Bu makale aspendos köprüsü netleştirecek. aspendos köprüsü hakkında bilgi ediniyorsanız, bu Aspendos Belkıs Köprüsü makalesinde aspendos köprüsü’yi Travel Inn And Suites ile analiz edelim.

Yakın zamanda güncellenen Aspendos Belkıs Köprüsü içindeki aspendos köprüsü ile ilgili içeriğe genel bakış

Aşağıdaki videoya göz atın

Bu travelinnandsuites.net web sitesinde, sizin için daha değerli bir anlayış için aspendos köprüsü dışındaki diğer bilgileri güncelleyebilirsiniz. Travel Inn And Suites sayfasında, sizin için her gün sürekli yeni ve doğru bilgileri güncelliyoruz, Sizin için en ayrıntılı bilgiyi sağlamayı umuyoruz, Kullanıcıların internette bilgileri en doğru şekilde yakalayabilmelerine yardımcı olun.

Konuyla ilgili bazı içerikler aspendos köprüsü

Tarihi #AspendosKöprü #eskiköprü #belkısköprü Tarihte adından çok söz ettiren Köprüçay nehri üzerindeki tarihi köprülerden biridir. Antalya-Manavgat güzergahında, Serik İlçesi yakınlarında, yol ayrımından Aspendos Antik Kenti çok rahat bir şekilde görülebilmektedir. Köprü, Belkıs veya Eski Köprü olarak da bilinir. Aspendos Köprüsü ilk olarak Roma döneminde yapılmıştır. Köprünün Roma versiyonu depremlerle yıkılmış, ardından 13. yüzyılda Selçuklular tarafından eski köprünün kalıntıları üzerine yeni bir köprü yapılmıştır. Köprü, Antalya’nın Selçuklular için önemli olduğu Alâeddin Keykubat zamanında kıyıda ulaşımı sağlamak amacıyla (1219-1236) arasında yeniden yapılmıştır. Köprünün yapımında yakınlarda bulunan Aspendos antik kentinin yapılarına ait taşlar da kullanılmıştır. tarihi köprü; 225 metre uzunluğunda olup araç trafiğine kapalı olup yerli ve yabancı ziyaretçilerin ziyaret ettiği harika bir eser olarak durmaktadır. ESKİ BİNANIN (Eurymedon Köprüsü) RESMİ İNŞAATI Roma köprüsünün yapısı ve güzergâhı bilgisayar yardımıyla sanal ortamda simüle edilmiştir. Bilgisayar modeli, halen var olan bina kalıntıları temel alınarak yapılmıştır. Bunlar rampalardan bazıları, her iki yakadaki karşılıklı ayaklar ve bir sütunun temelidir.[1] Bunun dışında nehir yatağında bulunan diğer birçok kalıntı yerinde olmadığı için modelde dikkate alınmadı.[1]

READ NOW  Alanya Kızıl Kule / Tarihi ve özellikleri | En ayrıntılı alanya kızıl kule efsanesi ile ilgili tüm bilgiler

Yeniden yapılan köprünün maketi 259.50 m uzunluğunda ve 9.44 m genişliğinde 9 yuvarlak kemerli bir köprüyü göstermektedir.[2] Eurymedon nehrini (Köprüçay) dik açıyla geçen yapının genel olarak düz olan yol güzergâhında, sağ kıyıya yakın rampadan hemen önce sola doğru hafif bir sapma vardır.[1] Antik köprünün yüksekliği için sol sahilde yüksekliği 12.3 m, sağ sahilde 12.2 m olarak belirlenen iki rampanın eğimi esas alınmıştır.[1] Rampanın eğimi kıyı bölgesinde bittiği için köprünün nehri düz bir seviyede geçtiği bilinmektedir.[3] Eski köprünün yüksekliği yaklaşık. 4.1 m daha yüksekti.[2]

READ NOW  Beyoğlu Kültür Yolu’nu gezdik | beyoğlu yol tarifi ile ilgili en eksiksiz bilgileri kapsayan

Köprünün yatay orta kısmındaki 6 kemer dışında rampa alanında sel tahliyesi için biri solda (5.11 m genişliğinde) ve ikisi sağda olmak üzere üç adet küçük kemer bulunmaktadır.[3] Eurymedon nehri eskiden normal su seviyesinde nehrin ortasındaki üç ana kuşağın altından akıyordu. Sağda ve solda bulunan bu üç kemerin ayaklarında, suların temelleri yıkmaması için iki yandan sivrilen kıyı duvarları bulunmaktaydı.[4] Arkeolojik bulgulara göre bu kıyı surlarının uzunluğu membada 8.15 m, membada 4.7 m daha kısadır.[2] Ek bir koruma önlemi olarak köprünün her iki tarafına sivri dalgakıranlar yerleştirildi, ancak bunlar bazı sütunlarda yalnızca tek taraflı gibi görünüyordu.[2] Üç ana kemerin açıklıkları köprü kalıntılarına göre orta kemer için 23.52 m, iki yandaki tonozlu kemerler için 14.95 m olarak belirlenmiştir.[2] Orta kemerin sağında ve solunda yer alan iki sütunun genişliği 9.60 m’dir.[2] Sağdaki köprü rampasının açıkta kalan gövdesi, Anadolu’daki bazı Roma köprülerinde görülen içi boş yapılar[2] ifşa eder. Köprüdeki ankrajlar, antik köprü mimarisinin ne kadar gelişmiş olduğunun bir göstergesidir. Bu ankrajlar birbirine kanca ve halkalarla tutturulmuş 1,5 m uzunluğunda demir çubuklardır. Bu çubuklar alt kesme taşlar hizasında köprü temellerini sağlamlaştırmak için kullanılmıştır.[5] Köprü gövdesi Roma Çimentosundan (Opus Caementitium) yapılmıştır. Bu yapı malzemesi en az bir Selçuklu sütununda da kullanılmıştır.

READ NOW  Litvanya 7 yıl gecikmeyle Euro'ya geçti | euro birimi ile ilgili yeni güncellenen bilgileri kapsayan

aspendos köprüsü konusuyla ilgili görüntüler

Aspendos Belkıs Köprüsü
Aspendos Belkıs Köprüsü

Görüntülediğiniz Aspendos Belkıs Köprüsü hakkındaki içeriği görüntülemenin yanı sıra, O zaman Travel Inn And Suites her gün aşağıda yayınladığı birçok konuyu keşfedebilirsiniz.

Burayı tıklayın

aspendos köprüsü ile ilgili birkaç anahtar kelime

#Aspendos #Belkıs #Köprüsü.

[vid_tags].

Aspendos Belkıs Köprüsü.

aspendos köprüsü.

aspendos köprüsü içeriğiyle TravelInnAndSuites ‘ın sağladığı içerikle, size değerler getireceğini umarak daha fazla yeni bilgi ve bilgiye sahip olmanıza yardımcı olacağını umuyoruz.. Travel Inn And Suites aspendos köprüsü hakkında bilgi okuduğunuz için içtenlikle teşekkür ederiz.

  1. münevver çağlayan diyor ki:

    Bizi aydınlattığınız için çok teşekkür ederiz. Böyle güzel içerikli kayıtların devamını sabırsızlıkla bekliyoruz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir