Çarpıcı doğal çevresi nedeniyle Düzce, Düzce Yemekleri ile ilgili yazımda anlattığım gibi, turistlerin hafta sonu tatilleri için düzenli olarak tercih ettiği yerlerden biridir.

Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi’ndeki Bolu iline çok yakın olan önemli kent Düzce, dört ayrı tarihi dönemin parçası olmuştur. Düzce, zengin kültürü sayesinde artık her yönden eşsiz ve istisnai bir topluluktur.

Tarihi hazineleri, doğal güzellikleri ve kültür varlıkları nedeniyle köklü bir geçmişe sahip olan Düzce, gezilecek yerlerden biri olarak kabul edilmektedir. Farklı lezzetlerin harmanlandığı düzce sofralarında özgün Karadeniz yemek kültürü yaşatılıyor. Düzce mutfağı tüm kültürel ve çevresel farklılıkların üzerinde yaşanması gereken bir deneyimdir.

Yöresel Düzce Yemekleri

Karadeniz Bölgesi’nin Düzce şehri, çok sayıda tanınmış ve lezzetli yemeklere ev sahipliği yapmaktadır. Düzce, tüm ziyaretçilerini hem Çerkes hem de Kafkas mutfağının unsurlarına sahip Batı Karadeniz mutfağının karışımından ortaya çıkan ağız sulandıran lezzetleri tatmaya davet ediyor.

Alabalık tesisleri ve mısır pancarı üretimiyle tanınan kent, kuşkusuz hamsi yemeklerinin yanı sıra Kafkas ve Çerkes mutfağına da ev sahipliği yapıyor. Düzce’de bir daha giderseniz tadına doyamayacağınız çok sayıda eşsiz ve ağız sulandıran yöresel yemek var. Gelin hep birlikte bu lezzetleri inceleyelim.

Balık Yemekleri

Düzce yöresel mutfağının ağız sulandıran lezzetlerini anlatmak balık yemekleri ile başlar. Düzce’de mutlaka denenmesi gereken balık yemekleri şunlardır:

Hamsili Börek

En sevdiğim Düzce yemekleri listemde ilk sırada hamsi böreği gelir. Hamsilerin en bilinen yapılışı Karadeniz ile eş anlamlı olan ve özellikle Türk mutfak kültüründe çok iyi bilinen hamsi böreğidir. Hamsi ve un bu yemeğin ana malzemeleridir. Muska şeklindeki hamurları kızartmak için yüksek ısı kullanılır, Düzce sofralarında bol ve rağbet gören bir yemek yapılır.

READ NOW  Amasra Yemekleri – Amasra’da Ne Yenir, Nerede Yenir?

İsli Balık

Ünlü Meyen çayından alınan balıklar, genellikle meze olarak tercih edilen tütsülenmiş balık üretmek için bir gün boyunca tuzlu suda bekletilir. Son derece faydalı olan ve sigara içtikten sonra çok farklı bir koku ve kokuya sahip olan hakiki bir yemektir. Düzce mutfağında önemli bir yer tutmayı başarmıştır. Yapması gerçekten zor ama yemesi zevkli ve lezzetli olan füme balığı Düzce’de mutlaka denemelisiniz.

Kiremitte Palamut

“Çin üzerinde palamut” olarak bilinen bölgesel bir spesiyalite, sapından ayrılmış ve tuzlu sebzelerle tatlandırılmış mısırın üzerinde palamut pişirilerek yapılır. Yemeğin sırrı, üzerine bırakılan tereyağının tadına bakılarak da keşfedilebilir.

Ana Yemekler

Ana yemeklerle birlikte Düzce yemeklerini anlatmaya devam ediyorum. Düzce’de kurulan sofraların vazgeçilmez yemeklerinin tüm vazgeçilmez yemeklerini aşağıda paylaştım.

Çerkez Tavuğu

Adından da anlaşılacağı gibi Çerkes tavuğu, bir Çerkes mezesi ve bir Çerkes yemeğidir. Düzce evlerinde düzenli olarak yapılan bu yemeğin olmazsa olmazları ceviz, tavuk ve ekmektir. Önemli etkinlikler ve ziyafetlerde meze olarak da servis edilebilen Çerkes tavuğu ana yemek olarak sıklıkla tercih edilir. Düzce’ye denk gelirseniz yola çıkmadan bu yemeği denemenizi tavsiye ederim.

Mamalika

Malika, Karadeniz mutfağında yaygın olarak kullanılan mısır unu kullanılarak yapılan Düzce yöresine ait bir Tatar yemeğidir. Sofralara servis edilen sıcak bir meze olan Mamalika, lezzetlerin uyumunu tamamlamak için çedar peyniri kullanıyor.

Boşnak Böreği

Bosnalı hamur işleri, hazırlamak için mutfakta çalışmayı gerektiren sıcak, gevrek bir mezedir. Peynir, patates, kıyma ya da ıspanakla yapılan ve sofralara sıklıkla gelen bu leziz ikram, ağızda dağılan bir Düzce favorisi. İç harç tercihlerinize göre kalıplanır.

Bazlama

Uzun yıllardır Düzce yöresinin geleneksel yemeklerinde vazgeçilmez bir lezzet olan bazlama bulunur. Düzce yöresel yemekleri denilince akla ilk gelen lezzetlerden biri yağlanmış saçta kızartılarak servis edilen bu harika börektir. Otlar, patates veya kıyma ile yapılabilen bu lezzeti Düzce’ye gelen herkesin denemesi tavsiye edilir.

READ NOW  Bartın Yemekleri – Bartın’da Ne Yenir, Nerede Yenir?

Mamursa

Mamursa, Düzce mutfağının önemli bir bileşeni olan Çerkes kültürünün etkilerini taşıyan bir diğer yemektir. Mamursa olarak bilinen ve Düzce ile ilişkilendirilen yemek, mısır unu, su ve yumurtadan yapılır ve kıyma veya peynir ile servis edilebilir. Hemen hemen her yerde bulunan bu lezzeti mutlaka denemelisiniz.

Sebzeli Kaygana

Karadeniz’in birçok yöresinde tencere kapaklarını açan bu yemeğin Düzce mutfaklarında da farklı bir çeşidi yapılır. Sebzeli gözleme olarak da bilinen bu lezzetin yapımında Karadeniz bölgesine özgü Kaygana bitkisi kullanılıyor.

Tatlılar

Lezzetli yemeklerin üstüne Düzce’de yiyebileceğiniz en güzel tatlıları anlatmasam olmazdı. Buyrun Düzce’de yiyebileceğiniz en güzel tatlı olan melengücceği tatlısına da bir göz atalım.

Melengücceği Tatlısı

Düzce’nin en meşhur tatlısı denilince akla ilk gelen lezzet tabi ki de melengücceği tatlısı oluyor. 7 asırlık bir geçmişe sahip olan bu tatlı Düzce’nin her bir köşesinde hazırlanan ve Osmanlı Saray Mutfağı’nda da yer almış yöresel bir tatlıymış. Bu tatlı süt, yumurta, fındık yağı, al, ceviz, fındık ve üzerine mda kaymağı ile servis edilen parmak ısırtan bir lezzet olarak da tanımlanabilir.

Düzce Restoranları

Düzce yemeklerini anlatıp iştahınızı açıktan sonra sıra Düzce’de ne, nerede yenir sorusunun cevabını vermeye geldi. Aşağıda Düzce’nin en meşhur restoranlarını sizler için sıraladım.

BiBi’nin Yeri

Burası yıllardır hizmet veren kimin bilip de gittiği, kiminin de Güzeldere Şelalesi’ne giderken bir uğrayalım dediği harika bir mekan. Mükemmel bir kahvaltı bulacağınız, lezzetli ürünlere doyamayacağınız bahçeli bir mekan olan Bibi’nin yeri, çocuklu aileler için de oldukça ideal.

Ayrıca sabah giderseniz, fırından gözünüzün önünde çıkacak sıcak ekmeği de kaçırmazsınız. Zaten mekanın sahiplerinin masada kalan ekmeğinizi mutlaka yanınıza verdiği sıcacık ambiyansta bir yer. Ayrıca öğleden sonraya kalırsanız da üzülmeyeceğiniz ve mis gibi gözlemelerden yiyebileceğiniz, çayın sınırsız olduğu ve günün her saatinde hizmet veren bir yer.

READ NOW  Nevşehir’de Ne Yenir? Sizin İçin 5 Lezzetli Nevşehir Yemekleri Listeledik

Taç Tarım Ürünleri Çiftliği

Tarım Ürünleri Çiftliği organik ve yöresel ürünleriyle ön plana çıkan, kahvaltısıyla meşhur profesyonel bir işletme. Fazla bilinmeyen, doğanın içerisinde Karadeniz yeşilinin iştahınızı kabarttığı bu mekan Düzce’ye yolu düşen ve sabah kahvaltısı için bir restaurant arayan seyahat severler için en doğru adreslerden biri.

Kaplanoğlu Alabalık

Düzce’de alabalık denilince akla gelen ilk balık restaurantlarından biridir Kaplanoğlu Alabalık.  Düzce’nin en güzel köylerinden birinde bulunan, muhteşem havası ve doğal güzelliğinin içinden geçerken kendinizi başka bir huzur içinde hissediyorsunuz.

İşte Kaplanoğlu Alabalık’a ve organik lezzetlerine kavuşmak için bu nefis doğallığın içinden geçiyorsunuz. Yazın bahçesi çocuklar için olduğu kadar, yetişkinler için de çok keyiflidir. Balığın dışında diğer alternatifleri de tatmak mümkün. Özellikle yöresel bir lezzet olan kiremitte palamutuyla adından söz ettirmeyi başarmıştır. Kesinlikle bu lezzetleriyle buluşmalısınız.

Akçakoca Hamsi Restoran

Akçakoca Hamsi Restaurantı, Karadeniz’in engin mavi sularının eşliğinde küçük gümüş balıkların en lezzetli halini bulabileceğiniz, özellikle akşam yemekleri için tercih edebileceğiniz bir restaurant. Çalışanlarının üst düzey ilgisi Akçakoca Hamsi Balık Restoran’da geçirdiğiniz vakti daha da kaliteli kılıyor. Barbun ve hamsinin özellikle tavsiye edildiği bu mekanda aynı zamanda pide de tercih edebilirsiniz. Pide ve balık kısımlarının ayrı bulunduğu bu mekan Düzce yöresel yemeklerini deneyimlemek için harika bir tavsiye.

Gizli Bahçem & İkbal Sofrası

Düzcenin Akçakoca ilçesinde bulunan ve oldukça otantik bir mekan olan bu yer yöresel lezzetlerin adeta bir sanat eseri niteliğinde sergilendiği bir yer. Küçük ve renkli çiçeklerle bezeli bir arka bahçesi de buunan Gizli Bahçem & İkbal Sofrası salaş ve abartısız mekan sevenlerin tercih edebileceği sıcacık bir işletme. Lezzetli sac tavaları, çerkez tavuğu ve mamursanın meşhur olduğu bu yer güler yüzlü ve geleneksel bir atmosfere sahip.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir