Ihlara Vadisi Nerede, Nasıl Gidilir?

Ihlara Vadisi Aksaray’ın Güzelyurt ilçesine bağlı bulunuyor. Ihlara vadisi Aksaray’ın merkezinden yaklaşık 45 kilometre kadar uzaklıkta bulunuyor.

Özel Araç ile Ulaşım

Nevşehir ile Ihlara Vadisi arası yaklaşık 100 kilometre. Ancak bence Kapadokya gezisine çıkmışken mutlaka listeye eklenmesi gereken yerlerden.

Aksaray-Nevşehir otoban yolu üzerinde ilerlerken 11. Kilometrede saptığınız yol üzerinden vadiye ulaşımınızı sağlayabiliyorsunuz. Tam da bu noktada navigasyonu kullanabilirsiniz. Hiç problemsiz bölgeye varacaksınız.

Ya da Niğde üzerinden de vadiye ulaşabilirsiniz.Böylelikle şirin mi şirin Anadolu köylerine de bir selam verme fırsatı yakalamış oluyorsunuz.

Otobüs ile Ulaşım

Ihlara Vadisi’ne ulaşım otobüs ile birazcık zahmetli. Ancak bir gezgin olarak zahmetli yolculukların gözünüzü korkutmamasına pek de izin vermeyin derim. Çünkü böylelikle deneyimleriniz yanınıza kalmış oluyor.

Aksaray’dan Ihlara Vadisi’nin bulundupu Islara Kasabasına saat 11:00, 15:00 ve 17:30’da kalkış yapan otobüsler bulunuyor. Yaklaşık 45 kilometrelik bir yolculuk sonucunda vadiye ulaşıyorsunuz.

READ NOW  Ünye’de Gezilecek Yerler – Ünye’de Mutlaka Görmeniz Gereken 8 Yer

Ihlara Vadisi’nin Oluşumu

Kapadokya Vadisi’nde bulunan ve aktif bir yanardağ olan Hasan Dağı, lavların püskürmesi sonucu Kapadokya Bölgesi’ni oluşturmuş. Aynı dağ aynı zamanda Ihlara Vadisi gibi doğa harikası bir güzelliğin oluşumunda da rol almış. Aslında ilk olarak çıkan lavlar volkanik bir katman oluşturuyor. Ardından da vadide seller rüzgarlar olmaya başlıyor. E hal böyle olunca da bölgede bir hareketlilik meydana gelmiş.

Mesela günümüzde vadinin ortasından Melendiz Çayı geçiyor. İşte bu çay volkanik katmanı baya bir deşmiş. Hatta bölgede derinlikler yer yer 120 metreye kadar iner olmuş.

Ihlara Vadisi’nde Gezilecek Yerler

Ihlara Vadisi, Kapadokya Bölgesi’nin büyüsüne dalıp gideceğiniz en özel ve gizli noktalarından biri. Daha vadinin içine doğru adım adım ilerlerken başlıyor heyecan. Bu sessiz sakin atmosferin içinde belki de yoğun günlerin içinde hiç hissedemediğimiz o dingin huzuru kucaklıyor insan adeta.

Evet vadi doğasıyla aszımsanamayacak bir güzelliğe sahip. Ancak tarihi açıdan önemi de hafife alınabilecek gibi değil. Hristiyanlığın yayılmaya başladığı daha ilk zamanlarda din adamları Ihlara Vadisi’ne yerleşmişler. Kapadokya Bölgesi’nde de olduğu gibi bölgede bulunan kayaları oyarak da kiliseler inşa etmeye başlamışlar. Hatta duvarlara da döneme dair birçok resim çizmişler.

READ NOW  Gideros Koyu – Kastamonu

Yani tarihi açıdan da zengin olan bölgede gezip görebileceğiniz birçok güzellik var. Bölgede birçok dini yapı var neredeyse 100’e yakın olduğu düşünülüyor. Ancak sadece 14 tanesi gezilebilir durumda. Merak etmeyin bu yerlerden de yazının ilerleyen kısımlarında bahsedeceğim. Vadinin içinde gezmek de oldukça kolay. Çünkü tabelelar zaten her yolu gösteriyorlar.

Ağaçaltı Kilisesi

Ihlara Vadisi’ne indiğiniz an hemen sağ tarafınızda gözünüze çarpan ilk yer Ağaçaltı Kilisesi oluyor. Konum olarak vadinin giriş kısmında bulunduğu için en çok ziyaret edilen kiliselerden olan Ağaçaltı Kilisesi’nin duvarlarında resmedilmiş birçok tasvir yer alıyor.

Kilisenin duvarlarından birinde Danyal Peygamberinin iki aslan arasında bulunduğu resim var. İşte bu sebeple kilisenin bir diğer adı da  Daniel Pantanossa Kilisesi.

Sümbüllü Kilise

Sümbül Kilisesi’nin adı bölgede yetişen sümbül çiçeğinden geliyor. İki katlı bir yapı olan kilisenin girişi dar bir pencereden sağlandığı için insana biraz garip geliyor. Kilisenin duvarlarında Hz. Meryem ve Hz. İsa’ya dair birçok tasvir bulunuyor. Dış cephesi oyularak şekillendirilmiş olan kilisenin mimarisi de bir hayli görkemli.

READ NOW  Amasya’da Gezilecek Yerler

Yılanlı Kilise

Yılanlı Kilise, Sümbüllü Kilisesi’ne oldukça yakın bir konumda bulunuyor. Yılanlı Kilise, Sümbüllü Kilise’nin hemen karşısındaki yamaçta yer alıyor. Adını duvarında bulunan yılanlı  freksten alan kilisede, öteki dünyadan betimlemelere sıklıkla yer verilmiş.

Kokar Kilise

Kokar Kilisesi vadinin en eski kiliselerinden biri. 9. Yüzyıldan beri ayakta olduğu düşünülen kilisede bulunan freskler de varlığını günümüze kadar sürdürebilmiş. Kilisenin duvarlarındaki freskler günümüze kadar gelmeyi diğer kiliselerde olduğu gibi başarmışlar. Ayrıca bu kilisede iki adet de mezar odası bulunuyor. Bu odalar diğer odalardan farklı olarak kırmızı renge boyanarak çok daha ilginç bir görünüme sahip olmuş.

Duvarlara yapılan betimlemelerde Hz. İsa’nın çarmıha gerilmesinden tutun da mahşer gününe kadar birçok konu işlenmiş.

Pürenli Seki Kilisesi

Pürenli Seki Kilisesinin adı şahsen bana oldukça ilginç geldi. Sonra öğrendim ki adını vadide yetişen püren otundan alıyormuş. Bu kilisenin duvarları da diğer kiliselerde olduğu gibi birçok tasvirle dolu. Freskler de daha çok Peygamberlerin kehanesi, son mahkeme, vaftiz gibi konular işlenmiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir