Karadeniz bölgesinin en popüler turistik yerlerinden biri olan Amasya’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden Amasya’da gezilecek yerler başlıklı yazımda bahsettim.

Karadeniz bölgesinde bulunan Amasya, Venedik’i andıran bir şehir görmek istiyorsanız gidilecek yer. çünkü Yeşilrmak’ın dış sınırı şehrin kurulduğu yerdir. Ek olarak, nehri çevreleyen sahildeki evlerin sırası nedeniyle yetenekli bir sanatçı tarafından boyanmış gibi görünüyor.

Şehir, bazıları bugün hala görülebilen birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Ayrıca Amasya çok huzurlu ve sakin bir şehir olduğu için ruhu dinlendiren yerlerden biridir. Gördüğünüz gibi, tarihin derin izlerini de gözlemleyebileceğiniz sakin bir şehir görmek istiyorsanız Amasya’yı ziyaret etmenizi öneririm.

Amasya’da Gezilecek Yerler Listesi-Amasya’da Görmeniz Gereken 13 Yer

Amasya’da gezilecek yerleri 13 başlık altında toparladım. Amasya büyük şehirlerimizden biri olmadığı için gezilecek yerleri de öyle upuzun bir liste olacak kadar fazla değil. Hatta bir günde bile gezilip görülecek yerleri bitirebilirsiniz. Ancak Amasya gezinizin sizi çok huzurlu hissettireceğini ve özellikle tarihi yerler ve doğal güzellikler karşısında hayran hayran bırakacağını düşünüyorum. Bu yüzden siz de hazırsanız listemize başlayalım!

1-Yalıboyu Evleri

Amasya denilince ilk akla gelenlerin Yalboyu konakları olduğunu düşünüyorum. İki-üç katlı evlerin sıralandığı antik evler, Yeşilrmak’a yakınlığı nedeniyle tablo gibi bir görüntü oluşturuyor.

Bu tarihi evlerin mimarisi çok etkileyici. Tarihi kalıntılar içeren hatlar, bozulmaları engellenerek sıklıkla onarıldığı için evlerin çoğu ahşap olduğu için de oldukça ilgi görüyor.

Sokak dokusu olarak arka arkaya Amasya evleri yan yana inşa edilmiştir. Evler haremlik ve selamlık düzeninde kurulmuştur. Birinci ve ikinci katlarda ayrıca inşa edilmiş şahniş veya şahnişirin konutları bulunmaktadır. Avlular ve bahçeler genellikle evlerde görülür. Bahçe, genellikle şömine ve su kuyusu da içeren haremlik ve selamlık evlerinin ortasında yer alır. (Yörgüçler ve Msrlar Kona) İkinci katlar cumbalı olarak inşa edilmiştir, bu da evin düzeninde simetri ve kare görüntülerin eklenmesini sağlar.

READ NOW  Ihlara Vadisi – Kapadokya’nın Eşsiz Güzelliği

Yalboyu başta olmak üzere Roma döneminden kalma güçlü kale duvarları üzerine inşa edilen evlerde güneye bakan Yeşilrmak’taki yapılar eliburdelerle desteklenerek evlerin iç alanlarının artması sağlandı. Pencereler tipik olarak üç gruplu giyotin pencerelerdir. Ek olarak, pencerelerin önüne inzivaya çekilmek için kafesler dikildi.

2-Harşena Dağı ve Pontus Kralları Kaya Mezarları

Yalboyu Evleri neredeyse Amasya’nın simgesidir dedim. Dere kenarında ve Yalboyu Evleri’nin hemen arkasında Harsena Dağı ve Pontus Kralları Kaya Mezarları bulunmaktadır.

Devasa hayaletlerin yontulduğu ve işlendiği kaya mezarlığı, Helenistik dönemin hükümdarlarının mezarlarını andırıyor. Ne yazık ki, bu mezarlara tırmanmak ve nefes kesici çevreyi almak için oldukça zorlu bir keşif gezisi gerekiyor.

Ancak merdivenleri çıkıp tepeyi tırmandığınızda gördükleriniz karşısında tüm yorgunluğunuzun geçeceğine inanıyorum.

3-Amasya Kalesi

Bana sorarsanız Amasya’da görülmesi gereken yerler listemin başında Amasya Kalesi var. Kale konumu itibariyle Amasya’yı ayaklarınızın altında gibi gösteren bir bakış açısı sunuyor.

Kaleyi sadece manzara için ziyaret etmenizi önermiyorum elbette. Kalenin içindeki ve dışındaki tarihi unsurları görmek de büyüleyici. Amasya Kalesi, hem Eski Tunç Çağı’ndan hem de Osmanlı döneminden kalma birçok kalıntıya ev sahipliği yapmaktadır.

4-II. Bayezid Külliyesi

II. Bayezid Külliyesi, Amasya’nın turistik cazibe merkezleri listesine alınması gereken yerlerden biridir. Aslında bu konum Amasya’yı temsilen gelmiş tarihi yerlerden biridir.

Tahmin edilebileceği gibi, bu tarihi dönüm noktası İkinci Dünya Savaşı sırasında inşa edilmiştir ve doğrudan Yeşilrmak sahilinde yer almaktadır. Bayezid tamamladı. Yerleşkenin yanında özellikle ustaları için ilgi çekici bir cami var.

READ NOW  Düzce’de Gezilecek Yerler

5-Hazeranlar Konağı

Amasya’nın Yalboyu Evleri’nin önemine değindim. Sence bu evlerin içini görmek ilginç olmaz mı? Bu tarihi evlerden biri olan Hazeranlar Konağı’nın içini gezme ve küçük bir tarihi serüvene çıkma seçeneğiniz var.

Hazeranlar Konağı artık Etnografya Müzesi’dir ve dış yapısı, mobilyaları ve ambiyansı Safranbolu Evlerini andırmaktadır. Sonuç olarak Amasya kültürünü ve evlerini yakından görmek için gidebileceğiniz bir yol oluşturulmuş.

6-Amasya Arkeoloji Müzesi

Arkeoloji müzelerini gezmeyi ve tarihi kalıntıları yakından incelemeyi sevenlerdenseniz Amasya’da gezilecek yerler listenize mutlaka Amasya Arkeoloji Müzesi’ni eklemelisiniz. Amfora ve sikke gibi Roma eserlerini içeren kalıntıların bolluğu nedeniyle.

Müzede ayrıca kendinizi yepyeni bir dünyaya girmiş gibi hissettirecek lahitler ve afişler de bulunuyor. Gördüğünüz gibi, sizi canlı ve ilginç bir gezi bekliyor.

7-Borabay Gölü

Amasya gezilecek yerler listemdeki doğa harikalarından biri de Aynal Göl olarak da bilinen Borabay Gölü. Göl, Amasya’nın Taşova semtinde yer almaktadır. Yeşilin her tonuna hakim manzarasıyla öne çıkan Borabay Gölü, kampın en güzel noktalarından biri. Bu nedenle, kamp yapmayı da seven bir ruhunuz varsa bu lokasyonu listenize eklemenizi tavsiye ederim.

8-Yedikuğular Kuş Cenneti

Yedi Kır Barajı etrafında bulunan Yedi Kuğular Kuş Cenneti, Amasya gezinizi şenlendirecek destinasyonlardan biri. 34 çeşit kuş çeşidinin bulunduğu bu yerde, kuğu, angut gibi birçok kuş çeşidini bir arada görebileceksiniz.

Ayrıca göl çevresinde bulunan yürüyüş parkurunda temiz havanın tadını çıkarıp uzun yürüyüşlere çıkmak da en güzel seçenekler arasında. Bölgede sevdiklerinizle keyifli vakit geçirmek için piknik yapma seçeneğini de değerlendirebilirsiniz.

9-Aynalı Mağara

Aynalı Mağara, Amasya’nın Ziyaret adı verilmiş olan bir kasabasında bulunuyor. Mağaranın aynalı adını almasının sebebi ise güneş ışığı vurduğunda parıl parıl parlaması. Ayrıca mağara farklı hikayelerinde baş kahramanı olmayı başarmış.

READ NOW  Nihai Ramazan Deneyimi İçin Ziyaret Edilecek 12 Güzel Yer

Bu mağara İçerisinde İsa ve 12 Havarisinin figüleri de bulunuyor.

10-Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti

Kızılırmak’ın türkiye’nin en büyük ırmaklarından biri olduğunu sanırım hepimiz biliyoruzdur. Bu sebeple de inanılmaz bir canlı çeşitliliğine sahip olan ırmak, kuşların göç ettikleri zamanlarda çeşit çeşit kuşlar için en büyük habitat alanlarından biridir.

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti içinde bulundurdu 352 çeşit kuş ile doğaya özellikle de kuşlara ilgi duyan gezginler için mutlaka Amasya gezi rehberine eklenmesi gereken yerler arasında.

11-Şehzadeler Müzesi

Amasya’nın ahşap evleri zaten oldukça ünlü. İşte Şehzadeler Müzesi de bu binalardan birinde sergileniyor. Amasya’da sultan olmamış ancak valilik yapmış şehzadelerin balmumundan heykellerinin sergilendiği müzede şehzadelerin kıyafetleri de özenle seçilmiş. Anlayacağınız karşınızda sanki şehzadeler duruyormuş gibi hissedeceğiniz farklı bir ortamla baş başa kalacaksınız.

12-Alçak Köprü

Alçak Köprü, Roma döneminden bugüne kadar ayakta kalmayı başaran köprülerden biri. Hatta tek köprü. Köprünün Alçak Köprü adını alma sebebi ise ırmağın su hareketlerinden dolayı yüksekliğini kaybedip alçalması.

Köprüyü ön plana çıkaran bir diğer özellik de taşlarının kesilmiş taştan yapılmış olması. Romalılar zamanında da sıklıkla kullanılan bu köprüyü Amasya’da gezilecek yerler listenize eklemenizi tavsiye ederim.

13-Amasya Saat Kulesi

İllerimizden biri olan Amasya, Osmanlı mimarisini günümüze kadar koruyabilmiştir. Amasya Saat Kulesi geçmişte gözetleme kulesi olarak hizmet vermiştir. Ne yazık ki bu kule orijinal halinden günümüze kadar değişmiştir. Ancak tarihi durumu korumaya çalışılırken yeniden inşa edilmiştir.

Amasya’da nereye gidilir sorusunun çözümüne elimden gelen en kapsamlı açıklamayı yapmaya çalıştım. Yazımı beğendiyseniz, görüşleriniz varsa veya eleştiride bulunmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki alana bir yorum bırakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir