Pumpum Çorbası

İsmiyle akılda kaldığı kadar lezzetiyle de tadı damağınızda kalacak bir çorba. Karadeniz mutfağında sıkça karşılaştığımız mısır unu kullanılarak yapılan oldukça pratik bir lezzet. Et suyu ile birleşen mısır ununa, kavurma eklenir ve üzerine kızdırılan tereyağında biber konuluyor.

Yumurtalı İsbut

Bartın topraklarında yetişen bir ot olan isbut genellikle yumurtayla birlikte hazırlanarak yöresel sofralarda yerini alyor.  Domates ve biber de katılan bu yemek, Bartın yöresel yemek kültüründe önemli bir lezzet.

Amasra Salatası

27 farklı sebzeyle hazırlanan bu gösterişli salata, Bartın’ın en ikonik yöresel ürünlerinden biri. Balık sofralarının aranan tadı Amasra salatası, turşu çeşitleri ve havuçların altında yer alan birçok farklı yeşillikle hazırlanan taze sebzelerden lezzetini alıyor.

READ NOW  Amasra Yemekleri – Amasra’da Ne Yenir, Nerede Yenir?

Yemeye kıyamayacağınız sanat eseri kıvamında bu salatayı, yolu Bartın’a düşen tüm seyahat severlere özellikle balık yanına tavsiye ederim.

Unlu İspit Dolması

Yine Karadeniz de bolca bulunan ispit otu, taze taze toplanıp haşlanıyor. Ardından un, mısır unu, soğan ve baharatlardan hazırlan iç harç ve üzerine gezdirilen nefis sosla birlikte servis edilen harika bir sarmaya benzeyen sebze yemeği.

Döşemeli Mancar

Ispanağa benzerliğiyle dikkat çeken ve yine Karadeniz topraklarına özgü bir bitki olan mancardan hazırlanan buram buram gelenek kokan bir lezzet.

Çeşit çeşit sebze kullanılarak, kat kat hazırlanan bu yemek Bartın yemekleri arasında oldukça popüler bir yere sahip. Döşemeli mancar adını da sebzelerin bu diziliminden alan yöresel yemeğimiz gezginler tarafından Bartın’da tecrübe edilmeyi bekliyor.

Gıcır

Bartın mutfak kültüründe birçok yabani otlardan hazırlanan yöresel yemekler olduğunu görüyoruz. Gıcır bitkisi de onlardan biri. Diken ucu olarak da bilinen bu bitki, biberli ve soğanlı yağda kavrularak hazırlanıyor.

READ NOW  Kastamonu Yemekleri – Kastamonu’da Ne Yenir, Nerede Yenir?

Üzerine kırılan yumurta ile de lezzeti tamamlanan bu yemeğe Bartın sofralarında sıkça rastlanıyor.

Pirinçli Mantı

Bartın denilince akla ilk gelen yörsel tatlardan biri de tabi ki pirinçli mantı oluyor. Alıştığımız mantıdan farklı olarak daha geniş bi hamura kavrulmuş pirinç eklenerek yapılan bu mantı, üzerine sarımsaklı yoğurtla servis ediliyor.

Eğer siz de mantının her halini seviyorsanız mutlaka bu yorumunu da denemelisiniz.

Kırk Katlı Börek

Bartın mutfağında hamur işinin yeri bir başka. Binbir özenle hazırlanan, yapımı oldukça zor ama yemesi bir o kadar keyifli olan kırk kat böreği de en bilinen hamur işlerinden biri. İnce ince serilen yufkaların arasına dizilen bolca ceviz ve fındıkla hazırlanıyor.

READ NOW  Zonguldak Yemekleri – Zonguldak’ta Ne Yenir, Nerede Yenir?

Tavuklu Köy Böreği

Bartın yöresel yemekleri dendiği zaman zihinlerde canlanan yemeklerden biri tavuklu köy böreği. Kendi yetiştirdikleri köy tavuklarının bir güzel haşlanıp ve didilip yufkaların üzerine konmasıyla, Bartın’da şehirden köylere kadar her evde sıklıkla yapılan bir yemek.

Tirit

Sıça karşılaştığımız hamur işi ve tavuk uyumu bu yöresel lezzette de karşımıza çıkıyor. Kaynayan tavuk suyunda pişen yufkaların üzerine tavada pişirilen ve baharatlarla harmanlanan tavuk ciğeri ilave ediliyor.

Bartın mutfaklarında bu yemek için sıkça tencere kapakları aralanıyor. Yolunuz düşerse mutlaka sizde bu yemekten denemelisiniz.

Etli Ayva Yahnisi

Karadeniz yöresel sofralarında alışılmadık bir lezzet olan etli ayva yahnisi, meyve ve etin harmanlanması sonucuyla unutulmaz bir lezzet haline geliyor. Bartın’ın meşhur etli ayva yahnisi mukemmel ayarlanmış kıvamıyla yiyeni kendine hayran bırakan özel bir yöresel yemek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir