İstanbul’un Galata semti, tarihi mekanları zengin yemek ve canlı gece hayatıyla birleştirerek İstanbul deneyiminin kalbidir. Seçkin çatı barlarından yerel kebap lokantalarına kadar bölge, İstanbul’un en sofistike ve popüler yemek mekanlarından bazılarını sade, popüler mutfak lezzetlerinin yanı sıra sunuyor. İşte gözde Galata semtindeki en iyi on restoranın bir listesi.

Leb-i Derya

Leb-i Derya, daha da güzel bir manzara eşliğinde harika bir yemek ve içecek sunuyor. Galata’nın en yüksek çatı katındaki yemek mekanı olmasa da, Boğaz’ın yukarısındaki yamaçta elverişli bir konumda yer alan konumuyla Ayasofya, Topkapı Sarayı ve Asya yakasını çevreleyen şehrin en romantik panoramik manzarasını sunduğu söyleniyor. Leb-i Derya’nın menüsü, restoranın Avrupa’dan Asya’ya duruşunu yansıtan bir mutfak karışımını yansıtan Türk ve Türk olmayan yemekleri içeriyor. Cömert bir bar alanı ile Leb-i Derya, akşam yemeği ve ardından şehir aydınlanırken içecekler için mükemmel bir mekandır.

READ NOW  İstanbul'un en seçkin Türk restoranları

Canım Ciğerim

Canim Ciğerim, Galata semtindeki otel restoranlarına hoş bir alternatif sunan sade ve uygun fiyatlı bir restorandır. Canım Ciğerim’in spesiyallerinden biri de ciğerim canım, tabii ki ciğer ama yine de şiş et ve tavuk da var. . Bu üç seçenekten oluşan menü, hızlıca sofraya getirilen etlerden bir adet şiş ve yanında bir demet ot, salamura domates ve soğan ve limon salatasından oluşan on adet et (bölüm) içeriyor.

Limon Ağacı Meze

Galata ve komşu semti Karaköy, meyhaneleri, meze ve rakı odaklı restoranları ile tanınsa da Meze by Lemon Tree, rakipsiz bir rakip denizi arasında öne çıkıyor. Lüks iç tasarımından akıllı hizmetine kadar Meze by Lemon Tree, geleneksel meyhane deneyimini benzersiz bir incelikle sunuyor. Ana yemekler basit ama zarif et ve balık yemeklerini içerirken, yemeğin asıl olayı tezgah arkasından mevsimlik mezelerin seçilmesidir. Mezeye ve ana yemeğe eşlik edecek bir şişe rakı yine olmazsa olmazlardan.

READ NOW  Denemeniz Gereken 6 Lezzetli ve Ünlü Türk Restoran

Duumzade

Galata çok sayıda lüks otel, restoran ve kulübe ev sahipliği yapsa da, Dürümzade gibi kurumlar mahallenin çeşitli (ve bazen kutuplaşmış) demografisinin kanıtıdır. Hızlı, ucuz ve lezzetli bir yemek arayanlar için ise Dürümzade bir müjde olabilir. Dürümzade dürüm, aromalı ekmeğe sarılı, maydanoz, soğan ve domatesle süslenmiş dana, tavuk veya kuzu kebabıdır. Bu gösterişten uzak yer, İstiklal Caddesi’nin arka sokaklarında dolaşan turistlerden gece kulüplerine kadar yerli halk ve gurbetçilerin gözdesi.

Mikla

Marmara Pera’nın tepesinde yer alan Mikla, Haliç’ten Boğaz’a ve tarihi yarımadaya uzanan, şehrin en muhteşem panoramasını sunuyor. 2005’ten beri açık olan Mikla şefi Mehmet Gürs, Yeni Anadolu Mutfağı için manifestosunu yayınladı. Bu felsefe, Mikla’nın kültürel açıdan çeşitli yemeklerde etik kaynaklı ve organik malzemeler içeren, övgüyle karşılanan öncü menülerinde yansıtılmaktadır.

READ NOW  Dünyanın en etkileyici yüksek katlı restoranları

Marmara Pera’nın tepesinde yer alan Mikla, Haliç’ten Boğaz’a ve tarihi yarımadaya uzanan, şehrin en muhteşem panoramasını sunuyor. 2005’ten beri açık olan Mikla şefi Mehmet Gürs, Yeni Anadolu Mutfağı için manifestosunu yayınladı. Bu felsefe, Mikla’nın kültürel açıdan çeşitli yemeklerde etik kaynaklı ve organik malzemeler içeren, övgüyle karşılanan öncü menülerinde yansıtılmaktadır.

Göl Kahve

Türkçe’deki adından da anlaşılacağı gibi Gölge Kahve, hareketli İstiklal Caddesi’nin gölgesinde huzur veriyor. Öğle yemeği mekanı olarak bilinen Gölge Kahve, ikindi çayı veya kahvesine eşlik edecek çok çeşitli ev yapımı tatlılar ve ikramlar sunuyor. Geleneksel Türk tarzında, menü günlük olarak değişir ve pirinç ve makarna ile doldurulmuş sebzelerden hamburger ve vejetaryen yemeklere kadar el yapımı çorba ve yemeklerden oluşan günlük bir füzyon menüsü sunar. Gölge Kahve, bir kitap ve bir bardak çay ile öğle veya ikindi yemeği için ideal bir mekan olmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir