Karadeniz Bölgesi’nin en çok bilinen ve en çok gezilen bölgelerinden biri olan Amasra’nın mutlaka denenmesi gereken yöresel mutfaklarını Yöresel Amasra Yemekleri yazımda ele aldım.

Amasra’nın kökenleri MÖ 12. yüzyıla kadar götürülebilir. Şehir, tarih boyunca çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Bunlar arasında Hitit, Lidya, Pers, Ceneviz ve Osmanlı medeniyetleri de dahil olmak üzere tarihe damgasını vurmuş birçok güçlü medeniyet vardır.

Amasra’nın doğal güzellikleri, tarihi nüansları, mimari yapıları olabildiğince zenginleştirilmiş ve birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu zenginleşmenin yanı sıra mutfak kültürü de diğer uygarlıklardan etkilenmenin bir sonucu olarak oldukça gelişmiştir.

Aslında doğal güzelliği ile öne çıkan bu şirin beldenin ziyaretçileri, kendilerini doyuracak birbirinden lezzetli yemekleri denemeden ayrılmak istemiyorlar.

Yöresel Amasra Yemekleri

Amasra Bartın’ın küçük ama doğal güzellikleri gibi birçok açıdan zenginlikleriyle ünlü bir ilçesi. Ayrıca şehir yukarıda da değindiğim gibi birçok medeniyete ev sahipliği yapmış. Anlayacağınız hem çevre il ve ilçelerle hem de tarihten bugüne kadar birçok medeniyetle kültürel anlamda fazlasıyla etkileşim içinde olmuş.

E yemek kültürünü de doğal olarak bu etkileşimler şekillendirmiş. Sonunda da oldukça zengin bir mutfak kültürü oluşmuş. Amasra’nın kendine has salatasından tutun da pidesine kadar hatta ve hatta ünlü birçok tatlısına kadar içinde her şeyi barındıran bu mutfakla tanışmaya hazır mısınız?

Amasra Salatası

Yöresel Amasra yemekleri listemde ana yemeklerin başında amasra salatası geliyor. Ana yemeğe salata eklediğime şaşırabilirsiniz. Genellikle yemeklerin yanında meze olarak verilse de, kabaca 27 farklı sebzenin karışımıyla oluşan bu lezzet, pek çok kişinin yemek olarak bile yiyebileceği bir tada sahiptir.

Amasra sofralarında taze balık, taze balığın yerini alır ama amasra salatası balığın olmazsa olmazı olur. Denemeniz gereken lezzetlerden biri de zaten birçok yerde yemeklerin yanında ikram edilen bu nefis salata.

READ NOW  Manisa’ da Ne Yenir? Sizin İçin 5 Lezzetli Manisa Yemekleri Listeledik

Amasra Pidesi

Gerçekte pide, Karadeniz bölgesinde birçok yerin spesiyalitesidir. Bu şehirlerden biri de Amasra’dır.

Ağız sulandıran lezzeti ve aroması nedeniyle Amasra Pide olarak bilinen ve adını şehirden alan lezzet, mutlaka denenmesi gereken bir lezzet.

Bu pideyi dilediğiniz gibi pişirebilmeniz de bir başka çekici yanı. Bu kadar çok E varyasyonu ile bu kaçınılmazdır. çünkü amasra pide, kavrulmuş ve ıspanaklı olmak üzere çeşitli tatlarda gelir.

Buradayken pideyi nereden alacağınızı düşünmenize gerek yok. Doğal olarak burada tanınmış pide üreticileri de var. Ancak Amasra’nın hemen hemen her sokağında Amasra Pide Restaurant’ın bulunduğundan emin olabilirsiniz.

Çöven Ekmeği

Dışarıda yemek yerken yerel spesiyaliteleri denemekten hoşlanıyorsanız, ekmek bile denemeniz gereken yiyeceklerden biridir. Ekmeğe adını veren ‘öven tasında’ buğday unu, mısır unu ve arpa unu karıştırılarak bu paha biçilmez lezzet ortaya çıkıyor.

Bu ekmeğin hazırlanmasının diğer ekmeklere göre daha uzun sürmesi de bir diğer önemli husustur. Yani günlerce tazeliğini koruyan bu ekmeği tüketmek kalıyor.

Ekmeğinizi yanınızda taşımanız için her yerde mevcuttur. Ama sabah ilk iş olarak almanızı tavsiye ederim. çünkü vakit çok geç değil.

Bartın Mantısı

Yöreye göre farklı pişen yemeklerden biri de mantıdır. Lezzeti mekana göre değişiklik gösterdiği için kişisel olarak severek yerim. Bartn Ravioli’nin nasıl oluşturulacağını merak ediyor olabilirsiniz. Ev yapımı fillo hamurunun içine pirinç yüklenir, daha sonra fırında hamurlar altın sarısı olana kadar pişirilir, tıpkı doldurulmuş hamur gibi.

Son olarak üzerine gerekli mantı yoğurdu gezdirilir. Ev yemekleri sunan birçok Amasra lokantası da bu nefis lezzeti sunuyor.

Yumurtalı İspit

Amasra sofralarında kahvaltı başlamışsa yumurta şişi sık sık görülür. Çemen otu bu nefis muameleyi yapmak için kullanılır. Gördüğünüz gibi, bu bitki yemeğin adını aldığı yer. Isırgan otu, özenle temizlendikten sonra yumurta, baharat ve diğer malzemelerle bir araya getirilerek bu nefis lezzet elde edilir.

Çarpan Güveç

Akrep balığı çorbasının ne kadar meşhur olduğunun farkında mısınız? Bilmiyorsanız diye bir kaç ek bilgi. Amasra’da bu akrep balığı güveç olarak da hazırlanır. Arpan Yahni, Amasra yöresel yemekleri listemde gerçekten.

Çinekop Izgara

Eylül-Ocak ayları arasında Chinekop, en yağlı ve en lezzetli olduğu dönemdir. Amasralıların bu dönemlerde ızgara inekop yemekten keyif aldıkları bildiriliyor. Chinakop’u sevmediğim için kapsamlı bir inceleme yapamam, ancak seviyorsanız mutlaka denemelisiniz.

READ NOW  Kastamonu Yemekleri – Kastamonu’da Ne Yenir, Nerede Yenir?

Mezgit Tava

Balık mezgit balığı zaten iyi bilinmektedir. Sonuç olarak Amasra’da yaygın olarak içilir. Balık, ana yemek olarak kullanılmak üzere yöreye özgü bir tavada pişirilir.

Ballı Yoğurt

Manda yoğurdu ve balın üstüne fındık serpilerek servis edilen ballı yoğurt yörede sıkça tüketilen yöresel bir tatlı. Yemeklerden sonra hem tatlı ihtiyacını karşılamak hem de zararlı ve ağır tatlılardan ziyade daha hafif bir tatlı tüketmek isteyenler için oldukça ideal.

Ayrıca Amasra’da bulunan birçok restoranda da özellikle balıklardan sonra mutlaka servis ediliyor. Zaten hafif de bir tatlı olduğu için sindirimi oldukça kolay.

Meyveli Kurabiye

Tatlıların özellikle de kurabiyenin içinde meyve yemekten hoşlananların Amasra yöresel listemdeki en beğenecekleri lezzet büyük ihtimal Meyveli kurabiye olacak. Sıklıkla kuru üzümün kullanıldığı bu kurabiyede kendi isteğinize göre farklı meyveler de kullanılıyor.

Bu ünlü lezzetli Amasra’da bulunan birçok pastanede en lezzetli haliyle bulmanız mümkün.

Kabak Burması

Burma tatlısının hemen her yerde ne kadar ünlü olduğunu bilmeyen yoktur. Ancak Amasra’da elde açılan yufkanın içine konulmuş çekilmiş cevizin yanında rende halinde dilimlenmiş kabaklar da tatlıyı renklendiriyor.

Zaten burma düğün bayram gibi türk toplumunun sevilen günlerinin vazgeçilmezi. O yüzden burmayı bir de burada denemenizi mutlaka tavsiye ederim.

Tayland Usulü Dondurma

Tayland Usulü Dondurma, Amasra büyük liman plajının hemen girişinde satılıyor. Muhteşem tadıyla Amasra’ya kadar gelmişken mutlaka tadılması gerken lezzetlerden biri. Sıcak yaz günlerinin adeta vazgeçilmezi olan bu dondurmanın şekli de oldukça dikkat çekici.

Canlı Balık Restaurant Mustafa Amca’nın Yeri 1945

Canlı Balık Restaurant Mustafa Amca’nın Yeri 1945, şehri ziyaret eden gezginlerin, özellikle de ünlülerin sıkça ziyaret ettikleri bir mekan. Peki bu mekanı bu kadar ünlü kılan ne derseniz?

İlk olarak bir liman kenti olan ve inanılmaz manzaralara ev sahipliği yapan Amasra’da balığın ünün oldukça fazla olduğunu unutmamak lazım. E mekan de denize sıfır konumda ve  keyifli manzaralara ev sahipliği yapıyor olunca ilgi daha da artıyor. Tabii balıkların tazeliği ve nefis tadı da unutulmamalı.

READ NOW  Nevşehir’de Ne Yenir? Sizin İçin 5 Lezzetli Nevşehir Yemekleri Listeledik

Anlayacağınız Amasra’ya kadar gelmişken balık ziyafeti çekmek istiyorsanız burası tam da size göre. Ayrıca Amasra Salatası’nın tadına bakma şansını yakalamış oluyorsunuz.

Çeşm-i Cihan Restaurant

Çeşm-i Cihan Restaurant, adıyla bile oldukça ilgi çekici değil mi? Peki sizce neden bu mekana Çeşm-i Cihan ismi verilmiş? Hemen cevaplandırayım. Fatih Sultan Mehmet bu güzel mi güzel şehri görünce “Lala, Çeşm-i Cihan bu mu ola?” dediği tarih kitaplarında sıkça geçiyor. İşte mekanın ismi de buradan geliyor.

Özellikle mezgit balığına ilginin çok olduğu bu restoranda çeşit çeşit balıklar servis ediliyor. Amasra’ya kadar gelmişken burayı da listenize eklemenizi ve fırınlanmış tatlısını da deneyimlemenizi mutlaka tavsiye ederim.

Sahil Balık Restaurant

Amasra denilince balık kültürünün ne kadar gelişmiş olduğundan bahsetmiştim. E hal böyle olunca da bu masal diyarı gibi şehirde bir çok balık restoranı bulunuyor. Kendinizi denizin içinde gibi hissedeceğiniz, isterseniz güneşin batışını izleyebileceğiniz rüya gibi bir atmosfere sahip bu mekan da balık restoranlarından biri.

Anlayacağınız burası Amasra’nın keyfini dibine kadar çıkarabileceğiniz bir mekan. Hem karnınız doyacak hem de mis gibi manzaralara şahit olacaksınız.

Amasra Sofrası

Amasra yöresel yemeklerinin hepsini bir arada tatmak isteyenlerin en uğrak noktası Amasra Sofrası. Zaten yerli halkın da sıkça tercih ettiği restoran da Amasra pidesinden tutun da ızgara balığa kadar her şey bulunuyor.

Çınar Restaurant

Amasra yazımda da sıkça bahsettiğim üzere adeta balık cenneti gibi. Şehir ızgara, tava her çeşit balık pişirme yöntemini tadabileceğiniz ve her cins balığı tadımlayabileceğiniz birçok mekana ev sahipliği yapıyor.

İşte Çınar Restaurant’da bu mekanlardan biri. Taptaze balıkları ile ön plana çıkan mekanda en çok güveçte kaşarlı karides sipariş ediliyor. E mekanda manzara da bir hayli güzel olunca burayı da  listeme eklemeden edemedim.

Mavi Yeşil Balık Restaurant

Eğer bir mekandan beklentiniz güler yüzlü çalışanlar, tertemiz bir ortam ve harika bir deniz manzarası ise Mavi Yeşil Balık Restaurant tam da size göre. Yerli halkın da uğrak noktasına haline gelmiş bu restoranda kalamar, karides, Amasra salatası gibi çeşit çeşit yemek bulunuyor. Listenize burayı da eklemeyi ihmal etmeyin derim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir