Gizemli karakteriyle görenleri kendine hayran bırakan yerlerden biri de Ihlara Vadisi. Aksaray’a bağlanan Ihlara Vadisi, aslında Nevşehir’e oldukça yakın bir yerde bulunuyor. Şu anda Kapadokya Bölgesi’ni ziyaret etmeyi düşünen turistlerin en çok uğradığı yerlerden biri.

Şimdiye kadar adı duyulmamış olan vadi, Kapadokya gezilecek yerler listenize mutlaka dahil edilmelidir. Çünkü görece bilinmese de 18 kilometre uzunluğundaki bu yer, dünyanın en büyük kanyonlarından biri olarak kendini kanıtlamış durumda.

Huzur içinde yolculuğunuzu bitirebileceğiniz yerlerden biri de Ihlara Vadisi. Ancak aynı zamanda hem çok dingin hem de zindeliğiyle günü aydınlatan ender noktalardan biridir. Evet, çok fazla sessizlik var ama sanki canlı bir melodi her yönden ruhunuza enerji fısıldıyor gibi. Aynı anda merakla vadinin dibine doğru dolaşmaya başlarsınız.

Doğal olarak, dik basamaklardan inmek, nasıl geri dönüleceği konusunda endişeler uyandırır, ancak korkmayın – bu eşsiz ortamda her şey eskisinden daha basit hale geliyor. Gerçekten de, dik adımlar bile. Melendiz Çayı’nın parıldayan melodisi, indikçe sizi neşelendirmeye başlıyor. Bu ara basamaklar çok dik olmadığı için geri tırmanmak zor değil.

Ihlara Vadisi Nerede, Nasıl Gidilir?

Ihlara Vadisi, Aksaray’ın Güzelyurt semtinde yer almaktadır. Ihlara Vadisi’ni Aksaray şehir merkezinden yaklaşık 45 kilometre ayırıyor.

Toplu Taşıma veya Özel Araç

Nevşehir ve Ihlara Vadisi yaklaşık 100 kilometre ayrılıyor. Ama bence Kapadokya tatili için rotanızdaki duraklardan biri olmalı.

Aksaray-Nevşehir karayolunun 11. kilometresinde saptığınız güzergahtan vadiye ulaşabilirsiniz. Artık navigasyonu kullanabilirsiniz. Oraya ulaşmak için herhangi bir sorun yaşamayacaksınız.

READ NOW  Rafting Nerede Yapılır? En Güzel Rafting Yapılan Yerler Nerede? İşte İlk 5 Yer !

Ya da Nide’yi alıp vadiye gidebilirsiniz. Bu sayede Anadolu’nun şirin köylerine merhaba deme şansına sahip oluyorsunuz.

Otobüs Taşımacılığı

Ihlara Vadisi’ne otobüsle ulaşım biraz zor. Yine de zorlu yürüyüşlerin sizi bir gezgin olarak korkutmasına izin vermeyin. Deneyimleriniz bu şekilde size bağlı kalacaktır.

Saat 11:00, 15:00 ve 17:30’da Aksaray’dan Ihlara Vadisi’nin bulunduğu Islara Kasabası’na otobüsler hareket etmektedir. 45 kilometrelik bir yürüyüşün ardından vadiye ulaşıyorsunuz.

Ihlara Vadisi’nin Oluşumu

Kapadokya Bölgesi, Kapadokya Vadisi’ndeki aktif yanardağ Hasan Dağı’ndan lavların püskürmesiyle oluşmuştur. Bir diğer doğal güzellik olan Ihlara Vadisi de aynı dağ tarafından şekillendirilmiştir. Gerçekte, püsküren ilk lav volkanik bir katman oluşturur. Vadi daha sonra rüzgar ve sel yaşar. Bu nedenle bölgede bir göç olmuştur.

Örnek olarak, Melendiz Çayı şimdi vadinin tam ortasından geçiyor. Bu volkanik çay tabakası burada ciddi şekilde delinmiştir. Diğer noktalarda ise bölgedeki derinlikler 120 metreye bile düştü.

Ihlara Vadisi’nde Gezilecek Yerler

Kapadokya Bölgesi’nin büyüsünü yaşamak için en tenha ve gizli yerlerden biri de Ihlara Vadisi. Yavaş yavaş vadiye doğru ilerlerken heyecan artmaya başlıyor. Bu dingin ortamda, yoğun günlerde yaşanması mümkün olmayan dingin huzuru kucaklıyor gibiyiz.

Evet, vadinin doğal güzelliği harika. Bununla birlikte, tarihsel önemi küçümsenemez. Din adamları, Hıristiyanlığın büyümesinin ilk günlerinde evlerini Ihlara Vadisi’nde yaptılar. Kapadokya Bölgesi’ne benzer şekilde, insanlar yerel kayalardan katedraller oymaya başladılar. Hatta duvarlara birkaç tarihi resim bile çizdiler.

Yani tarih açısından da oldukça zengin olan bölgede gezip görebileceğiniz çok güzel şeyler var. Bölgede 100’e yakın dini yapının bulunduğu bildiriliyor. Ancak bunlardan sadece 14’ü gezinebiliyor. Üzülmeyin; Bu yerleri metnin ilerleyen bölümlerinde ele alacağım. Vadi yürümek için gerçekten basit bir yer. çünkü tüm yönler tabelada zaten belirtilmiştir.

READ NOW  Gideros Koyu – Kastamonu

Treealti Kilisesi

Ihlara Vadisi’ne inerken sağınızda gördüğünüz ilk yapı Aaçalt Kilisesi. Vadi girişindeki konumu nedeniyle en çok ziyaret edilen kiliselerden biri olan Aaçalt Kilisesi’nin duvarlarında çeşitli görseller bulunuyor.

Kilisenin duvarlarından birinde iki aslan arasında Daniel Peygamber’in bir portresi bulunabilir. Daniel Pantanossa Kilisesi bu nedenle kilisenin diğer adıdır.

Sümbül Kilisesi

Yerel sümbül çiçeği, kilisenin adı Hyacinth Church’ün kaynağıdır. İki katlı bir yapı olan kilise, küçük bir pencereden içeri girdiği için tuhaf bir görünüme sahip. Kilise duvarlarında Aziz Meryem ve Aziz İsa’nın çeşitli resimleri bulunmaktadır. Kilisenin dış oymaları, mimarisini oldukça göz alıcı bir şekilde oluşturmuştur.

Serpantin Kilisesi

Sümbüllü Kilisesi’nin yakınında Ylanl Kilisesi yer almaktadır. Bir yokuşta, Sümbüllü Kilise’nin hemen karşısında Ylanl Kilisesi yer alır. Adını duvarlarından birindeki yılan resminden alan kilisede ahirete ait görüntülere sıklıkla yer veriliyor.

Kokulu Kilise

Vadinin en eski kiliselerinden biri de Kokar Kilisesi. Dokuzuncu yüzyıldan beri var olduğu düşünülen kilisenin freskleri bugün hala görülebilmektedir. Diğer kiliselerde olduğu gibi iç duvarlardaki freskler günümüze kadar gelebilmiştir. Ayrıca bu kilisenin iki mezarlığı vardır. Diğer odaların aksine, bu odalar kırmızıya boyanmış ve çok daha büyüleyici görünüyor.

Hz.’nin duvar resimlerinde İsa’nın çarmıha gerilmesinden kıyamete kadar pek çok konu işlenmiştir.

Pürenli Seki Kilisesi

Şahsen Pürenli Seki Kilisesi’nin adını çok ilgi çekici buldum. Sonra vadide yetişen böğürtlenin ismin ilham kaynağı olduğunu keşfettim. Diğer kiliseler gibi bu kilisenin de duvarlarında çok sayıda tasvir var. Son mahkeme, vaftiz ve peygamberlik peygamberliği, resimlerde sıkça ele alınan konulardı.\

Ihlara Vadisi’nde Ne Yapılır?

Ihlara vadisinde ne yapılır
Ihlara vadisinde ne yapılır

Ihlara Vadisi’nde yapılacak en güzel şey adım adım merdivenleri indikten sonra huzurun kokusunu adeta içinize çekmek. Çünkü burası değişik bir atmosfere, dinginliğe, huzura sahip. Yani vadide yapılabilecek en güzel şey hareketli hayatınızdan kopup sakin yürüyüşler yapmak.

READ NOW  Nihai Ramazan Deneyimi İçin Ziyaret Edilecek 12 Güzel Yer

Tabii onca yolu her ne kadar burada yürüyüş yapmak, kendinle baş başa kalmak ayrı bir keyif olsa da yapacaklarınız sadece bu değil. Hemen aşağıya yapabileceklerinizi tek tek sıralayacağım.

Ihlara Vadisi’nde Kamp

Kamp severlerin en sevdikleri alanlar yeşil alanlar oluyor. Hatta yeşillik bir yer gördü mü heyecanını saklayamadan hemen çadır atmak istedikleri kesin. Ihlara Vadisi’de tam da bu hislere kapılacağınız yerlerden biri.

Vadinin hemen orta kısmında yer alan Belisırma Köyü kamp yapmak için en uygun noktalardan. Çünkü burada kamp alanları mevcut. Alanda wifi, wc, duş, yiyecek, içecek, aydınlatma gibi olanaklar mevcut.

Ihlara Vadisi’nde Rafting

Ihlara Vadisi’nin ortasından geçen Melendiz Çayı’ndan bolca bahsetmiştim.  İşte bu çay üernde rafting yapmak için birçok etkinlik düzenleniyor. Eğer sizde bu tarz etkinlikleri seviyorsanız, vadiye gitmeden önce kısa bir araştırma yapmanızı öneririm.

Ihlara Vadisi’nde Doğa Yürüyüşü

Ihlara Vadisi’nde yapılabilecek en güzel şeyin doğa yürüyüşü olduğundan bahsetmiştim. Uzuntuğu toplamda 14 kilometre olan vadi Ihlara Köyü’nden başlıyor Selime Köyü’ne kadar uzanıyor. Standart yürüyüş rotasını takip ederseniz yürüyüşünüz Belisırma Köyü’ne kadar sürüyor. Böylelikle de 6 kilometrelik bir doğa yürüyüşünü adım adım tamamlamış oluyorsunuz.

Ancak Melendiz Çayı’nın her iki tarafından da yürüyüş yapılabiliyor. Yani eğer isterseniz yolunuzu uzatıp Selimiye’ye kadar devam edebiliyorsunuz. Bu da yaklaşık 5 saatlik bir yürüyüş demek.

Ihlara Vadisi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Ihlara Vadisi’ne giriş ücreti kişi başı 55 TL. Aynı zamanda öğrenci, öğretmen ve  Müze kartı olanlar için ziyaret ücretsiz.

Ihlara Vadisi’nin ziyaret saatleri ise aşağıdaki şu şekilde:

1 Nisan – 1 Ekim tarihleri arasında sabah 08.00 akşam 19.00

2 Ekim –  31 Mart tarihleri arasında sabah 08.00 akşam 17.00

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir