Yöresel Düzce Yemekleri

Karadeniz Bölgesi’nde bulunan Düzce kentinin ünlü ve iştah kabartan çok fazla yemeği bulunuyor. Hem Çerkez hem de Kafkas mutfağının izlerini barındıran Düzce yöresel yemeklerinin Batı Karadeniz mutfağıyla harmanlanması sonucunda ortaya çıkan tüm nefis tatları denemek için tüm gezginleri sofralarına bekliyor.

Alabalık tesisleri ve mısır pancar üretimiyle ünlü şehirde, hamsili yemekler, Kafkas ve Çerkez mutfağından lezzetlerle bol bol karşılacağından şüpheniz olmasın. Düzce’nin yöresel yemekleri listesinde, kentte denemeden dönmemeniz gereken birçok özel ve nefis lezzetler yer alıyor. Gelin bu lezzetlere beraber göz atalım.

Balık Yemekleri

Düzce’nin yöresel mutfağında çıkan enfes lezzetleri anlatmaya balık yemekleri ile başlıyor. İşte Düzce’ye gittiğinizde mutlaka tatmanız gereken balık yemekleri:

Hamsili Börek

Hamsili Börek

Düzce yemekleri listemin ilk sırasında hamsili börek var. Türk mutfak kültüründe oldukça ünlü olan ve Karadeniz denilince akla ilk gelen hamsinin en meşhur halidir hamsili börek. Bu yemeğin ana maddesini un ve hamsi oluşturuyor. Muska biçiminde yapılan hamurlar, yüksek ateşte kızartılarak ortaya yemeye doyamayacağınız ve Düzce sofralarından eksik olmayan bir ürün çıkıyor.

READ NOW  Bolu Yemekleri – Bolu’da Ne Yenir, Nerede Yenir?

İsli Balık

Genellikle meze olarak tecih edilen isli balık için ünlü Meyen çayından tutulan balıklar 1 gün boyunca tuzlu suda bekletiliyor. Daha sonra tütsülenerek çok farklı bir aroma ve kokuya sahip, Düzce mutfağında yerini sabit tutmayı başarmış ve aynı zamanda oldukça faydalı olan otantik bir yemek olarak karşımıza çıkıyor.  Hazırlanması oldukça meşakatli olan ama yemesi de bir o kadar keyifli ve lezzetli olan isli balığı Düzce’de mutlaka tecrübe etmelisiniz.

Kiremitte Palamut

Kiremitte palamut, gövde sırtından ayrılan ve içerisi tuzanıp sebzlerle zenginleştirilen palamutun kiremit üzerinde fırında pişirilmesiyle hazırlanan, bir tadanın müptelası olduğu yöresel bir yemek. Yemeğin püf noktası da üzerine bırakılan bir parça tereyağının verdiği lezzette de olabilir.

READ NOW  Bartın Yemekleri – Bartın’da Ne Yenir, Nerede Yenir?

Ana Yemekler

Düzce yemeklerini anlatmaya ana yemekler ile devam ediyorum. Düzce’de kurulan sofraların olmazsa olmazı yemeklerin hepsini aşağıda paylaştım.

Çerkez Tavuğu

Bir Çerkez mezesi olan çerkez tavuğu adından da anlaşılacağı üzere bir çerkezlere özgü bir yemek. Düzce mutfaklarında da sıkça pişirilen bu yemeğin ana malzemesi ceviz, tavuk ve ekmek. Meze olarak da sofralarda yer alabilen çerkez tavuğu genellikle özel günlerde ve akşam yemeklerinde ana öğün olarak daha sık tercih ediliyor. Düzceye yolunuz düşerse bu yemeği yemeden dönmemenizi öneririm.

Mamalika

Düzce yöresiyle özdeşleşmiş bir yemek olan mamalika, Karadeniz mutfağında sıkça görmeye alışık olduğumuz mısır unuyla hazırlanan bir Tatar yemeği. Sıcak meze olarak sofralarda yerini alan mamalikanın içerinde kaşar peyniri de kullanılarak lezzet armonisi tamamlanıyor.

Boşnak Böreği

Boşnak Böreği, hazırlanışı bakımından emek isteyen, gevrek bir ara sıcak. İç harcı damak tadınıza göre şekillenen; peynirli, patatesli, kıymalı ya da ıspanaklı olarak yapılıp sofralarda sıkça yerini alan bu mükemmel lezzet ağızda kıyır kıyır dağılan bir Düzce klasiği.

READ NOW  Kastamonu Yemekleri – Kastamonu’da Ne Yenir, Nerede Yenir?

Bazlama

Bazlama, Düzce yöresinin geleneksek sofralarında oldukça uzun yıllardan beri yer alan vazgeçilmez bir lezzet. Kızartılarak hazırlanan bu enfes hamur işi, hamurun tereyağlı saçta kızartılmasıyla sunulan ve Düzce yöresel lezzetleri denilince akla ilk gelen tatlardan. Tercihe bağlı olarak otlu, patatesli veya kıymalı harçla hazırlanabilen bu lezzet Düzce’ye yolu düşen herkese tavsiye edilir.

Mamursa

Düzce yemeklerinin vazgeçilmez Çerkez kültürü etkisindeki bir diğer yemeği de mamursa. Düzce ile özdeşleşen bir yemek olan mamursa mısır unu, su ve yumurtayla hazırlanan, isteğe göre kıyma veya peynir çeşitleriyle de yenen bir yemek. Hemen her meknda bulabileceğiniz bu lezzeti mutlaka tecrübe etmelisiniz.

Sebzeli Kaygana

Karadeniz’de birçok yörede tencerelerin kapaklarını aralayan bu yemeğin bir başka versiyonu da Düzce mutfaklarında pişirilmekte. Sebzeli krep olarak da adlandırılan bu yemek Karadeniz bölgesine özgü yetişen kaygana bitkisinin yeşil soğan, dereotu ve maydonoz katılmasıyla hazırlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir