Yazımda Batı Karadeniz’de doğayla kucaklaşmış bir kent olan Düzce’deki gezilecek yerler hakkında detaylı bilgi verdim. Düzce ve çevresinde görmeniz gereken tüm doğa harikalarını bulabilirsiniz.

Düzce büyüklük olarak kompakt bir şehirdir. Ancak şehrin içindeki ve çevresindeki zenginlik açısından durumun böyle olmadığından emin olun. Çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yaptığı için tarihi Hititlere kadar uzanan kentin kültürel açıdan inanılmaz zengin olduğunu söyleyebilirim.

Ayrıca özellikle İstanbul’dan gelen turistler arasında Düzce çevresindeki doğa harikaları hafta sonu tatillerinin en popüler destinasyonları.

Düzce Gezilecek Yerler Haritası

Aşağıda Düzce’nin gezilecek yerlerinin haritasının bir anlık görüntüsü bulunmaktadır. Ayrıca resmin altındaki bağlantıya tıklayarak Google Haritalar’ı başlatabilir ve haritayı orada görüntüleyebilirsiniz.

Düzce’de Gezilecek Yerler Listesi

Düzce’ye gezi düzenlemeleri yapmaya başladıysanız, umarım gerçek bir doğa aşığısınızdır. Ben burada olduğum için, buradaki yeşilin her tonu yanıp sönüyor. Şehrin her yerinde düzenli olarak akarsulara, şelalelere ve göletlere rastlayacaksınız, bu yüzden onları Düzce’nin turistik yerleri listenize eklemelisiniz.

Peki, şehir sadece doğal güzelliğe sahip mi? Tabii ki, bunlar sizin için mevcut olan tek seçenek değil. Daha önce de belirttiğim gibi, şehrin uzun bir kayıtlı tarihi var. Bu bölgedeki tarihi harikalar şüphesiz görülmesi gereken yerlerden bazıları.

Gördüğünüz gibi iş stresinizden uzaklaşmak ve huzurlu bir mekana gitmek istiyorsanız Düzce’yi hatırlamanızı tavsiye ederim. İşte tam da bu yüzden Düzce’nin gezilecek yerleri listesi oluşturmaya çalıştım. Güzel bir liste ile baş başa vakit geçirmeye hazırsanız başlayalım.

Toptepe

Toptepe, Düzce’nin Gölkaya ilçesine bağlı Gölorman Köyü’nde bulunan piknik ve eğlence yeridir. Şehrin merkezine yakınlığıyla öne çıkan Toptepe, temiz hava solumaktan keyif alan insanların en popüler noktalarından biri.

Zirveye çıkmak ve nefes kesen manzarayı seyretmek biraz acı verici. Biraz yorgun olsanız da 165 basamak çıkmanız gerekiyor. Ancak burada geçireceğiniz günü olumlu değerlendireceğinize eminim. Efteni Gölü’ne kuşbakışı tanık olmaktan son derece memnun kalacağınızı düşünüyorum.

READ NOW  Ihlara Vadisi – Kapadokya’nın Eşsiz Güzelliği

Melen Çayı

Aslında melen çayı çok uzun bir çaydır. Ylca kasabasında başlayıp Karadeniz’de biten bu muhteşem doğal oluşumu sergileyen aktivitelerden hoşlanan spor tutkunlarına hitap edecek bir özelliğe sahiptir. çünkü çay raftingi en sevilen yer.

Burada profesyonel olarak rafting ve kano yapabilirsiniz. Gördüğünüz gibi nefes kesen bir doğal manzaranın keyfini çıkarabilir ve tatilinize daha da renk katabilirsiniz.

Samandere Şelalesi Tabiat Anıtı

Düzce’nin en ünlü yerleşim yerlerinden biri olan Samandere Köyü’nde bulunan Samandere Şelalesi Tabiat Anıtı bu anıta adını vermiştir. Aslında bölgedeki akarsuların tamamı Efteni Gölü’ne dökülmekte ve burada Büyük Melen’den gelen sularla birleşerek Karadeniz’e dökülmektedir.

Bu konumun Türkiye için bir ilk olan tabiat parkını içermesi de en dikkat çeken yönlerinden biridir. Samandere Şelalesi’ndeki piknik yerlerinde keyifli vakit geçirmenizi, uzun soluklu doğa yürüyüşleri yapmanızı kesinlikle tavsiye ederim.

Aydınpınar Şelaleleri Tabiat Parkı

Aydınpnar Şelalesi Aydınpınar Köyü’ndeki Tabiat Parkı’nın adı buradan gelmektedir. Şehrin merkezine çok yakın olan park, birbiri ardına akan beş şelalenin muhteşem manzarasını sunuyor.

Burada her çeşit ağaç yetişiyor desem yalan olur. çünkü kestane ağacından gürgen ağacına kadar birçok farklı ağaç türü vardır. Bu cıvıl cıvıl manzaralarla baş başa kalmak, açık havada yürüyüş yapmak ve güzel fotoğraflar çekmek istiyorsanız bu lokasyonu Düzce gezilecek yerler listenize eklemenizi tavsiye ederim.

Güzeldere Şelalesi Tabiat Parkı

Şehrin en bilinen yerlerinden biri ve Düzce gezilecek yerler denilince akla gelen ilk yer Güzeldere Şelalesi Tabiat Parkı. Ormanın ortasındaki merdivenleri tırmanarak şelaleye ulaşabilirsiniz. Ama bu şekilde ifade etsen bile, kendini tehdit altında hissetmeni istemiyorum. Çünkü çok güzel bir ortamda dolaştığınızdan emin olmalısınız.

Bungalov evlerin bu bölgede oturmayı tercih eden bireylere açık olması burayı gördüğüm en muhteşem yerlerden biri yapıyor. Ormanda çadır kampı yapmak ya da bu şirin bungalovlardan birinde kalmak istiyorsanız Güzeldere Şelalesi mutlaka radarınızda olmalı.

Aktaş Şelalesi

Görülecek yerler listesinde Düzce’deki şelalelerin yoğun bir şekilde temsil edildiğini fark etmişsinizdir. Bunlardan biri de kentin Akçakoca ilçesine bağlı bir doğa harikası olan Aktaş Şelalesi.

READ NOW  Amasya’da Gezilecek Yerler

Bu konumun en muhteşem unsuru, şelaleye ulaşmak için kullandığınız nehir kıyısındaki patikadır. Nefes kesen manzara ve yürürken yaşadığınız harika huzur ve rahatlama nedeniyle, daha fazla yürüyüş yapmak istiyorsunuz.

Yakıt ikmali veya içecek ihtiyacınız varsa, şelalenin hemen yanında küçük bir yer var.

Yoğunpelit Mengen Şelaleleri

Yogunpelit mezrasında yer aldığı için eko-köy olma potansiyeline sahip köy, adını Yogunpelit Şelalesi’nden alıyor. Bu doğal güzellikten dökülen sular her zaman insanların ilgisini çekmektedir.

Bu güzel şelalenin çevresinde nefes kesen manzara eşliğinde piknik yapmak, hatta kitap okumak bile mümkün. Ayrıca yürüyüşe çıkabileceğinizi de belirtmekte fayda var. Ek olarak, buradayken bir resim safarisine gitmeniz gerektiğine inanıyorum.

Konuralp Müzesi

Konuralp müzesi
Konuralp müzesi

Düzce denilince akla gelen ilk şey muhteşem doğal çevresidir. Listem zaten doğa harikalarının önemli bir bölümünü içeriyor. Ancak bence bu yeri tam olarak anlamak için Düzce’nin tarihini öne çıkaran yerleri ziyaret etmek gerekiyor.

Burada bu kültürel hazineleri sergilemek ve korumak için Konuralp Müzesi ve Konuralp Antik Kenti kurulmuştur. Müzeye girer girmez tarihin içinde yolculuk yapıyormuşsunuz hissine kapılıyorsunuz.

Tunç Çağı’ndan Doğu Roma’ya kadar kullanılan tüm eserler, heykelcikler, mücevherler ve hemen hemen her türlü eşya müzede sergileniyor.

Ayrıca Düzce’nin yöresel özelliklerini yansıtan alışılagelmiş kıyafetlerden yemek pişirme ve kişisel aletlere kadar her şeyi keşfedebilirsiniz.

Akçakoca

Düzce’de gezilecek yerler listemin bence en gözde yeri Akçakoca. Burası aslında Düzce’nin bir ilçesi. Ama aslında gezginlerin tatil bölgesi olarak da en uğrak noktalarından biri. Anlayacağınız burası yaz mevsimi yüzünü gösterdiğinde, keyifli bir tatil geçirmek isteyen ve şen şakrak kahkahalarla dolu insanlara kucak açıyor.

Şehir mavinin tonuyla insanı büyüleyen denizi, dolup taşan plajları ve yeşile bürünmüş doğasıyla insanı adeta mest ediyor. Bunun yanında tatlı mı tatlı evleriyle de adeta kendinizi farklı bir yerde gibi hissedeceğiniz bir atmosfere sahip.

Fakıllı Mağarası

Fakıllı Mağarası
Fakıllı Mağarası

Fakıllı Mağarası, Düzce’nin gözdesi Akçakoca’da yer alıyor. İçine girdiğinizde sanki farklı bir dünyaya gözlerinizi açmış gibi hissedeceğiniz mağarada sarkıtlar, dikitler ve galeriler bulunuyor.

READ NOW  Nihai Ramazan Deneyimi İçin Ziyaret Edilecek 12 Güzel Yer

Mağara yarı aktif bir şekilde varlığını sürdürüyor.

Ayrıca Fakıllı Mağarası’nın nefes darlığı çekenlere ve astım hastalarına iyi geldiği belirtiliyor. Ayrıca buraya kadar gelmişken etrafta bulunan piknik alanlarında piknik yapıp gününüzü daha da güzelleştirebilirsiniz.

Sarıkaya Mağarası

Düzce’De bulunan bir diğer mağara ise Sarıkaya Mağarası. Bu mağarayı ön plana çıkaran ise diğer mağaraların aksine eski zamanlardan günümüze kadar hep kullanılan bir yer olması. Bazı kaynaklarda söylenenlere göre mağarada bazı insanlar yaşamlarını sürdürmüşler.

İşte yaşamın sürdürüldüğü ve bugünlerde de gezginlerin odak noktası olan bu mağarayı da mutlaka Düzce’De gezilecek yerler listenize eklemenizi tavsiye ederim.

Düzce Plajları

Düzce’ye kadar gelmişken güzel mi güzel sularında yüzmeden de olmaz. Sizde suyun keyfini çıkarmak isterseniz diye Düzce’de gezilecek yerler yazımda plajlardan da bahsetmek istedim.

İşte tam da bu günden Düzce plajları arasında en güzellerini aşağıya ekledim.

Ceneviz Kalesi Plajı

Dünya çapında oldukça nadir bulunan Ceneviz Kalesi Plajı’nda bulunan siyah inci kumu bölgeye dikkat çekiyor. Bu kumun ciltte kalmaması en iyi kalitesidir. Burada yüzmek ve manzarayı seyretmek zaten son derece keyifli.

Diğer bir fayda, piknik dostu rekreasyon alanlarının mevcudiyetidir. Ziyaret etmeniz gereken yerlerden biri de orası.

Çuhallı Plajı

Akçakoca’Da bulunan Çuhalı Plajı Düzce’nin en ünlü plajlarından biri.Haliyle de epey kalabalık oluyor. Plajı ve su sporları yapmak isteyenler için sunduğu fırsatlarla oldukça ideal bir plaj. Ayrıca çevresinde bulunan yeme içme yerleriyle de oldukça dikkat çekiyor.

Karaburun Plajı

Karaburun’daki plaj, Düzce’den sadece kısa bir sürüş mesafesindedir. Uzunluğu maksimize edilen bu kumsal, ailelere yasak olan bir Hint kumaşıyla karşılaştırılabilir. Çadırlı ve karavanlı çok sayıda insanı gözlemleyebileceğiniz sahilde, harika bir tatil geçirmeniz şüphesiz mümkün.

Ayrıca dinlenebileceğiniz bir çay bahçesi de bulunmaktadır. Gördüğünüz gibi güzel bir yaz günü sizleri bekliyor.

Düzce turistik mekanları ile ilgili tüm bilgilere bu yazıda yer vermeye çalıştım. Bu gönderiyi faydalı bulduysanız arkadaşlarınıza göndermek için aşağıdaki paylaşım simgelerini kullanın. Ayrıca ele almam gereken bir şey varsa veya herhangi bir sorunuz varsa yorum bırakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir