İstanbul’un Galata semti, tarihi mekanları zengin mutfağı ve canlı gece hayatıyla buluşturan İstanbul deneyiminin kalbidir. Seçkin çatı barlarından yerel kebap lokantalarına kadar bu bölge, sade ve popüler mutfak lezzetlerinin yanı sıra İstanbul’un en sofistike ve popüler yemek mekanlarından bazılarını sunuyor. İşte gözde Galata semtindeki en iyi on restoranın listesi.

Leb-i Derya

Muhteşem bir manzaraya da sahip olan Leb-i Derya’da harika bir akşam yemeği ve içecek servisi yapılıyor. Galata’nın çatı restoranı mahalledeki en yüksek restoran olmasa da, Boğaz’ın yukarısındaki yamaçta kullanışlı yerleşimi sayesinde Ayasofya, Topkapı Sarayı ve Asya yakasının çevresindeki bölgenin en güzel panoramik manzarasını sunduğu iddia ediliyor. Leb-i Derya’nın menüsü, restoranın Avrupa’dan Asya’ya olan ruhunu temsil eden hem Türk hem de Türk olmayan mutfaklardan oluşuyor. Leb-i Derya, şehrin canlanmasından sonra akşam yemeği ve kokteyller için ideal bir mekandır. Oldukça büyük bir bar alanına sahiptir.

Canım Ciğerim

Galata semtindeki otel restoranlarına harika bir alternatif, basit ve uygun fiyatlı bir yemek işletmesi olan Canim Ciğerim’dir. Doğal olarak cigerim’in sevilen lezzetlerinden biri de ciğerdir ama bir de şiş ve kümes hayvanları var. Üzerinde 10 etli (parça) et şişi bir buket ot, salamura domates, soğan ve limon salatası ile hızlıca sofraya sunulur.

READ NOW  Kuşadası Yemek Yerleri, Kuşadası Restoranları

Limon Ağacı Meze

Meze by Lemon Tree, Galata ve yakın semti Karaköy, tavernaları, mezeleri ve rakı ağırlıklı yemek mekanları ile ünlü olmasına rağmen, rakipsiz rakipler denizi arasında ayrılıyor. Meze by Lemon Tree, gösterişli dekorundan zeki hizmetine kadar klasik taverna deneyimini eşsiz bir incelikle sunuyor. Akşam yemeğinin öne çıkan özelliği, ana yemekler basit ama çekici et ve balık mezelerinden oluşsa bile, tezgahın arkasındaki mevsimlik meze çeşitleridir. Ana yemek ve meze bir şişe rakı ile servis edilmelidir.

Duumzade

Galata, birçok lüks otel, lokanta ve gece kulübüne ev sahipliği yapar, ancak Dürümzade gibi organizasyonlar, mahallenin çeşitli (ve hatta bölücü) nüfusunun kanıtıdır. Kolay, hesaplı ve lezzetli bir akşam yemeği arayanlar için Dürümzade müjdesi olabilir. Dana, tavuk veya kuzu kebapları aromalı ekmeğe sarılır ve Dürümzade sarma için maydanoz, soğan ve domates ile doldurulur. Bu sade konum, İstiklal Caddesi’nin ara sokaklarını keşfeden ziyaretçilerden gece kulüplerine kadar hem yerli hem de yabancıların gözdesi.

Mikla

Haliç’ten Boğaz’a ve antik yarımadaya uzanan şehrin en muhteşem manzarası Marmara Pera’nın zirvesinde yer alan Mikla’da görülebilir. 2005 yılından bu yana faaliyet gösteren Mikla’nın şefi Mehmet Gürs, Yeni Anadolu Mutfağı için bir manifesto yazdı. Bu fikir, Mikla’nın birçok etnik kökenden gelen yemeklerde organik ve etik olarak üretilmiş kaynaklardan ürünler kullanan, beğenilen yenilikçi menülerinde yansıtılmaktadır.

READ NOW  Türk lokantaları için bir rehber

Göl Kahve

Türkçeden de anlaşılacağı gibi Shadow Coffee, yoğun İstiklal Caddesi’nin altında huzur sunuyor. Popüler bir öğle yemeği mekanı olan Shade Coffee, ikindi çayı veya kahvesi ile birlikte çok çeşitli el yapımı hamur işleri ve lezzetler sunar. Klasik Türk tarzında sunulan mutfak, hamburger ve vejetaryen yemeklerin yanı sıra pirinç ve makarna ile paketlenmiş sebzeler de dahil olmak üzere ev yapımı çorbalar ve mezelerden oluşan günlük bir füzyon menüsüne sahiptir. Bir kitap ve bir fincan çay ile Shadow Coffee, bir öğle veya ikindi atıştırmalığı için mükemmel bir ortamdır.

Ficcin restoranı

Ficcin, uygun fiyatlı Çerkes mutfağında uzmanlaşmış, üst düzey restoranlar ve şişler arasındaki orta yolun bir parçasını sağlar. Kallavi Sokak’ta sıralanan çeşitli vitrinlere yayılan mekan, canlı bir yemek deneyimi sağlıyor. Çerkes spesiyaliteleri, her zamankinden daha büyük ve patatesle doldurulmuş mantı, tavuk çorbası ve aromalı etle doldurulmuş hamur işi benzeri bir yemek olan aynı adı taşıyan ficcin gibi Türk klasikleri ile birlikte gelir. Ancak yine de imza spesiyalitesi, kremalı ceviz, kıyılmış tavuk ve sarımsak karışımı olan çerkez tavuğu.

READ NOW  Konyaaltı Yemek Yerleri, Konyaaltı Restoranları

Restoran Auf

NuPera grubunun bir parçası olan Auf, Pera Müzesi’nin bitişiğinde lüks bir Avrupa yemek deneyimi sunuyor. Auf’un öğle yemeği teklifleri, açık mutfak önünde sunulan, uluslararası esintiler taşıyan Türk spesiyalitelerinden oluşan bir büfeyi içermektedir. Akşam yemeği menüsü, kuzu ve dana bonfileden midyeye, etli ve bol peynirli üst düzey yemekler sunar. Auf’un kendine özgü alter egosu, Türkiye’de ender bulunan bir peynir ve ekmek satıcısı olan Kauf’tur. Restoranın profesyonelce çalışan barı da bu restoran hakkında harika bir şey.

Göl Kahve

Türkçe’deki adından da anlaşılacağı gibi Gölge Kahve, hareketli İstiklal Caddesi’nin gölgesinde huzur veriyor. Öğle yemeği mekanı olarak bilinen Gölge Kahve, ikindi çayı veya kahvesine eşlik edecek çok çeşitli ev yapımı tatlılar ve ikramlar sunuyor. Geleneksel Türk tarzında menü günlük olarak değişir ve pirinç ve makarna ile doldurulmuş sebzelerden hamburger ve vejetaryen yemeklere kadar el yapımı çorba ve yemeklerden oluşan günlük bir füzyon menüsü sunar. Gölge Kahve, bir kitap ve bir bardak çay eşliğinde öğle veya ikindi yemeği için ideal bir mekan olmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir