Borsa

1927’den beri gerçek bir klasik olan Borsa, halen ağırlıklı olarak Türk yemekleri sunmaktadır. Çok modern bir yemek odası ve şehre bakan dış terasa sahiptir ve Ramazan akşam yemeği muhtemelen şehrin en iyisidir. Tatlı olarak döner, kuzu tandır (kuzu rosto), içli köfte (et ve kızarmış cevizle doldurulmuş buğday kabuğu), puding ve incir (Borsa usulü) deneyin. Pişman olmayacaksın.

Kongre Merkezi Lütfi Kırdar, Gümüş Caddesi 4 Harbiye, +90 212 232 42 01 Borsa Restaurant’ın izniyle | Borsa. restoranın izniyle

hamdi

Kebap söz konusu olduğunda Hamdi, on yedi çeşit yemekten oluşan menüsüyle başı çekiyor. Sahibi Hamdi Arpacı, Urfa’dan İstanbul’a geldi ve spesiyalini Eminönü meydanında küçük bir tezgahta pişirmeye başladı. Yıllar sonra kendine ait çok katlı binası olan restoranı, leziz kebaplarını geleneksel yöntemlerle sunuyor. Muhteşem şehir manzarası için en üst katta bir masa ayırtmayı unutmayın.

READ NOW  İstanbul Galata semtindeki en iyi 5 restoran

Yeni Lokanta

Meşhur olunca Sivilan Er Bey kendi restoranını açmaya karar vermiş, bir anda başarıya ulaşmış, misafirlerin çoğu rezervasyon yaptırmak zorunda kalmış. Yeni Lokanta’nın minimal iç mekanları, Er’in Anadolu formülleri ve malzemelerine bahşettiği modern bakış açısını somutlaştırıyor. Yeni lezzet kombinasyonları yaratmak için keşifleriyle denemeler yapan her zaman Türk, öğle yemeği menüsü ve akşam tadım menüsü her zaman harika. Demirhindi pilavı ve çam fıstığı ile doldurulmuş zeytinyağlı kuru biber, sumaklı yoğurt ve mandalinalı marul salatası, Ezine peynirli salata ile rakı aromalı levrek bulacaksınız.

READ NOW  Dünyanın en etkileyici yüksek katlı restoranları

Münedechanga

Bu yüksek mutfaklı restoran, Boğaz’ın hayal edilebilecek en güzel manzaralarından birine sahiptir ve bunun nedeni, Sakıp Sabancı Müzesi’nin, müzenin yemyeşil bahçelerinden gelen sulara bakan terasında yer almasıdır. Müzingechanga’da gün boyu hafif bir menü var, ancak akşamları kaliteli yemek seçenekleri arasında üzüm yapraklarına sarılı ve tatlı biber sosuyla servis edilen Helloumi peyniri, kavrulmuş odun kulaklı ızgara kuzu, fasulye fıstıklı ve pekmezli kırmızı lahana salatası Sumak ve pul biber yer alıyor. ve sakızlı krema ve şeker ile kırmızı şarap haşlanmış armut.

READ NOW  Türk lokantaları için bir rehber

Alança

Alancha Alancha’nın Anadolu tarihinden ilham alan İskandinav estetiği, onu İstanbul’un en eşsiz restoranlarından biri yapıyor. Anadolu tadım menüsü daha çok bir deneyimdir ve Anadolu’nun yedi bölgesinden gelen zanaatkar malzemelerle hazırlanır. Midye dolma, nohutlu tavuk, fıstıklı kebap, kuzu ciğeri, balıklı sandviç ve baklava (birkaç isim) gibi klasiklerin yeniden yorumlanmış ve yeniden yorumlanmış versiyonlarının keyfine varacaksınız. Size tüm detayları vermekten mutluluk duyacak bir şarap garsonu ile şarap eşleştirmesi de şiddetle tavsiye edilir. Tadım menüsünün fiyatı bütçeniz için çok pahalıysa, aynı derecede ilham verici bir menüye sahip alt kattaki daha rahat restoran olan Beets’i deneyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir