İstanbul Resim Lokasyonları En iyi 15 lokasyon sizler için sunulmuştur. O halde başlayalım!

Sosyal medya günlük hayatımızda önemli bir rol oynamaktadır. Başkalarına bulunduğumuz yerleri anlatmaktan hoşlanırız. Pandemi ve salgın şu anda çok seyahat etmemizi engellese de, daha iyi zamanların eninde sonunda geleceği konusunda iyimseriz. Hepimizin serbestçe dolaşabildiği günlerde, en çarpıcı fotoğrafları çekebileceğiniz yerleri sizin için seçtik.

Her şehrin güzel meydanlar sunduğu benzersiz alanları vardır. Ancak çoğu kişinin hemfikir olduğu gibi, İstanbul nefes kesici manzaralar sunan bir şehirdir. İstanbul yıllardır konumu nedeniyle dikkat çekiyor. İstanbul, tarihi simgeleri, canlı sokakları ve doğal çevresiyle canlı bir metropoldür. Vurguladığımız tüm güzellikler arasında İstanbul’da fotoğraf çekilecek sitelerin listesi sizler için hazırlandı.

Sultanahmet Camii

Genellikle İstanbul’da Sultanahmet Camii veya Türkçe olarak Sultan Ahmet Camii olarak anılan Sultan Ahmed Camii, İstanbul, Türkiye’de bulunan Osmanlı İmparatorluğu’ndan tarihi bir imparatorluk camisidir. Çok fazla turist trafiği alan çalışan bir camidir. 1609-1616 yılları arasında I. Ahmed tarafından yaptırılmıştır. Külliye’de Ahmed’in türbesi, medrese ve imarethanesi bulunmaktadır. Caminin iç duvarları elle boyanmış mavi çinilerle dekore edilmiştir ve geceleri caminin beş büyük kubbesini, altı minaresi ve sekiz küçük kubbesini ışıklar çevreler ve mavi bir denizde yıkar. Sultanahmet Camii inşa edilmeden önce İstanbul’un ana camisi olarak hizmet veren Ayasofya’nın yanında yer alır ve çok sevilen bir turizm merkezidir. 1985 yılında Sultanahmet Camii, İstanbul’un “Tarihi Alanları”nın bir parçası olarak UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne eklendi.

Sultan I. Ahmed, Zsitvatorok Barışı ve 1603–18 İran savaşındaki yıkıcı yenilginin ardından Osmanlı hakimiyetini yeniden kazanmak için İstanbul’da büyük bir cami inşa etme kararı aldı. Bir imparatorluk camisi olmadan önce 40 yıldan fazla bir süre geçmiş olacaktı. I. Ahmed, camilerini harp ganimetleriyle ödeyen seleflerinin aksine kayda değer bir fetih yapmadığı için Hazine’den para aldı. İnşaat süreci 1609’da başladı ve 1616’da tamamlandı.

Bu, ulemayı, Müslüman hukukçuları çileden çıkardı, çünkü alışılageldiği gibi padişahın savaş ganimeti yerine halkın kasasından ödeniyordu. Cami, Bizans imparatorlarının sarayının yerine, hipodromun ve o zamanlar İstanbul’un ana imparatorluk camisi olarak hizmet veren bazilika Ayasofya’nın önüne inşa edilmiştir. Bu konum, şehrin silüetine güneyden hakim olduğu için özel bir sembolik öneme sahipti. Caminin güney kıyısının büyük bir kısmı, eski Büyük Saray’ın tonozları ve temelleri tarafından desteklenmektedir.

READ NOW  Rafting Nerede Yapılır? En Güzel Rafting Yapılan Yerler Nerede? İşte İlk 5 Yer !

Turistik bir cazibe merkezi olan ve çarpıcı bir mimariye sahip olan Sultanahmet Camii’nde özel meydanlar bulabilirsiniz.

Ayasofya

istanbul fotoğraf cekilecek yerler ayasofya

İstanbul, Türkiye’de Ayasofya bir cami ve önemli bir tarihi ve kültürel sitedir. Resmi adı Ayasofya Ulu Camii’dir. Yer bir zamanlar bir Rum Ortodoks kilisesiydi, ancak Bizans İmparatorluğu’nun çöküşünden bu yana cami ve müze olmak arasında gidip geldi.

Kutsal Bilgelik Kilisesi, başlangıçta Doğu Roma imparatoru I. Justinian tarafından Roma İmparatorluğu’nun devlet kilisesi için Konstantinopolis’in Hıristiyan katedrali olarak 532 ve 537 yılları arasında inşa edildi. Yunan geometriciler Miletli Isidore ve Tralles’li Anthemius tarafından tasarlandı ve o zamanlar dünyanın en büyük iç mekanıydı ve tamamen pandantif bir kubbeyi ilk kullananlardan biriydi. Bizans mimarisinin zirvesi olarak kabul edilir ve “mimarlık tarihinin gidişatını değiştirmek” ile tanınır. Aynı adı taşıyan önceki kilise, Nika isyanları sırasında yıkılmıştı ve mevcut Justinianus yapısını, yeri işgal eden üçüncü yapı haline getirdi. Sevilla Katedrali 1520’de tamamlanıncaya kadar, Konstantinopolis’in ekümenik patriğinin piskoposluk makamı olarak hizmet etti ve bin yıla yakın bir süre dünyanın en büyük katedrali olarak kaldı. Ayasofya, Bizans yapımını takiben arketipik Ortodoks kilisesi formuna evrilmiş ve bin yıl sonra Osmanlı camileri mimari üslubu benimsemiştir. Bizans ve Doğu Ortodoks uygarlığının mimari ve kültürel bir amblemi olarak adlandırıldı ve “Hıristiyan dünyasında benzersiz bir konuma sahip” olarak adlandırıldı.

Kutsal Bilgeliğe adanan kilise, yaklaşık bin yıl Doğu Ortodoks Kilisesi’nin manevi ve dini merkezi olarak hizmet vermiştir. Papa IX. Leo’nun Silva Candida temsilcisi Humbert’in, Doğu-Batı Şisminin başlangıcı olarak kabul edilen bir olay olan 1054’te Patrik I. Michael Cerularius’un aforoz edilmesini resmen teslim ettiği yer orasıydı. Bizans İmparatorluğu restore edildiğinde 1261’de Doğu Ortodoks Kilisesi’ne iade edilmeden önce, 1204’te Dördüncü Haçlı Seferi sırasında Latin İmparatorluğu altında bir Katolik katedraline dönüştürülmüştü. 1204’te Dördüncü Haçlı Seferi ve Konstantinopolis Yağmalaması’nın komutanı Venedik doge’u Enrico Dandolo oraya gömüldü.

READ NOW  Kış tatil köyleri, Türkiye'deki en iyi ve en güzel kış tatil yerlerinin incelemeleri

Ayasofya, bildiğiniz gibi Sultanahmet Camii’nin yanında yer almaktadır. Tarihi dokusu ve göz alıcı mimarisiyle mutlaka fotoğraf çekmeniz gereken bir yer.

Dolmabahçe Sarayı

Dolmabahçe’nin ilk konumu, Osmanlı donanmasının demirlediği Boğaz’daki bir limandı. Bölge, 18. yüzyıl boyunca yavaş yavaş toparlanarak Osmanlı padişahlarının büyük hayranlık duyduğu bir imparatorluk bahçesi haline geldi. Türkçe’de “dolu” anlamına gelen dolma ve “bahçe” anlamına gelen bahçe kelimelerinin birleşmesiyle oluşan Dolmabahçe adı da bu bahçeden gelmektedir. 18. ve 19. yüzyıllarda, yakınlarda bir dizi küçük yazlık saray ve ahşap köşk inşa edildi ve sonunda Beşiktaş Sahil Sarayı saray kompleksi haline geldi. Doğu ve batıda sırasıyla 110.000 m2’lik araziyi boğaz ve sarp bir uçurum çevreler ve 45.000 m2’lik yeni monoblok Dolmabahçe Sarayı’nın inşasından sonra tipik olarak bir sarayı çevreleyen bahçe kompleksi için sadece küçük bir alan bırakır.

Türkiye’nin en büyük sarayının adı Dolmabahçe’dir. 45.000 m2’lik bir alana yayılmış 285 oda, 46 salon, 6 hamam (hamam) ve 68 tuvaletten oluşmaktadır.

Tasarım, yeni bir sentez üretmek için antik Osmanlı mimarisini Barok, Rokoko ve Neoklasik dönemlerden çeşitli özelliklerle birleştiriyor. Tanzimat döneminde, Avrupa üslupları ve standartları, sarayın tasarım ve düzenine yansıyan Osmanlı kültür ve sanatında daha büyük bir etkiye sahip olmaya başladı. Cephe ve özellikle Boğaziçi’nden görünüm, büyük bir avan kolordu ve iki yan avan kolordu tarafından bölünmüş geleneksel bir Avrupa iki kanat konfigürasyonu sergiler.

Dolmabahçe Sarayı’nın her bir unsuru, kendi resim çerçevesini hak eden bir şaheserdir. Ancak saat kulesine en yakın yeri seçmenizi tavsiye ederiz.

Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı’nın çeşitli yerlerinde fotoğraf çekmek yasaktır. Bu bir dizi faktörden kaynaklanmaktadır. hem müzeyi kalabalıklaştırmamak hem de orada sergilenen başyapıtların teşhir vb. Bu tür şeylerden etkilenmemesi için özellikle harem ve kutsal emanetler sektöründe kısıtlamalar var.

READ NOW  İzmir Halk Plajları

Ortaköy

istanbul fotoğraf cekilecek yerler ortakoy

On the European side of the Bosphorus in Istanbul, Turkey’s Beşiktaş district, is the Ortaköy neighborhood, often known as the Middle Village. In Greek, it was once a tiny fishing community called Agios Fokas () during the Byzantine era and Mesachorion (v, meaning “Middle Village”) afterwards.

Ortaköy was a cosmopolitan city throughout the Ottoman Empire and the early years of the Turkish Republic, home to populations of Turks, Greeks, Armenians, and Jews. Today, the neighborhood is almost completely Turkish and Muslim, despite still having a Jewish synagogue and a Greek Orthodox church. Small art galleries, costly nightclubs, cafés, pubs, and restaurants may be found in this well-liked tourist district.

In Ortaköy, there are many reputable educational institutions, including Kabataş Erkek Lisesi and Galatasaray University.

There are no Metro or tram stops in Ortaköy. Despite the fact that many buses travel along and along the seaside route, it is a notorious traffic bottleneck, especially on weekends.

Kentsel modernizmi, doğal güzelliği ve tarihi bir araya getiriyor. Sonuç olarak, resim çerçevesi için en uygun yer Ortaköy. Köprü, denizin masmavi rengi ve caminin tarihi önemi, çarpıcı fotoğraflar çekiyor.

Kapalı Çarşı

istanbul fotoğraf cekilecek yerler kapali carsi

Dünyanın en büyük çarşılarından biri olan Kapalçaş, İstanbul’un Kentin, Beyazt, Nuruosmaniye ve Mercan semtlerinin merkezinde yer almaktadır. Kapalçaş’taki 4.000 mağazayla, 25.000 mağazayla da ilgili mağazalarla iletişime geçildi. Günün saatine bağlı olarak 500.000 gibi küçük bir ateşle yangın başlatılabilir. Turizm sektörü, ülkeye her yıl 91 milyon ziyaretçinin girdiğini tahmin ediyor.

Canlı ve kadim bir atmosfere sahip olan Kapalıçarşı’da tek ihtiyacınız olan bir kamera ve uygun aydınlatmadır. Buradan çıkan fotoğraflar sizi büyüleyecek.

İstiklal Caddesi

istanbul fotoğraf cekilecek yerler istiklal caddesi

hem gündüz hem gece. kış ve yaz boyunca. İstiklal Caddesi’nin canlı, hareketli metropolünü ve içinden geçen büyüleyici tramvayı dört gözle bekleyebilirsiniz.

Galata Kulesi

Galata Kulesi, İstanbul’un en tanınmış yapılarından biridir. Kendine özgü yüksekliği nedeniyle bu noktaya kadar birçok görüntüye konu olmuştur.

Kız Kulesi

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir