir yer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir