1-Yalıboyu Evleri

Amasya denilince sanırım akla ilk gelen Yalıboyu evleri oluyor. İki üç katlı evlerin sıra sıra sıralandığı tarihi evler, hemen Yeşilırmak’ın kenarında da bulunduğu için adeta tablo gibi bir manzara ortaya çıkarıyor.

Bu tarihi evlerin mimarileri gerçekten de görülesi. Çünkü tarihin izlerini taşıyan çizgileri bozulmamaya çalışılarak sıklıkla restore ediliyor. Evlerin çoğunda ahşap malzeme kullanıldığı için de oldukça ilgi çekiyor.

2-Harşena Dağı ve Pontus Kralları Kaya Mezarları

Yalıboyu Evleri’nin adeta Amasya’nın simgesi olduğundan bahsettim. Harşena Dağı ve Pontus Kralları Kaya Mezarları da nehrin hemen kenarında ve Yalıboyu Evleri’nin de hemen arka kısmında bulunuyor.

READ NOW  Gideros Koyu – Kastamonu

Kocaman hayalıkların oyma yapılarak şekillendirildiği kaya mezarlıkları Helenistik dönemin krallarının mezarları olarak karşımıza çıkıyor. Bu mezarlara çıkıp muhteşem manzaraya hayran hayran bakmak için maalesef birazcık yorucu bir yolculuk yapmak gerekiyor.

Ancak basamakları çıkıp tepeye kadar tırmandığınızda gördükleriniz karşısında bütün yorgunluğunuz gideceğini düşünüyorum.

3-Amasya Kalesi

Amasya’da gezilecek yerler listesinde neresi olmazsa olmaz derseniz, Amasya Kalesi’ni söyleyebilirim. Çünkü kale konumu itibariyle Amasya’yı sanki hemen ayaklarınızın altında gibi göreceğiniz manzaraya sahip.

Tabii kaleye sadece manzara için çıkın demiyorum. Kalenin içerisinde ve dış mimarisinde göreceğiniz tarihi özellikler de oldukça ilgi çekici. Osmanlı döneminden, Eski Tunç Çağından birçok kalıntıyla Amasya Kalesinde karşılaşabiliyorsunuz.

4-II. Bayezid Külliyesi

II. Bayezid Külliyesi de Amasya gezilecek yerler listesine mutlaka eklenmesi gereken yerler arasında. Öyle ki burası gerçekten de Amasya’nın simgesi haline gelmiş tarihi yerlerdenç

READ NOW  Ihlara Vadisi – Kapadokya’nın Eşsiz Güzelliği

Yeşilırmak’ın hemen kıyısında bulunan bu tarihi eseri, tahmin edeceğiniz gibi II. Bayezid yaptırmış. Özellikle de el işlemeleriyle göz dolduran külliyenin hemen yanında cami de bulunuyor.

5-Hazeranlar Konağı

Yalıboyu Evlerinin Amasya için ne kadar önemli olduğundan bahsetmiştim. Peki birde bu evlerin içini görmek istemez misiniz? Hazeranlar Konağı bu tarihi evlerden biri olduğu için içini gezip kısa bir tarihi yolculuğa çıkma fırsatı yakalıyorsunuz.

Hem dış mimarisi hem de içinde bulunan eşyalar ve atmosferiyle insana Safranbolu Evlerini anımsatan Hazeranlar konağı şu anda Etnografya Müzesi olarak kullanılıyor. Böylelikle de hem Amasya’nın kültürünü daha yakından göreceğiniz hem de evlerine yakından şahit olacağınız bir gezi rotası oluşmuş oluyor.

READ NOW  Güzelcehisar Köyü – Bartın

6-Amasya Arkeoloji Müzesi

Arkeoloji müzelerini gezip tarihin izlerine çok daha yakından şahit olmak isteyenlerdenseniz Amasya Arkeoloji müzesini, Amasya gezilecek yerler listenize mutlaka eklemelisiniz. Çünkü burada sikkelerden tutun da amforalara kadar, roma döneminden eselerde dahil olmak üzere birçok kalıntı bulunuyor.

Ayrıca müzenin içerisinde kendinizi apayrı bir dünyaya geçmiş gibi hissedeceğiniz sancaklar, lahitler de bulunuyor. Anlayacağınız renkli ve bir o kadar da tarihle iç içe bir gezi sizi bekliyor.

7-Borabay Gölü

Amasya’da gezilecek yerler listemin doğal güzelliklerinden biri olan Borabay Gölü, Aynalı Göl adıyla da biliniyor. Göl, Amasya’nın Taşova ilçesinde bulunuyor. Yeşilin her tonuna hakim manzarasıyla ön plana çıkan Borabay Göl’ü kamp içinde uygun yerlerden. Yani kamp yapmayı da seven bir ruhunuz varsa listenize burayı eklemenizi tavsiye ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir