Planlarını değiştirip Batı Karadeniz Bölgesi’ne giden turistlerin en gözde destinasyonlarından biri de Güzelcehisar Köyü. Sakin, keyifli bir gün geçirmek isteyen ve doğal yapılara ilgi duyan turistlere Bartn’da yapılacaklar listesine burayı da eklemelerini tavsiye ediyorum.

Bartn ilinin Amasra ilçesine bağlı Güzelcehisar Köyü, tarihi ve doğal yapısı ile Türkiye’nin en belirgin doğal güzelliklerinden biridir. Karadeniz kıyısından farklı bir yapıya sahip olan ve böyle ortamlarda nadir görülen lav sütunları nedeniyle oldukça iyi bilinen bir sitedir.

Güzelcehisar Köyü’nde Cenevizler döneminden kalma bir kale bulunmaktadır. Yaklaşık 1,5 kilometre uzaklıktaki köy merkezinden kaleye yürüyerek gidilebilir. Bu yer, şimdiye kadar bazı orijinal özelliklerini korumuştur. Bu kadar yol kat ettiyseniz, manzarayı seyretmek için kalenin kulesine çıkmanızı tavsiye ederim.

Özellikle yaz aylarında ziyaret etmenizi öneririm. Plaj ve su çok etkileyici olduğu için Akdeniz’de olduğunuzu düşüneceksiniz. İşletmeler, halka açık yerlerde yeme-içme fikrine karşı çıkıyor. Buradayken konaklama ve kamp yapmak için kolayca ulaşılabilen Güzelcehisar Köyü, konaklamayı düşünüyorsanız Bartn’da görülmesi gereken yerler listenizde olmalı.

Dünya’da sadece 2 yerde bulunan (ABD ve Türkiye) milyonlarca yıl öncesinden kalan “Lav Kayaları”na sahiptir Güzelcehisar köyü evet yanlış okumadınız yani çok özel bir yerdir Güzelcehisar.İsmide bu güzelliğinden gelmektedir aslında. Doğal güzellikleri ve bazı bölgelerinde görülen akdeniz iklimi, mandalina ve limon ağaçlarıyla Karadeniz’in yeşilliklerinin arasında Akdeniz havasını yaşatan eşsiz bir cennet.

Güzelcehisar Köyü Nerede?

Güzelcehisar Köyü, Barton’un Amasra semtinde yer almaktadır. Yerleşim, Amasra merkezine 33 kilometre, Barton şehir merkezine ise yaklaşık 17 kilometre uzaklıktadır.

Güzelcehisar’a Nasıl Gidilir?

Güzelcehisar Köyü’ne özel araçla giden herkes Bartn şehir merkezinden ayrılıp Bartn-Nkumu güzergahını izleyerek buraya ulaşabilir.

READ NOW  Amasya’da Gezilecek Yerler

Toplu taşıma ile Güzelcehisar Köyü’ne gidenler Bartn veya Amasra’dan minibüslere binerek ulaşabilirler.

Güzelcehisar’da Konaklama & Kamp

Kamp yapmak için en çarpıcı yerlerden biri Güzelcehisar’dır. Bir çadırla kamp yapmayı seçerseniz, deniz kenarında uyandığınızda harika bir gün sizi bekliyor.

Ormanda veya su yakınında ücretsiz çadır kurulumu mevcuttur. Taleplerinize uygun yerel pazar yerleri ve birkaç şirket var. Ayrıca ücretli kamp yerleri var; İsimlerini aşağıya ekledim.

 • Deniz Kampı
 • Açık kamp
 • Club Denizcioullar Plajı

Güzelcehisar Köyü’nde pansiyonda kalmak istiyorsanız iki seçeneğiniz var.

 • Pansiyon Hisar
 • Devlet Emekliliği

Güzelcehisar Plajı

Karadeniz Bölgesi’ndeki plajların aksine, Güzelcehisar Plajı o kadar sakin ve bakımlı ki, gelen herkesi kendine hayran bırakıyor. Denizin dibi kumdan yapılmıştır ve su birden derinleşmez. Plajın bir diğer güzel özelliği de ince taneli altın kumları.

Yaz aylarında ziyaret ederseniz denizde yüzmenizi tavsiye ederim. Plaja gitmeyi tercih ederseniz şezlonglar, şemsiyeler, duşlar ve tuvaletler bulunmaktadır.

Güzelcehisar plajına denize girmeye değil lav sütunlarını görmeye gittik. Burada gerçek anlamda inanılmaz bir doğal güzellik var, sanki birisi elleriyle şekil vermiş gibi ve fazlaca bilinmiyor.

Milyonlarca yıl önce oluşan bu oluşumu mutlaka görmenizi tavsiye ederim.

Eylül ayında gittiğimizden ötürü işletmeler ve plaj hakkında yorum yapamıyorum zaten her yer kapalıydı. Yalnızca plajı uzun , büyük ve yazın keyifli olabilecek gibiydi.

Bir de yürüyüş için plaj boyunca ahşap yol mevcut.

Güzelcehisar plajına gunu bırlık olarak Ankaradan geldik. Oncelikle olumlu yönlerinden bahsetmek istiyorum. Plajın arka tarafında lav sutunları onu denız harika bir yer. ınsanın gozu gonlu açılıyor. Denizi hemen derınleşmıyor. Gıttıgımız gun yağmıştı bıraz dalgalıydı. Ancak sıcaktı. 7 aylık bebegımı denıze sokabıldım. Cankurtaranlar var ve cok dalgalı oldugu zaman uyarılar yapıp ınsanları denızın dısına cıkarıyorlardı. Olumsuz özellikleri; herşey cok pahalı, soyunma kabini 7 tl, tuvaletler 3 tl. Yemegimizi biz evden getırdık. Bir ıkı tane kafe vardı. Fiyatları nasıl bilmiyorum. arabamızı otoparka bıraktık. ücretı 20 tl idi. Ancak cok arac aldıklarından otoparktan cıkabılmek ıcın 3-5 aracın cekılmesı gerektı. yolu fena degil yer yer toprak yer yer asfalttı.

READ NOW  Düzce’de Gezilecek Yerler

Güzelcehisar Lav Sütunları

Güzelcehisar Köyü, dünyada sadece dört yerde görülen dört lav sütunundan birine ev sahipliği yapıyor. Doğada son derece sıra dışı olan ve volkanlar tarafından oluşturulan sütunların kökenleri, yaklaşık 80 milyon yıl öncesine dayanmaktadır. Genellikle “Bazalt Kayaları” olarak anılan sütunlar, 50 ila 100 santimetre çapa ve 30 metreden fazla uzunluğa sahiptir.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Güzelcehisar Lav Sütunlarını “Tabiat Anıtı” ilan ederek Türkiye’nin en önemli kültür miraslarından biri haline getirdi. Turistleri tanıtmak ve lav sütunlarını gözlemlemek için ahşap bir yürüyüş yolu, bir seyir platformu ve bir iskele inşa edildi.

In the paragraphs above, I made an effort to provide as much information on Güzelcehisar Village as I could. Please leave a comment in the space provided below if you appreciated my article, have any views, or want to provide criticism.

Güzelcehisar Tarihi Hakkında

Güzelcehisar Kalesi’nin geçmişine dönüp bakıldığında Cenevizliler dönemine kadar uzandığı görülüyor. Zamanında bu kale, Kromna kentinin gözcü kulesi olarak biliniyor. 1900’lü yıllara değin ayakta kalmayı başarmış olan bu yapının günümüzde ise yalnızca bir burcu ayakta kalıyor. Bölgeye hakim konumda bulunduğu için Güzelcehisar tarihi manzarası ile oldukça etkileyici görünüyor.

Güzelcehisar-Bartın’da Gezilecek Yerler

Güzelcehisar'da Gezilecek Yerler ve Gezi Rehberi - Kamp Yerleri
Güzelcehisar’da Gezilecek Yerler ve Gezi Rehberi – Kamp Yerleri

3 mahalleden oluşan Güzelcehisar’da tarihi dar sokaklar bulunuyor. Güzelcehisar Bartın’da gezilip görülmesi gereken tarihi ve doğal güzellikleri şu şekilde özetlemek gerekirse;

 • Lav sütunları: Güzelcehisar Bartın tertemiz havasıyla deniziyle dikkat çekerken lav sütunları, Bartın’ın adeta keşfedilmemiş bir hazinesi konumunda. Karadeniz Bölgesi’nin pek çok güzelliğine ev sahipliği yapan bu yerde gezilip görülmeye değer pek çok mekan bulunuyor. Elbette bunlardan biri lav sütunları. Lav sütunlarının oluşumu günümüzden yaklaşık 80 milyon yıl öncesine dayanıyor. Karadeniz dağ volkanlarının konumlandığı civarda yer alan bu sütunlar, o yıllarda patlayan volkanlardan akmış olan kristal ve kaya parçacıklarından oluşuyor. Denizden adeta bir duvar gibi göğe uzanmış olan doğal oluşumlar gerçekten görülmeye değer.
 • Tarihi Güzelcehisar Mahalleleri: Güzelcehisar’da toplam 3 adet mahalle (Yaylacık mah. Kapaklı mah., Hisar mah.) bulunmakta olup, buraların dar sokaklarını ve tarihi yerlerini gezmeyi unutmayın.
 • Güzelcehisar Kalesi: Güzelcehisar’da eşsiz bir manzaraya hazır olun! Muhteşem doğa manzaralarına tanıklık edeceğiniz kale, mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yerini alıyor.
 • Ölü Koy: Güzelcehisar Köyü sakinlerinden edinilmiş bilgiye göre Mugada’ya kadar olan bir mesafede yaklaşık 7 adet koy bulunuyor. Koylardan birinin adı olan Ölü Koy, bölge civarlarda ölmüş olan kişilerin cesetlerinin bu koyda bulunmuş olması sebebiyle adı Ölü Koy olarak lanse edilmiş.
 • Güzelcehisar Adası: Güzelcehisar civarında yer alan minik bir ada. Adaya yüzerek çıkabildiğiniz gibi manzaranın keyfini sürmeniz için bünyesinde eşsiz seçenekleri de barındırıyor.
READ NOW  Ünye’de Gezilecek Yerler – Ünye’de Mutlaka Görmeniz Gereken 8 Yer

Bartın’ın tüm tarihi ve doğal güzelliklerini keşfettikten sonra size uygun bir dinlenme tesisinde konaklayabilirsiniz. Bartın merkez otelleri, ulaşım açısından sizi yormayacak seçeneklere sahip. Farklı konseptlerde hizmet veren oteller arasından bütçenize ve tatil rotanıza göre seçim yapabilirsiniz.

Güzelcehisar Koyu Yol Tarifi

Güzelcehisar Koyu - Bartın Merkez
Güzelcehisar Koyu – Bartın Merkez
 • Ankara’dan Güzelcehisar’a ulaşmak isterseniz: Güzelcehisar Ankara’ya yaklaşık 284 km. mesafede yer alıyor. Bu süre özel aracınızla 4 saat sürüyor. Eğer özel aracınız yoksa, Ankara-Bartın otobüslerini kullanarak da Bartın’a ulaşıp Güzelcehisar’a ulaşım sağlayabilmeniz mümkün.
 • Amasra’dan Güzelcehisar Koyu yol tarifi: Amasra merkezden Güzelcehisar’a özel aracınızla 45 dk’lık bir mesafe sonrası ulaşım sağlayabilirsiniz. Yalnız, Amasra-Bartın-İnkum yolunu takip ederseniz Güzelcehisar yol ayrımından sapmanız gerekmekte. Amasra’dan Güzelcehisar’a direkt otobüs bulunmamakta olup, geçişi Bartın üzerinden yapabiliyorsunuz. Bartın’da yer alan dolmuş duraklarından da Güzelcehisar’a ulaşım sağlamanız mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir