Balat’ın rengarenk evleri nerede? “Balat renkli evler hangi sokakta?” ve “Balat renkli evlere nasıl gidebilirim?” Balat ile ilgili en çok sorulanlar bunlar. Bu sayfada Balat ile ilgili tüm bilgiler yer almaktadır.

Balat İstanbul’un neresinde? Balat’ta renkli merdivenler nerede? Oraya nasıl giderim? Balat hangi ilçede bulunmaktadır? Balat hangi tarafta? Bu sayfada tüm bilgiler var.

İstanbul Balat’ın bulunduğu yer neresidir?

Balat’ın İstanbul’un Fatih semtiyle bağlantısı var. Balat, Haliç kıyısında, Ayvansaray ve Fener mahallelerinin tam ortasında yer alıyor.

READ NOW  Düzce’de Gezilecek Yerler

Fatih Balat: Hangi Tarafta?

Balat, İstanbul’un Avrupa yakasında Fatih semtinde yer alır ve uzun ve hikayeli bir tarihe sahiptir.

Balat’a nasıl gidilir?

Balat’a hem Avrupa hem de Anadolu yakalarından çok erişilebilir.

Balat ara istasyonu, Eminönü’nden kalkan tüm otobüsler tarafından kullanılır. Balat’a Eminönü’nden kalkan otobüslerle ulaşılabilir.

Metrobüs servisi Balat’ı hem Avrupa hem de Anadolu yakasına bağlar. Ayvansaray istasyonunda inip kalan 10 dakikayı yürüyerek Balat’a gidebilirsiniz.

Balat Renkli Merdivenler nerede?

Balat denilince aklımıza ilk gelen görüntü pastel renkli merdivenlerdir. Balat’ı ziyaret ettiğinizde bu adımları keşfetmek ve fotoğraf çekmek istediğinizin farkındayız. Amacımız işinizi kolaylaştırmaktı. Renkli merdivenler nerede bulunabilir. Sorguya yanıt veriyoruz. Merdiven Tepesi bu sokağın adıdır. Talimatlar aşağıda sizin için sağlanmıştır.

Özel Fener Rum Lisesi ve Ortaokulu

Hala öğretim için kullanılan muhteşem bir yapıdır. Okul tarihi boyunca “Patriklik Akademisi”, “Kızıl Mektep”, “Birinci Akademi” ve “Mekteb-i Kebir” adlarıyla anılmıştır. 1454’te öğretmenliğe başladı. Osmanlı döneminde tüccar ve tercümanlar da dahil olmak üzere birçok işçi burada eğitim gördü. Okulun web sitesinde daha ayrıntılı bir tarih bulabilirsiniz.

READ NOW  Ihlara Vadisi – Kapadokya’nın Eşsiz Güzelliği

Aya Yorgi Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi

1941 yılında çıkan bir yangın sonucu büyük zarar görmüştür. 1989 yılında tadilatı yapılan kilise 1991 yılında hizmete açılmıştır. Misafirleri de ağırlıyoruz. Yine de pazar günleri (9:15-12:30) hariç haftanın her günü 08:00-16:00 saatleri arasında açıktır.

Hıristiyan toplumunda bu konum benzersiz olarak saygı görür. çünkü kilise kutsal emanetler içeriyor. Her Hz. İsa’nın çarmıha gerildiği sütunun bir kısmı ile birlikte üç azizin kalıntılarını içeren tabut oradadır.

READ NOW  Güzelcehisar Köyü – Bartın

Fethiye Müzesi ve Cami

1292-1294 yılları arasında inşa edilmiş olup, bugün hala ayaktadır. 1543 yılında İstanbul’un fethine kadar kilise olarak kullanılmaya devam etmiştir. Ancak III. Murad’ın Azerbaycan ve Gürcistan’a yaptığı seferlerin başarısı şerefine bu şapel camiye çevrilerek Fethiye’de ibadete açılmıştır. Cumhuriyetin ilanından sonra müzeye dönüştürülen yapı, ibadet yerleri sağlamaya devam ediyor. Ancak, Fethiye Camii ve yapı yapılarını korumak için namaz vakitlerinde sadece kısa süreli ibadetlere izin verilmektedir.

Sveti Stefan Bulgar Kilisesi

Stefan Stevi 150 yıllık Bulgar Kilisesi bugün hala ibadet yeri olarak kullanılıyor. Ortodoks kültür kalıntılarını sergiliyor. Dökme demir ve çelik elemanlardan konstrüksiyonu, temel özelliklerinden biridir. Bu nedenle genellikle “Demir Kilise” olarak anılır. Var olan birkaç demir kiliseden biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir