Rotasını Batı Karadeniz’e çeviren gezginlerin en popüler destinasyonlarından biri de Giteros Koyu’dur. Doğada vakit geçirmek isteyen, manzaraya ve sükunete doyamayan gezginlere Kastamonu’nun gezilecek yerleri listesine burayı eklemelerini tavsiye ederim.

Kastamonu’nun Cide ilçesindeki Sorguos Koyu, Karadeniz’in masmavi ile harmanlanmış kestane, meşe, kayın, şimşir ve çam ağaçlarının yeşiliyle ışıldıyor. Karadeniz kıyısındaki doğal güzelliği ile öne çıkan bu konum, son dönemde turistlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken bir yer konumuna yükselmiştir.

MÖ 15. yüzyıla kadar uzanan bir geçmişi olan Gideros Koyu, zamanda geriye gitmeyi seven turistlerin gözdesi. Homeros’un İlyada destanında bu koydan bahsettiği fikrinden, korsanların barındığı bir liman olduğu fikrine kadar bu yer hakkında çeşitli hikayeler vardır.

Bu koy birçok seçenek sunuyor, bu nedenle özellikle ilkbahar ve yaz aylarında ziyaret etmenizi şiddetle tavsiye ederim. Yazın serinlemek için denize girebilir ve yakındaki pansiyonlarda birkaç gün dinlenerek vakit geçirebilirsiniz. Gideros Koyu, şehirden uzaklaşmak ve dinlenmek için ideal bir yer çünkü kamp yapma imkanı da sunuyor.

Tüm bölgeyi kapsayan yaban ördekleri ve doğa arasında baş başa vakit geçirmek istiyorsanız Geços Koyu, Kastamonu’da gezilecek yerler listenizin başında olmalı.

Tarihçe

Arkeolojik yüzey araştırmaları

“Cide Arkeolojik Projesi”, Leiden ve Glasgow Üniversiteleri tarafından 2009 ve 2011 yılları arasında Cide’de gerçekleştirilen bir dizi araştırmaydı.

Araştırma bulgularına göre Demokratos’un Adrni ve Ballcni mağaralarında Orta Kalkolitik Çağ çanak çömlek parçaları, Bizans çanak çömlek ve tapınak kalıntıları, Romano-Bizans sur kalıntıları, o döneme ait bazı yıkık surlar ve çanak çömlekler, Filyos Mağarası’nda Erken Tunç Çağı çanak çömlek parçaları, ve bazı Bizans dönemi surlarının kalıntıları. Ayrıca Demir Çağı ve Helenistik Dönem’e ait yapı ve eserler bulunmuştur.

READ NOW  Güzelcehisar Köyü – Bartın

Roma öncesi

İlyada’ya göre Enets’in Truva Savaşı sırasında Kytoros’ta yaşadığı ve savaşta yer aldığı söylenir. Dahil olduğu Paphlagonia bölgesine paralel, bölge veya M.Ö. Yedinci yüzyılda, Kimmerler burayı fethetti. Daha sonra Lidya, Pers, İskender ve Pontus imparatorluklarına bağımlı hale geldi.

Türkler tarafından fethi

Gideros Kalesi, 1284 yılının Eylül-Ekim Aylarında Çobanoğulları Beyi Muzaffereddin Yavlak Arslan tarafından fethedilmiş olup, bu fethi anlatan fetihname İran Milli Kütüphanesinde bulunmaktadır. Bu fetihnamenin bir kopyası ise 2019 yılında Cide’ye getirilmiştir.

Fetihnameye göre Gideros Kalesi fitne ve fesat mekanı olup bu kalenin fethine karar kılınmıştı ve nihayet 683 senesinin Recep Ayının 4. gününde harekete geçilmişti. Yavlak Arslan’ın ordusu 4.000 civarında idi. Diğer yandan Gideros Kalesi önünde Trabzon İmparatorluğu ve Bizans birlikleri gelmiş bulunmaktaydı. Yavlak Arslan’ın kuvvetleri ile Bizans ve Trabzon İmparatorluğu birlikleri kale önünde savaşmış ve birlikler yenilerek kaleye çekilmek zorunda kalmışlardı.

Neticede 24 Eylül – 3 Ekim 1284 tarihlerinde kale hisarlarına yapılan direkt saldırılar sonucunda kale düştü ve fetih gerçekleşti.

Gideros Koyu Nerede?

Kastamonu’nun Cide mahallesi, Gideros Koyu’nun bulunduğu yerdir. Kastamonu şehir merkezi ile körfez arasındaki mesafe yaklaşık 149 kilometredir. Koyun Cide’yi kasaba merkezinden yaklaşık 12 kilometre ayırıyor.

Gideros Koyu’na Nasıl Gidilir?

Sorguos Koyu’na özel olarak seyahat edenlerin öncelikle Kastamonu şehir merkezinden yola çıkarak Cide bölgesine gitmeleri gerekmektedir. Daha sonra yola çıkmak için Dizios Körfezi tabelasını takip edebilirler. Güzergah biraz engebeli ve dar olduğu için körfeze inerken dikkatli olmanızda fayda var.

Diziros Koyu’na toplu taşıma ile seyahat edenler için en alternatif rota tarifeli seferlerden birine katılmaktır. Ayrıca Kastamonu Merkez’den Cide’ye gitmek için yolun geri kalanında taksiye binebilirsiniz.

Gideros Koyu’nda Kamp

Kim böyle sakin ve doğal bir ortamda kamp yapmak istemez ki?

Koyunlar için giriş ücreti olmadığı için hiçbir ücret ödemeden çadır kurabileceğiniz alanlar var. Gündodu Pansiyon’un hemen önündeki sahilde kamp yapmak ücretsiz. Tuvaleti kullanmanız gerekiyorsa Demokratos Köyü Camii’nin lavabolarını kullanabilirsiniz. Market olmaması nedeniyle kampçıların yanlarında yiyecek ve içecek getirmeleri tavsiye edilir.

READ NOW  Nihai Ramazan Deneyimi İçin Ziyaret Edilecek 12 Güzel Yer

Koyun diğer tarafında ücretli bir kamp alanı var. 50 TL’ye burada çadırınızı kurabilirsiniz. Ancak, gelişmiş bir hizmet beklemeyin.

Gideros Koyu Hakkında Bilgiler

Devlet, Gideros Koyu’nu birinci sınıf doğal ve ikinci sınıf tarihi sit alanı ilan etmiş ve bu şekilde korunmaktadır.
Koyun Karadeniz’e açılan ağzı 514 metre çapında ve 130 metre genişliğindedir.
Uzak geçmişte, Amazonlar bu yeri ilk bulanlardı. Bölgede bilinen en eski yerleşimin 3500 yıl önce var olduğu düşünülmektedir.

  • Koyunun adı, daha önce bu bölgede ikamet eden Cenevizli kişi Kytoros’tan türetilmiştir.
  • Koyun girişi o kadar küçük ki, uzaktan bir dağ gibi görünüyor. Bu özelliğinden dolayı Osmanlı dönemi boyunca savaş gemilerini burada tutmuştur.
  • Bu alanda yiyecek ve içecek sağlayan iki balıkçı lokantası bulunmaktadır.
  • Suya daha kolay girebileceğiniz bir plaj var. İsterseniz okyanusta yüzebilir, isterseniz de körfezde tekne turu yapabilirsiniz.

Hakkında

Kastamonu’nun Karadeniz kıyısında, Cide denilen yer, hem bozulmamış doğal güzelliği, hem de nazik ve misafirperver Anadolu kültürü ile ünlüdür. Cide, Karadeniz’in kuzeyde olması nedeniyle son derece az ova alanına sahiptir ve tarlaları birkaç dere ve dere ile ayrılmıştır. Sahile yakın kuzeydoğu-güneybatı yönünde uzanan Kestane Dağı ve çevresi genel olarak yoğun bir orman örtüsüne ve doğal zenginliklere sahiptir. Küre Dağları’nın güney ve güneydoğu yönünde uzantıları vardır.

Geniş sahil şeridi, muhteşem koyları ve sarp dağların önündeki ormanları nedeniyle tarihsel olarak sayısız uygarlığa ev sahipliği yapan bölge, Homeros’un İlyada’sında Kytoron ve Aigialos adlı iki antik kente sahip olduğundan söz edilir. Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı uygarlıklarının kalıntılarını barındıran destinasyonda, İpek Yolu güzergâhında yolcuları ağırlayan Cide, eskiden Rusya ile deniz ticareti yapan tüccarların yuvasıydı.

READ NOW  Ihlara Vadisi – Kapadokya’nın Eşsiz Güzelliği

Cide adının kökeni bilinmemekle birlikte, “Cide” kelimesinin Arapça boğaz anlamına gelen “cid” kelimesiyle ilişkili olduğuna inanılmaktadır. Tarihi MÖ 15. yüzyıla kadar uzanan Sorguos Koyu, Cide ilçesinin merkezine 11 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Efsaneye göre Amazonlar, Büyük İskender’in baldızı Amastris’in daha sonra yok ettiği Gideros’ta ilk şehir devletini kurdular. Koyun denize açılması çok dar olduğu için maden suyunun oldukça sessiz olduğunu söylemek mümkün. Ayrıca keşfedilmemiş yerlerden biri olduğu için su ve doğanın güzelliğini paylaşmanızı talep eden yat veya tekne yoktur. Alan ayrıca korunan alanların kapsamına girer.

Hedef: Cidde, 11 km. Parlakos, Aydos, Denizkonak, Uurlu, ayyaka, Akbayr ve Lyasbey plajlarının yanı sıra koyları, ormanlık alanları, dereleri ve akarsularının da içinde bulunduğu kesintisiz kumsaldan kitle turizmi ile yetinmeyen ziyaretçiler yararlanabilmektedir. yanı sıra yüksek tepelere tünemiş Roma kaleleri.

Birçok doğa harikasına ve önemli uygarlıklara ev sahipliği yapan yer, yeterince arkeolojik çalışma yapılmadığı için gizemini koruyor. Kendine özgü ortamın tarihi çatışmaların özgünlüğü ile birleştiği kalelerin keşfi, doğal mükemmelliğin cazibesi ile ilgiyi tam olarak tatmin edebilecek tek bileşen olarak kabul edilebilir. Sarı Rfat Ilgaz’da Yazmak Kültür ve Sanat Festivali, ağız sulandıran yöresel yemeklerin çeşitliliği ve Anadolu dostluğu diğer turistik yerlerdir.

Yukarıda Gideros Koyu hakkında bilgileri mümkün olduğunca detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Yazımı beğendiyseniz, aklınıza herhangi bir şey takıldıysa veya geri bildirim yapmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yazın ve bana gönderin.

Etimoloji

Gideros isminin nereden geldiği kesin değildir. Kökeninin Latince veya Yunanca olduğu düşünülmekle beraber Bilge Umar’ın önerisine göre Luvicedir. İsim, Strabon’un verdiği bilgilere göre Phrixus’un oğlu Kytoros’tan gelmektedir.

Eustathius, Kytoros isminin Kytorieus, Kytorites ve Kytorios şeklinde evrildiğinden, kendi zamanında ise Kydoron olarak anıldığına dikkat çeker.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir