Amasra Salatası

Yöresel Amasra yemekleri listemin ana yemekler arasındaki ön plana çıkan ilk yemeği amasra salatası. Salatayı ana yemek listesinin içine koymam sizi şaşırtmış olabilir. Ancak neredeyse 27 farklı sebzenin bir araya gelerek oluşturduğu bu lezzet her ne kadar yemeklerin yanında meze gibi servis ediliyor olsa da birçok kişinin sadece yemek olarak bile tüketebildiği bir tada sahip.

Tabii taptaze balıkların amasra sofralarında mutlaka yerini almasıyla balığın yanında amasra salatası da vazgeçilmez oluyor. Zaten birçok restoranda da yemeklerin yanında servis edilen bu nefis salata mutlaka denemeniz gereken tatlar arasında.

Amasra Pidesi

Aslında bakarsanız Karadeniz’in pidesiyle meşhur birçok şehri var. Amasra’da bu kentlerden biri.

Şehrin adını alan Amasra Pidesi de tadına doyum olmaz lezzetiyle ve kokusuyla mutlaka denemek isteyeceğiniz bir yemek.

READ NOW  Bolu Yemekleri – Bolu’da Ne Yenir, Nerede Yenir?

Bu pidenin bir diğer güzel özelliği de neli isterseniz o şekilde pişiriliyor olması. E çeşit de bol olunca bu kaçınılmaz oluyor. Çünkü amasra pidesini kavurmalı pideden tutun da ıspanaklı pideye kadar her şekilde tüketebiliyorsunuz.

Buradayken pideyi nerde yiyebilirim diye düşünmenize de gerek kalmıyor. Tabiki de buranın da ünlü olan pidecileri yok değil. Ancak emin olun Amasra’nın hemen hemen her sokağında Amasra Pidecisine rastlamak mümkün.

Çöven Ekmeği

Bir yere özel olan ekmekleri deneyimlemeyi sevenlerdenseniz Çöven Ekmeği tam da sizin tadımlamak isteyeceğiniz yemeklerden biri. Buğday unu, mısır unu ve arpa ununun birleşimiyle oluşmuş bu değerli lezzet ekmeğe ismini de kazandıran çöven kabında yapılıyor.

Bu ekmeğin bir diğer önemli özelliği ise bayatlama süresinin diğer ekmeklere göre daha uzun olması. E hal böyle olunca da size sadece günlerce taptaze kalan bu ekmeği afiyetle yemek kalıyor.

READ NOW  Zonguldak Yemekleri – Zonguldak’ta Ne Yenir, Nerede Yenir?

Çöven ekmeğinizi yanınıza almanız için birçok yerde satılıyor. Ancak sabah erkenden almanızı tavsiye ederim. Çünkü geç saatlerde kalmamış oluyor.

Bartın Mantısı

Mantı da birçok yörede, yöreye özel haliyle yapılan yemeklerden biri. Şahsen benim çok sevdiğim bu lezzeti her yörede farklı olan şekliyle tadımlamak çok çok hoşuma gidiyor. E peki Bartın Mantısı nasıl yapılıyor derseniz. Elde açılan yufkaların içine dolma içi gibi yapılan pirinçler dolduruluyor ve sonrasında bu hamurlar fırında üstü kızarıncaya kadar pişiriliyor.

En son da da mantının olmazsa olmazı yoğurdu üstüne dökülüyor. Bu güzel lezzet de ev yemekleri yapılan birçok Amasra restoranında bulunuyor.

Yumurtalı İspit

Amasra sofrasında kahvaltı yapmaya başladıysanız her an ispitli yumurta ile karşılaşma ihtimaliniz var demektir. Bu nefis lezzet ispit otuyla yapılıyor. Anlayacağınız yemek ismini de bu ottan almış. Bu nefis lezzet ispit otunun güzelce temizlenip yumurta ve baharatla birleşmesi ile oluşmuş.

READ NOW  Kastamonu Yemekleri – Kastamonu’da Ne Yenir, Nerede Yenir?

Çarpan Güveç

İskorpit balığının çorbasının oldukça ünlü olduğu biliyor muydunuz? Bilmiyorsanız çok kısa bir bilgi daha. Bu iskorpit balığı Amasra’da güveç olarak da yapılıyor. E haliyle Çarpan Güveç’de Amasra yöresel yemekleri listemde yerini alıyor.

Çinekop Izgara

Çinekopun en yağlı ve lezzetli olduğu zamanlar Eylül  ve Ocak ayları arasında oluyormuş. Söylenenlere göre Çinekopun ızgarası da bu dönemlerde Amasra’da büyük bir zevkle tüketilirmiş. Ben çinakopu pek sevmediğim için tam yorum yapamıyorum ancak aranızda sevenler varsa mutlaka denesin.

Mezgit Tava

Mezgit zaten oldukça ünlü bir balık. Haliyle Amasra’da da oldukça sık tüketiliyor. Ancak yöreye özgü olarak balık tavada pişirilerek servis ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir