Güzelcehisar Köyü Nerede?

Güzelcehisar Köyü, Bartın’ın Amasra ilçesinde bulunuyor. Bartın şehir merkezine yaklaşık 17 kilometre uzaklıkta bulunan köy, Amasra ilçe merkezine uzaklığı ise yaklaşık 33 kilometre.

Güzelcehisar’a Nasıl Gidilir?

Özel araç ile Güzelcehisar Köyü’ne gidecek olanlar, Bartın şehir merkezinden yola çıkıp Bartın – İnkumu yolunu takip ettikten sonra Güzelcehisar Köyü yol ayrımından saparak ulaşım sağlayabilir.

Toplu taşıma ile Güzelcehisar Köyü’ne gidecek olanlar, Bartın ve Amasra’dan kalkan dolmuşlarla köye ulaşım sağlayabilirler.

READ NOW  Düzce’de Gezilecek Yerler

Güzelcehisar’da Konaklama & Kamp

Güzelcehisar kamp yapmak için en güzel destinasyonlardan biri. Çadırla konaklamayı planlıyorsanız deniz kenarında uyanacağınız muhteşem bir gün sizleri bekliyor.

Deniz kenarında ya da ormanın içine doğru ücretsiz bir şekilde çadırınızı kurabilirsiniz. İhtiyaçlarınızı gidermek için etrafta market ve birkaç işletme bulunuyor. Ücretli kamping alanları da var, sizler için isimlerini buraya bırakıyorum.

  • Resif Kamping
  • Doğa Kamping
  • Denizcioğulları Beach Club

Güzelcehisar Köyü’nde pansiyonda konaklamayı tercih ediyor iseniz iki seçeneğiniz bulunuyor.

  • Hisar Pansiyon
  • Güzelce Pansiyon
READ NOW  Ihlara Vadisi – Kapadokya’nın Eşsiz Güzelliği

Güzelcehisar Plajı

Güzelcehisar Plajı, Karadeniz Bölgesi’ndeki sahillerinin aksine öylesine sakin ve temiz ki görenleri kendine hayran bırakıyor. Denizin dibi kum ve su birden derinleşmiyor. Sahildeki kumların ince taneli ve sarı olması da bir başka güzel.

Buraya yaz aylarında geliyorsanız denize girmenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Eğer plaja girmeyi tercih ederseniz burada şezlong, şemsiye, duş ve wc bulunuyor.

Güzelcehisar Lav Sütunları

Dünya üzerinde sadece 4 yerde bulunan lav sütunlarından biri de Güzelcehisar Köyü’nde bulunuyor. Doğada çok nadir görülen ve volkanlar sebebiyle oluşan sütunların tarihi yaklaşık 80 milyon yıllık. Aynı zamanda ‘Bazalt Kayaları’ olarak da bilinen sütunların çapları yaklaşık 50-100 santimetre, boyları ise 30 metrenin üzerinde.

READ NOW  Gideros Koyu – Kastamonu

Türkiye’nin en önemli miraslarından biri olan Güzelcehisar Lav Sütunları, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından “Tabiat anıtı” olarak ilan edilmiş. Turizme katkı sağlanması ve lav sütunlarının seyri için ahşap bir yürüyüş yolu, bir seyir terası ve bir de iskele yapılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir